Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Szymo

[Linux] - Bootloadery

Polecane posty

Witam

Chcialbym zaisntalowac 2 systemy na jednym dysku , oczywiście na różnych partcjach :P I mam pytanie czy moge na jednym z systemow zablokowac partycje z 2 systemu ?? Nie chce po prostu aby mi sie jakis wir wkopal na 2 system bo tam nie bede mial antywira :( .

Z góry thx na odpowiedz

Pozdro for all 8)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiąc, bardziej się opłaca zainstalować RAZ wina, dysk podzielić na partycje zgodnie z zasadą

4 gb - win

700-1000mb - swap

1gb - temp

reszta - pliki, dane, programy, gry, co tam ma być

i teraz główna zabawa

instalujemy system tworzy się odrazu konto administratora - bez hasła, wszyscy mają dostęp

tworzymy 2 konta zwykłych userów, i teraz każdy jak chce coś zainstalować to korzysta z konta admina, do normalnej pracy korzystamy z kont usera, każdy z własnego. pozatym raz w tygodniu zostawiamy kompa na nockę na koncie admina z zapuszczonym możliwie najdokładniejszym skanem Antywirusa :] i będzie dobrze. motyw z kontami jest powszechnie stosowany na maszynach linuxowych gdzie konto roota jest używane tak rzadko jak to tylko możliwe. wystarczy że się przyzwyczaicie do takiego biegu zdarzeń i będzie dobrze, a i komp będzie bezpiecznijszy niż przy 2 systemach z userami z prawami admina non-stop.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

THX za odpowiedz ale zrozum , ja muszę zainstalowac 2 systemy :] Pytam sie po prostu oto jak zablokowac inne partycje dysku na 2 systemie zeby niktnie mial dostepu do nich. Np. na 1 systemie mam partycje C,D, a na 2 systemie tylko E :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 80% przypadków gdzie były zainstalowane systemy XP i 98 komputer nie działa tak jak trzeba. Wyobraż sobie taką sytuację: drukarka działa pod XP, ale na XP nie ma Microsoft Office, trzeba sobie radzić z Word Padem. Na 98 sytuacja odwrotna: jest office ale drukarka nie działa, nie da się jej zainstalować pod tym systemem. I dalej, na XP nie ma głosu, ale jest internet. Odwrotnie na 98: głos jest, nie ma internetu (nie da się wgrać sterowników do karty sieciowej). Na 98 nie da się instalować gier (wyjątek- brak procedury wejścia cośtam cośtam...) trzeba to robić na XP, ale tam nie ma głosu (nie mogłem znaleźć sterowników). Czyli jest jedno wyjście: install na XP, granie na 98. To naprawdę bardzo frustrujace. Moim zdaniem lepiej zdecydować się na jeden system XP i 98 strasznie się gryzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marros -> ja nie widzę problemu by na jednym dysku stały dwa systemy, a nawet więcej. piszę z własnego doświadczenia. od dłuższego czasu mam postawione 98 i xp na dwóch różnych partycjach i nie mam żadnych problemów (dodam, że mam jeszcze win2k i auroxa). kiedyś, w ramach eksperymentu miałem też 2 xp na dysku. mentlik to o czym piszesz jest, moim zdaniem, bez sensu. nie rozumiem dlaczego miałyby się gryźć dwa, całkowicie niezależne systemy. jakoś nie widzę problemów by na obu systemach był office (instalowany do tego samego katalogu!), by każdy miał poinstalowane odpowiednie sterowniki itd. dlaczego niby miałoby się nie dać zainstalować jakichś sterowników? jedyny problem z nimi może być pod xp, ale tylko jeśli mówimy o starym sprzęcie (np skaner pod lpt), a w wielu przypadkach można znaleźć nieoficjalne wersje sterowników pod dany system. wszystki soft instalować można spokojnie do jednego katalogu, wyjątek stanowią (z doświadczenia) antywirusy czy rozbudowane narzędzia systemowe (mam tu na myśli norton systemworks). co do gier, to pod xp może być problem ze starymi grami dosowymi i tyle.

dodam jeszcze, że manewry z dwoma systemami przeprowadzalem już nie raz i nie tylko na swoim kompie.

2 osobne partycje na systemy, 98 instalujesz jako pierwszy i tyle. stery do obu, a później soft.

Szymo -> z samą instalką nie ma problemu, problem może stanowić to ukrywanie dysków. możnaby pod jednym z systemów w zarządzaniu dyskami ustawić by danym partycjom nie przydzielał literek, ale każdy, z odrobinę większą wiedzą się połapie. możnaby dać partycje jako prywatne, ale każdy admin może je przejąć. moźnaby za pomocą np partition magic'a ustawić pod jednym OS'em partycje jako niewidoczne, choć nie wiem jak to wpłynie na pracę drugiego systemu (ale chyba nie powinno być problemów, trzebaby sprawdzić). jedyne w miarę skuteczne coś, to chyba bootloader pozwalający ukryć wybrane partycje przy starcie danego systemu (np bootmagic). generalnie wszystko zależy od użytkownika tego 'ograniczonego' systemu, jeśli jest w miarę inteligentny i zorientowany w systemie, to raczej masz problem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już kilkanaście razy miałem różne połączenia systemów {xp+98/xp+00/xp+linux/98+linux/xp+freebsd...} i za każdym razem chodziło tylko o to aby PO instalacji wymusić na kompie to aby sie uruchamiać dało wszystkie systemy - potem już tylko konfiguracja systemu {dla samego jego bez myślenia o innych systemach} i tyle

i najbardziej skuteczną metodą było jednak zainstalować grub`a, chodzi o to że różne systemy mają różne rodzaje bootowan i każdy chce to zrobić inaczej i po swojemu, ale wystarczy dodać tego typu bootmanagera który tym zarządzi {ja go wrzucam z jednego z livecd albo to był aurox albo knoppix} i zawsze było dobrze.

co do tego że 98 i xp by sie gryzły - heh jak ktoś jest leń i wgra drukarke tylko w jednym systemie to tak ma :] trzeba po instalce każdego systemu poświęcić mu te pare godzin aby go dopieścić a potem ma sie spokój na pare lat {rekord od `99 do dziś na starym kompie wciąż działa win98 bez formatów i innych badziewi}

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

THX za odpowiedz ale zrozum , ja muszę zainstalowac 2 systemy :] Pytam sie po prostu oto jak zablokowac inne partycje dysku na 2 systemie zeby niktnie mial dostepu do nich. Np. na 1 systemie mam partycje C,D, a na 2 systemie tylko E :P

Sory miśku ale to niemożliwe. Nawet jeśli jakoś się wykombinuje, że winda xp nie będzie widziec innej partycji/dysku, to fizycznie i tak będzie on w tym systemie - wirusy najczęściej działają na ring 0 więc będa miały głeboko to ustawienie ;)

Dało by się ukryć drugio dysk korzystając z jakiejs aplikacji do szyfrowania dysków, ale systemu raczej z takiej partycji nie uruchomisz.

Jeśli masz naprawdę mocnego kompa (Amd 64 3000+ lub w okolicach), rozwiązaniem 'trochę' na około jest instalacja jakiegos bardzo szybkiego linuxa np. gentoo, następnie uruchamianie BochsPC badz VMware w trybie wyłączności (edycja skryptu startowego X i dodanie linijki exec bochs, procedura podobna jak odpalanie quake 3 na linuxie).

Wtedy spokojnie dwa systemy nie będą się widzieć... ale spadek wydajności może być nawet 30 %.

Imo to rozwiązanie jest bez sensu, chyba że od instalacji dwóch-niewidzących-się-systemów zależy twoje życie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na 1 HDD (40GB) XP Pro SP2, a na 2 HDD (2GB [tak 2, nie 20 !!!]) 98 SE i gra ;) Ale przez niego musze mieć wszędzie FAT32, bo chce żeby z 98 można było grać w gry z 1 HDD (Dysk, z którego ma bootować przełączam w biosie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już na kompie Windowsa XP (Home-jesli to coś zmienia), i chcę zainstalować sobie Linuxa Suse 10.1.

No i mam problem bo podczas instalacji muszę wybrać co chcę zrobić:

sformatować cały dysk i zainstalować Linuxa, zmniejszyć partycje windows, coś tam jeszcze zwiększyć itp.

Tylko że ja nie mam żadnych partycji na dysku, mam tylko dysk C.

Co mam zrobić aby mieć i Wina i Linuxa? Nie mam partycji a na żaden format nie mogę sobie pozwolić.

Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję

Chris :o

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mam już na kompie Windowsa XP (Home-jesli to coś zmienia), i chcę zainstalować sobie Linuxa Suse 10.1.

No i mam problem bo podczas instalacji muszę wybrać co chcę zrobić:

sformatować cały dysk i zainstalować Linuxa, zmniejszyć partycje windows, coś tam jeszcze zwiększyć itp.

Tylko że ja nie mam żadnych partycji na dysku, mam tylko dysk C.

Co mam zrobić aby mieć i Wina i Linuxa? Nie mam partycji a na żaden format nie mogę sobie pozwolić.

Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję

Chris :o

Najpierw zobacz ile masz wolnego miejsca na tym C, zostaw sobie dużą rezerwę, następnie zdefragmentuj dysk i przystąp do instalacji SuSE. W druidzie partycjonującym zrób zaawansowy podział dysku i "przetnij" w połowie swój dysk zostawiając na wina ile miejsca chcesz, a reszte przeznaczając na SuSE'iaka.

Bzz bzz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inną sprawę. Mam dwa dyski. 80 GB i 20GB. Na 80 jest zainstalowany XP, a na 20 linux. W tej chwili SUSE, ale planuję przenieść się na Ubuntu. No i pytanie: czy mogę zrobić tak, żeby mieć możliwość wyboru, z którego dysku ma startować? Przełączanie w BIOSie nie jest zbyt wygodne, ustawianie zworek tym bardziej. No i dobrze by było, by systemy nie widziały się wzajemnie. XP nie zobaczy partycji linuxa, ale odwrotnie już tak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LUDU!!! Nic nie stoi na przeszkodzie aby na jednym dysku (2 partycjach) mieć win XP i 98. Mój brat tak miał. Jak ja do niego przyjeżdżałem to sobie elegancko wybierałem pomiędzy systemami. Mój brat miał tam swoje gry na XP (strzelanki, MoF, COD, POP) a ja wchodziłem na 98 i grałem w swoje starsze gierki (mario itd). Kiedyś potrzebowałem wejść w internet na swoim systemie i wszedłem. Dźwięk też był na obu systemach. Wszystko było GIT GITARA. No więc nie wiem co kolesia straszycie. W 80% raczej będzie działać. Tylko po prostu potem sterowników będziesz musiał się naszukać! Ale wszystko powinno być git!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...