Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Murezor

Krzyżowcy, Zofia Kossak

Polecane posty

174581.jpg

Krzyżowcy, to książką opowiadająca o przygodach uczestników największego zbrojnego przedsięwzięcia w średniowiecznej Europie - I krucjaty. Płomienne przemówienia Urbana II (ówczesnego papieża) oraz Piotra z Amiens sprawiły, że około sto tysięcy ludzi (zarówno rycerzy, mieszczan i chłopów) porzuciło swoje dotychczasowe życie i ruszyło wyzwolić z rąk Saracenów najświętsze miasto chrześcijaństwa - Jerozolimę. Cierpieli niewyobrażalny głód i pragnienie, byli dziesiątkowani przez zarazę i muzułmanów, a jednak osiągnęli swój cel i zdobyli Jeruzalem.

Książka jest napisana w szalenie ciekawy sposób i wciąga od pierwszej strony. Należy przy tym nadmienić, że owej książki nie należy traktować jako dzieło historyczne - w Krzyżowcach fakty przeplatają się z fikcją, ale jeśli ktoś nie jest historycznym purystą, to nie ma się czego obawiać. Warto także dodać, że Zofia Kossak nie ukazuje Krzyżowców jako nieskazitelnych wojowników Chrystusa, czyli tak jak to w historii miało przez dłuższy czas miejsce - w długiej drodze do Ziemi Świętej z Krzyżowców -zarówno z wodzów jak i zwykłych uczestników- wychodzą na jaw pierwotne ludzkie instynkty*...

Ceneo: Tom I | Tom II

* To akurat jest bardzo bliskie prawdy; prywatne ambicje, nienasycona chciwość i potworne okrucieństwo ze strony chrześcijan były faktycznym elementem I krucjaty.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książka świetna. Czytałem ją dawno temu. Bardzo fajnie ukazuje fakty historyczne połączone z fikcją literacką a nawet nielicznymi wątkami fantastycznymi

(duchy pomagające krzyżowcom w zdobyciu Jerozolimy?)

. Pokazuje zarówno świętość i religijne uniesienie niektórych wojowników Chrystusa jak również podłość, podstępy i mordy. Bardzo dobry klimat książki, podobny czułem oglądając Królestwo Niebieskie, więc jak ktoś gustuje w podobnych klimatach to polecam. Czytałem jeszcze "Król Trędowaty" książka również bardzo dobra, szczególnie zapadło mi w pamięć zakończenie,

gdy w czasie Bitwy pod Hittinem Saladyn do ostatniej chwili patrzy z napięciem na Wielki Krzyż, bojąc się mocy Chrześcijańskiego Boga, dopóki ten Krzyż stoi, zwycięstwo nie jest pewne!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście też bardzo polecam obie książki, czyli Krzyżowców i Króla Trędowatego. Naprawdę wciągająca fabuła i super przedstawiona historia Krucjat i Ziemi Świętej. Dodatkowo bardzo ciekawie zostały wprowadzone przygody polskich rycerzy, którzy też się wybrali na tą krucjatę. Naprawdę polecam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...