Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

thepyrko

BENQ E2220HD i problem z HDMI

Polecane posty

Witam zacnych znawców tematu (mam nadzieję).

Mam pewien problem więc od razu przejdę do rzeczy.

Kupiłem kabel HDMI żeby łączyć monitor z komputerem cyfrowo a nie przez d-sub.

Obraz automatycznie stracił na wartości i nie wiem gdzie można co poprzestawiać żeby wyglądał zacniej.

Rozdzielczość 1920x1080

Karta graf. Sapphire 5770 1gb

monitor Benq E2220HD

kabel HDMI 1.3b

jako ciekawostkę podam że w catalyst control center w zakładcę "DTV (HDMI***)3 -> Pixel Format" mam coś takiego:

hdmi.jpg

Uploaded with ImageShack.us

automatycznie zaznaczona jest opcja pierwsza. Po przestawieniu na opcję czwartą obraz zmienia się diametralnie na lepszy ale nadal jest gorszy niż przy połączeniu D-SUB.

Tak czy inaczej dostęp do tych ustawień w CCC mam tylko w systemie Windows XP a problem ten głównie chciał bym naprawić na systemie Windows 7 gdzie obraz jest taki sam jak przed przestawianiem czegokolwiek w XP.

Dla scisłości podam że monitor, karta graficzna, system operacyjny wg. producentów powinny współgrać bez problemu.

Według mnie kabel HDMI powinien poprawić jakość obrazu a nie go pogarszać co jest zresztą logiczne.

Proszę o jak w miarę prostą pomoc bo znawcą nie jestem a skoro już dokonałem zakupu to wole kabla w kąt nie rzucać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstaluj najnowsze stery do grafy. A są to 10.8. Pobierz Display Driver, CCC i zainstaluj oba. może kabel jest gdzieś uszkodzony albo wejście hdmi w monitorze lub na grafie jest uszkodzone. Albo jak masz możliwość to pożycz od kogoś takowy kabel i sprawdź u siebie. Albo jeśli masz na grafie więcej wejść hdmi to do innego wsadź. Tak samo z monitorem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie sterowniki mam aktualne. podłączyłem inny kabel hdmi (kupiłem 2) pod drugi port na monitorze (na karcie tylko jeden).

W dodatku znalazłem w CCC w windowsie 7 opcję z XP pokazaną na screenie. poprawiłem już że wygląda ładnie ale jak się przyjżeć to jednak trochę jeszcze rozmywa. widać to głównie w literach. wcześniej były ostre jak żyleta a teraz jak by się przyjżeć z bliska to są tak jak by trochę porozmazywane. nigdzie inedziej tego nie zauważylem.

po za tym mam dodatkowe pytanie. czy jak używam kabla HDMI to w jakikolwiek sposób wpływa na płynność systemu/gier itp? to pytanie wydaje mi się absurdalne ale wyczytałem gdzieś wypowiedź na ten temat i wolę spytać w innym źródle.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie kabla HDMI nie wpływa na szybkość działania systemu, bo i nie ma jak wpływać. Kable w tym i kable HDMI mogą mieć różną jakość. Jeśli kabel jest kiepski, to może to być przyczyną. Warto jednak sprawdzić, czy coś się nie przestawiło z rozdzielczością.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, jednak te rozmazania są okropne. Przed chwilką pomyślałem i pomyślałem.... i oświeciło mnie... ostrość obrazu. Odpowiada ona za rozmycie bądź za ostrość obrazu. Poszukaj u siebie w opcjach monitora (panel monitora, przyciski fizyczne) ostrość obrazu. Najlepiej sam zobacz czy coś to zmienia. Rzeczywiście te rozmycia są do zniesienia ale wygląda to niesamowicie okropnie. :rolleyes:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby spox. mam tą opcję w menu monitora. ustawiam nawet na max ale to nadal nie to samo... nie "żyleta". Zastanawiam się czy nei da się tego jakoś oprogramowaniem zrobić ale narazie nic nie znalazłem. Dziwne wogóle że to trzeba ustawiać. W papierkach jakie dostałem z monitorem napisane było że po podłączeniu kabla HDMI wszystko powinno automatycznie ustawić się na najwyższą jakość a tu tyle trzeba grzebać żeby to wogóle po ludzku wyglądało. coś mi tu nie odpowiada...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To muszę Was zmartwić, bo ja wszystko widzę dobrze :] widocznie macie coś z monitorami koledzy.

Bawiłeś się może w ponowne ustawianie czcionek TrueType, czy ClearType? (nie pamiętam zbytnio jak to się piszę).

Zresztą wyregulowanie ostrości na monitorze nie mogłoby wpłynąć na jakość na screenie, która jest ok (nie licząc kompresji).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już mówiłem sprawdzałem na innym kablu i wszystko wygląda identycznie. nawet jeśli był by bardziej lub mniej do d*py to chyba bym zauważył jakieś różnice prawda?

Po za tym nie chce uchodzić za znawcę ale z tego co się orientuję jakość kabla HDMI nie wpływa na jakość obrazu jeśli ten kabel nie przekracza jakiejś większej długości. ten ma raptem koło 1,5m.

Nadal jednak dziwi mnie fakt że monitor automatycznie nie dostosował się do najwyższych możliwych ustawień dla kabla HDMI jak zapewniała mnie instrukcja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zajrzałem przypadkiem,

zapytam mimochodem.

Wejdź w Panel sterowania\Wygląd i personalizacja\Ekran

1. Kalibrowałeś monitor na nowym kablu? Użyj narzędzia 'Kalibracja koloru' i postępuj zgodnie z instrukcjami na kolejnych stronach.

2. A następnie użyj narzędzia Dopasuj tekst Clear Type i postępuj zgodnie z instrukcjami na kolejnych stronach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do ustawiania kolorów to może być nie za wesoło bo mam problemy z rozróżnianiem barw. Najbardziej mi w tym momencie zależy na tym żeby litery się nie rozmywały a "dopasywanie tekstu ClearType" średnio pomogło. Może troszeczkę ale po ustawieniu tego co mi się wydawało na najostrzejsze nadal jest teksttrochę rozmazany u góry lub spodu liter

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do ustawiania kolorów to może być nie za wesoło bo mam problemy z rozróżnianiem barw. Najbardziej mi w tym momencie zależy na tym żeby litery się nie rozmywały a "dopasywanie tekstu ClearType" średnio pomogło. Może troszeczkę ale po ustawieniu tego co mi się wydawało na najostrzejsze nadal jest teksttrochę rozmazany u góry lub spodu liter

Od wrzesnia minelo troche czasu, ale natknalem sie na ten watek i podziele sie ciekawym spostrzezeniem na temat ostrosci obrazu w moim BenQ G2220 HD, moze przyda sie to innym z podobnym problemem.

Tez mialem podobny problem - obraz byl nieostry w kilku pionowych pasach o szerokosci kilkudziesieciu pikseli. Najpierw probowalem automatycznego dostosowywania ostrosci, nic nie pomagalo, nastepnie grzebalem w ustawieniach zaawansowanych recznie zmieniajac ustawienia wszystkie ustawienia wyswietlania w roznych kombinacjach, co pomagalo tylko troche. W koncu okazalo sie, ze ten monitor automatycznie dostosowuje swoja ostrosc w zaleznosci od tego co jest aktualnie na nim wyswietlane. Gdy uzywalem automatycznego dostrajania w momencie gdy na ciemnoszarym pulpicie znajdowalo sie jakies okno np. explorera z bialym tlem, to efekt takiego dostrajania nie byl zadowalajacy - caly czas byly te "pasy" .. Najlepszy natomiast efekt dawalo dostrajanie ostrosci w momencie gdy w trybie pelnoekranowym wyswietlany byl jakis obraz/zdjecie z kontrastowaymi, jasnymi zywymi barwami. Raz tak dostrojony obraz wyglada teraz ostro, niezaleznie od tego czy jest wyswietlana strona internetowa z mala czcionka czy jakies inne detale ..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...