Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

koorchuck

Rozwiązany: Komputer freezuje lub wcale się nie włącza

Polecane posty

Witam. Od jakiegoś czasu mam problem z komputerem.

Na początku objawiał się on rzadko i nieregularnie występującym freezowaniem, tzn zawieszaniem, ale takim, gdzie było widać to co jest na ekranie, klawiatura oraz czerwona dioda na przedniej części obudowy (chyba jest to dioda od dysku) gasła, zaczął też szybciej i głośniej chodzić jakiś wiatrak, niestety nie zlokalizowałem, jaki. I co najważniejsze, po zawieszeniu nie działały żadne klawisze, nawet przycisk restartu. Musiałem wyłączać komputer na zasilaczu.

Teraz problem występuje najczęściej zaraz po włączeniu kompa, czasem nawet system nie zdąży się załadować, ale zdarza się też, że wcale się nie włącza, tzn niby wszystko chodzi, ale nie świeci w.w. czerwona dioda i nawet bios nie rusza.

Wymieniałem już kable od dysków oraz podłączałem je na różne sposoby, bo na początku myślałem, że tu leży problem, ale nie pomogło.

Dziś po uruchomieniu komputera zdążyłem tylko odpalić hwmonitor i zaraz się zawiesił, ale zrobiłem zdjęcie ekranu

http://imageshack.us/photo/my-images/145/snc00071k.jpg/

Czy coś Wam mówią te dane? I co to jest FANPWM1 i dlaczego ma wartość 99%?

Proszę o pomoc. Konfiguracja komputera:

- Windows XP SP3

- Gigabyte GA31M-S2L

- Intel Pentium 4 3.06 GHz

- 3GB RAM

- Radeon HIS HD 5670 512MB

- 2x Seagate Barracuda 80GB

- ModeCom Feel III 500ATX

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że to może być spowodowane zasilaczem? Dotąd nie było z nim problemów, a kiedyś, jak miałem podobne objawy, okazało się, że to płyta główna (była wymieniana). Niestety, nie mam skąd wziąć lepszego zasilacza, musiałbym go kupić. Gdybym tylko miał pewność, od razu bym kupił nowy pod przyszłą wymianę większości podzespołów, którą planuję niedługo zrobić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, co to i wykonywałem go już wcześniej. Co prawda, dyski są już leciwe, ale Ashampoo HDD Control, a potem Defraggler twierdziły, że są nadal w dobrym stanie, poza tym, jak wspomniałem, czasem nie odpala nawet bios, a jego działanie chyba nie powinno być zależne od dysku (poprawcie mnie, jeśli się mylę). Teraz nie wiem, czy nawet bym zdążył wykonać tą diagnostykę, zanim komp się zawiesi.

Przypomniało mi się jeszcze coś. Czy radiator na płycie głównej powinien być gorący? U mnie jest, nawet po pięciu minutach działania kompa bez zbytniego obciążania go. Może nie tak bardzo, by parzył, ale wyczuwalnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radiator z założenia jest po to żeby odprowadzał ciepło więc powinien być ciepły, szczególnie jak jest sam radiator bez wentylatora. Ja w twoim wypadku stawiałbym na uszkodzoną płyte - zasilacz powodował by raczej resety niż zwiechy, także najlepiej by było sprawdzić wszystko na płycie od kolegi, dysk można raczej na starcie wykluczyć jeżeli czasem nawet bios nie startuje.

Co do zasilacza. Widze że twoja płyta ma zintegrowaną grafike, więc spróbuj wyjąc wszystko co niepotrzebne tzn. zostaw jedną kość ram, dysk z systemem, wyjmij karte grafiki, odepnij stacje dyskietek i cdrom. Potem podłącz monitor do integry i spróbuj uruchomić system, jak będzie działać to zasilacz do wymiany, jak nie to na 90% płyta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilacza. Widze że twoja płyta ma zintegrowaną grafike, więc spróbuj wyjąc wszystko co niepotrzebne tzn. zostaw jedną kość ram, dysk z systemem, wyjmij karte grafiki, odepnij stacje dyskietek i cdrom. Potem podłącz monitor do integry i spróbuj uruchomić system, jak będzie działać to zasilacz do wymiany, jak nie to na 90% płyta.

Tak zrobiłem i jak na razie działa. Jednak potestuję dłużej, żeby mieć pewność.

Możecie podać mi jakieś propozycje dobrych zasilaczy z allegro, które nadadzą się też do późniejszego upgradu kompa? Na razie, jeśli nie będzie konieczna wymiana innych podzespołów, zostawię je, bo mam w tej chwili inne wydatki. Najlepiej, gdyby dało radę znaleźć coś do 150 zł, ale i 200 jakoś przeboleję, jeśli będzie trzeba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro działa normalnie teraz to podłącz wszystko tak jak było oprócz karty, przynajmniej ram i dyski wyeliminujemy. Narazie nic nie kupuj bo nie jestem pewien czy to zasilacz - musiał by już być na granicy śmierci gdyby nie dawał odpowiedniego napięcia dla karty w spoczynku, no ale z feelami wszystko jest możliwe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Feel - i wszystko jasne. Wadliwość tych urządzeń przeszła już do legendy. Pytanie czy przy okazji nie została uszkodzona płyta główna lub jeden z pozostałych podzespołów. Jeśli planujesz kupić nowy zasilacz, proponuję byś tym razem nie żałował gotówki. Przydałoby się przeznaczyć z 300 zł. Jeśli uznasz, że to szalony pomysł, zastanów się nad tym jeszcze raz. Zasilacz jest jednym z najważniejszych elementów zestawu - wpływającym na wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo pozostałych. Ja za swój dałem ponad 1000 zł. Od tamtej pory jego cena spadła: http://www.proline.pl/?p=EMX+MODU87+900W

Oczywiście taki wydatek to już czyste szaleństwo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy trzy typy:

1. Zasilacz - poszukałem na necie i zauważyłem że twoja karta nie ma wejścia dodatkowego zasilania więc raczej na niego, jako głównego sprawce zawieszeń bym nie stawiał. Ale to on najprawdopodobniej jest przyczyną uszkodzenia któregoś z pozostałych podzespołów.

2. Karta graficzna - jeżeli tak jak napisałeś nie działał nawet przycisk restartu to raczej jest ona sprawna a winowajcą jest opcja 3

3. Płyta główna - tak jak mówiłem od początku najprawdopodobniej to ona jest uszkodzona i najprawdopodobniej uszkodził ją zasilacz.

Podsumowując : Zasilacz tak czy tak do wymiany, bo nawet jeśli teraz pozornie działa dobrze to w przyszłości pewnie znowu coś zepsuje, szczególnie że jak pisałeś już raz ci płyta padła więc pewnie nawet gdybyś kupił teraz do niego nową płyte to i tak ją po jakimś czasie wykończy.

Pisałeś też, że niedługo masz zamiar zrobić wymianę podzespołów, więc na twoim miejscu przemęczył bym sie tymczasowo na integrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gtxxx:

Po co do takiego zestawu jaki ma koorchuck zasilacz za 300 zł. Wystarczy http://www.morele.ne...svp-450-359408/

lub jak chce droższy: http://www.morele.ne...-spc082-527959/ - jeden z najlepszych zasilaczy do 200zł

PS. Oczywiście wszystko zależy od tego gdzie autor tematu chce kupować zasilacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wygląda na to, że i tak będę musiał czekać do wypłaty, a skoro tak, to od razu kupię też procesor i cały upgrade będzie z głowy. Pozostaje więc się chyba przenieść do działu zakupów części.

A czy te zasilacze, które podałeś wyżej podołają nowszym podzespołom, które będę chciał kupić?

gtxxx:

PS. Oczywiście wszystko zależy od tego gdzie autor tematu chce kupować zasilacz.

Raczej na allegro

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gtxxx:

Po co do takiego zestawu jaki ma koorchuck zasilacz za 300 zł.

Uwzględniłem późniejszą modernizację zestawu. Poza tym w moim przekonaniu zasilacze zaczynają się od 300 zł. Poniżej tej ceny strach się bać.

Jako tańszą alternatywę proponuję ten zasilacz

http://pcfoster.pl/artykul/high-power-element-bro-ep-600-br-%E2%80%93-test-zasilacza/944-1.html

Pojawił się w świątecznym konfiguratorze CD-Action (zestaw z i7 i gtx670 - a zatem jest moc), więc jeśli się nie sprawdzi to pretensje do nich. Ja się słabo orientuję w produktach z ekonomicznej pułki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intel Core i5 3470

MSI B75A G43 / asrock fatality 1 p67

Corsair Vengeance 2x4GB 1600MHz CL9

Taniej chyba się nie da złożyć niczego sensownego.

Co do zasilacza padło już kilka propozycji i wygląda na to, że deus wygrał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że winny był jednak zasilacz. Kupiłem Deusa, jak radziliście i wszystko jest już ok, dzięki czemu mogę odłożyć na później wymianę reszty podzespołów, co pozwoli uzbierać na nie więcej kasy. Wielkie dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...