Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Dagox

Celowe zmiejszenie wydajności w gtx 470 soc

Polecane posty

Procesor: CORE i7 870 2.93GHz LGA 1156 BOX

Płyta główna: Asus P7P55D-Pro

Pamięć: GoodRam 2 GB DDR 3 1333 MHz (dwie)

Karta graficzna: Gigabyte Geforce GTX 470 1280MB Super Over clock

Dysk twardy: Samsung 500GB F3

Nagrywarka: Samsung SH-S223C

Zasilacz: CORSAIR CX Series 600W CMPSU-600CXEU

Bardzo mnie niepokoi temperatura karty graficznej (podczas gry w Two worlds 2 dochodzi nawet do 90 stopni), dlatego trochę eksperymentuje z OC Guru, zmniejszyłem core clock i memory clock o 200 MHz .

Mam tylko pytanie czy zrobienie tego może jakoś zaszkodzić karcie i ewentualnie jak radzilibyście ustawić te parametry ?.

post-207248-1293313577_thumb.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj kartę w Furmarku/3DMarku, z włączonym GPU-Z i zapisem temperatur do loga. Podaj najwyższą temperaturę.

90*C to niezbyt dobrze, ale ta karta jest w stanie tyle wytrzymać. Po jakim czasie grania temperatury osiągnęły tę wartość?

Poza tym:

Temperature.png

graph-12.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to masz albo źle wentylowaną obudowę, albo coś z chłodzeniem na karcie. Gigabyte robi bardzo dobre radiatory i ogólnie cały system chłodzenia. W dodatku GTX 470 ma chłodzenie aktywne więc temperatura powinna być sporo niższa. Przy pasywnych rurkach typu SilentPipe 1,2,3 temp. może dochodzić do tych 90 stopni, ale u Ciebie coś jest ewidentnie nie tak. Masz dodatkowy wentylator na obudowie i kanał powietrzny na pokrywie zamykającej? (taka tuba). Zmniejszanie częstotliwości zegara nie powinno w ogóle mieć miejsca gdyż fabryczne ustawienia karty mają zapewnić bezpieczne korzystanie z produktu na fabrycznym chłodzeniu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem programem FurMark, po 3 minutach temperatura doszła do 93 stopni i dalej rosła przy 94 wolałem wyłączyć.

Obudowę mam dobrą, jutro dokupię jakiś lepszy wentylatorek.

Czy taka temperatura może być spowodowana tym że komputer leży w ciasnym miejscu (między biurkiem a ścianą, z każdej strony ma około 10 cm miejsca) ?.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w ustawieniach czy masz wszystko w porządku z taktami i obrotami wentyla. Albo ustaw domyślne. Ja także mam po kilka cm od ścianek biurka, a temp. jest bardzo niska. Ale ja mam masę wentyli i super chłodzoną, więc powinna być ok. Sprawdź jeszcze chłodzenie na grafie czy dobrze leży. TW2 ma malutkie wymagania, więc mało prawdopodobne, aby normalnie temp. dochodziła, aż 90*C. A kabel zasilający dobrze jest wciśnięty. A od kiedy masz takie temperatury. Odchyl jeszcze obudowę podczas grania i sprawdź czy grafa będzie taką temp. osiągała i zobacz jak ciepłe jest powietrze w budzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puki co zmniejszyłem Memory crock z 1674 MHz na 1200 MHz, teraz temperatura nie przekracza 70 stopni nawet po dwóch godzinach grania w TW2, przy czym nie zauważyłem żadnych zmian w wydajności gry.

Usstawienia wyglądają tak:

Core Clock 700MHz

Memory Clock 1200MHz

Shader Clock 1400MHz

Wentylatr na Auto ma 40%

Jutro dokupię dodatkowy wentylator do obudowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przy Two worlds 2 masz taką temperaturę, to przy np. Crysisie komputer chyba wystartuje w kosmos 8)

A tak na poważnie to spróbuj wypiąć jedną z bocznych części obudowy(tą zasuwaną) i wtedy sprawdź temperatury przy normalnym taktowaniu.

Komputer na gwarancji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na auto tylko 40%? Dziwne te GTX-y pod maks obciążeniem osiągają jakieś 60% jeśli chodzi o obroty wentyli, aczkolwiek z tym chłodzeniem Gigabyte może być inaczej. Być może podczas transportu coś się obluzowało albo coś jest niedokładnie dociśnięte.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej poczytajcie sobie o GTX 470, ta karta bardzo mocno się przegrzewa i tyle. BTW to, że TW 2 ma niskie wymagania, nie ma nic do rzeczy. Gry mają różny "poziom grzania" i nie musi to być wprost proporcjonalne do wymagań sprzętowych. A Two Worlds,(zarówno jedynka jak i dwójka) ma tendencję do dość dużego "grzania" grafy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że przesada, ale ta karta tak się przesadnie grzeje. Jej górna granica temperatury to 105 stopni, a producenci twierdzili, że wytrzyma jeszcze więcej. W testach w stresie "bez problemu" dochodziła do 93 stopni, a przy mało "przewiewnej" obudowie, spokojnie osiąga setkę. IMO te 92 stopnie, nie są takie straszne, ale rozsądnie by było, trzymać ją poniżej 90 stopni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up- A kto mówi tu o podkręcaniu, przecież kolega który założył ten temat, czyni coś dokładnie odwrotnego, co wydaje mi się dość dziwnym pomysłem. Czytałem, że nawet założenie na tę kartę lepszego chłodzenia, niewiele pomaga. Może któryś z forumowiczów posiada kartę GTX 470 i mógłby napisać jaka temperatura, jest u niego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczepiłem wentylatorek 80mm do bocznej ścianki na wysokości karty żeby wydmuchiwał powietrze na zewnątrz, temperatura spadła o jakieś 5 stopni.

Wróciłem też do ustawień fabrycznych, na razie nie jest aż tak źle, FurMark nadal rozgrzewa go do 94 stopni w 3 min ale przy grach dochodzi do max 80 stopni.

Ustawić wentylator żeby wydmuchiwał powietrze, czy żeby je wdmuchiwał ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GTX 470 spokojnie znosi temperatury do 100*C, mój w Furmarku dochodzi do 95*C, dalej nie pozwala mu wentyl.

Inna sprawa, że temperatury były faktycznie za wysokie jak na niereferencyjną kartę i jest na to wytłumaczenie - prawdopodobnie masz kiepski obieg powietrza w obudowie, co w przypadku tej karty ma niebagatelne znaczenie. W końcu całe ciepłe powietrze z racji konstrukcji chłodzenia zostaje w obudowie, co wzmacnia znaczenie dobrego obiegu powietrza. Po prostu kup dwa wentylatory na przód i tył obudowy, a będzie dobrze. Przydałyby się też filtry przeciwkurzowe, w innym przypadku czeka cię częste odkurzanie (odradzam odkurzacz) wnętrza komputera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, gdzieś widziałem temat, gdzie ktoś skarżył się na wysokie temperatury podzespołów i niestabilność... Okazało się, że postawił komputer tuż przy grzejniku :laugh: .

Czyli z daleka od grzejnika/ściany, wentylatory na przód i tył, a będzie dobrze :wink: .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postawił komputer tuż przy grzejniku :laugh: .

<Heheh, a to witam w grupie tego kogoś;> Ja także mam przy grzejniku. Grzejnik na maks. nawet dwa, bo duży pokój to trzeba grzać porządnie. Wcześniej powietrze wylatywało na grzejnik, a teraz wciąga przodem gorące powietrze, bo komp bokiem do grzejnika. Ale to przez długość kabla LAN i modem neta. Wcale nie dziwne, że temp. mi podskoczyły na procku z 25*C do ok. 40-45, a na grafie z ok. 30-34 do 40-44*C niż w drugim końcu pokoju.>

A co do tych 95*C u Gi3r3k i obrotów wentyla to powiem, że ja także to samo mam i wentyl już przy 92*C na grafie zaczyna przyśpieszać po 2-3 sek na ułamek sek. Jest to dobra blokada, bo nigdy jeszcze nie osiągnąłem więcej niż 92*C. Nawet można próbować zwiększyć takty i ustawić na sztywno obroty na 20%.

@Gi3r3k A ty masz referenta?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie trzymam kompa przy grzejniku, mój komp jest grzejnikiem :laugh: .

Po zamontowaniu wentylatorka tuż przy karcie graficznej przestał się aż tak grzać, temperatura dochodzi zwykle do 41'C gdy nic nie robię na kompie, a w grach do 86'C, tyle że furmark dalej potrafi rozgrzać kartę do 95'C, sprawdzałem też z demem Crysisa, na maksymalnych ustawieniach grafiki dochodzi do 96'C a wentylatorki chodzą jakby komputer miał zaraz odfrunąć.

Rjuk mógłbyś podać na jakich ustawieniach furmarka robiłeś testy, ja je robię w rozdzielczości 1680x1050.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...