Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Daesolour

Router z QoS pod Neostradę

Polecane posty

Witam ostatnio mój stary Livebox ma mocne problemy w funkcjonowaniu i dodatkowo od dłuższego czasu męczy mnie problem z podziałem łącza. Aktualnie w domu mam dwa PC i jednego notebooka, a podział łącza jest okropnie nierówny. PC który jest podpięty kablem ethernet, żre prawie całe łącze, a mojemu PC (WiFi) zostaje reszta "podzielona" z notebookiem (WiFi).

Uniemożliwia to normalne działanie zwykłych stron internetowych, nie mówiąc o oglądaniu filmów lub graniu. Trochę pogooglowałem i stwierdziłem, że rozwiązaniem będzie kupno nowego routera z QoS. I tu moja prośba do was, czy moglibyście doradzić mi jakiś router z QoS pod Neostradę (czyli z tego co się orientuję z ADSL), oraz jak skonfigurować taki router.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też poszukać routera bez modemu, który podłączysz do Liveboxa. Powienien być nieco tańszy, a też sprawę załatwi, zwłaszcza jeśli za Liveboxa nic dodatkowo nie płacisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, Livebox'a mam już dawno opłaconego, gdyż ma jakieś 6 lat.

Ale tego wieku właśnie się obawiam, mianowicie czy nie będzie żadnych spadków jakości?

Sam Livebox też lubi sobie strzelić focha i nie działać przez jakieś 2h.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już pytanie do wróżki, niestety... Sam mam w domu właśnie taką konfigurację (livebox + router z QoS, switchem gigabitowym i innymi bajerami, na których mi zależało) i sobie chwalę, ale sam livebox mi fochów nie stroi (co najwyżej sama TPSA, znaczy teraz to Orange). Bo jeśli to z lb jest problem, to router bez modemu nic nie poradzi. Generalnie na dwoje babka wróżyła i raczej nikt tu za ciebie decyzji co do wybrania jednej z dwóch ścieżek nie podejmie...

Ale jak się już zdecydujesz, daj znać, to na pewno jakieś sensowne propozycje dostaniesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@politan

Na cały sprzęt mogę wydać około 200 zł.

@allor

Zaryzykowałbym z routerem bez modemu, ale obawiam się o stabilność. Mam dosyć napraw Liveboxa i innych przygód z TEPS'ą, więc wolałbym kupić Modem ADSL i router w jednym i mieć święty spokój.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest cena routerów z zaawansowanym QoS, które mają wbudowany modem ADSL. Moją propozycją jest dokupienie Ovislink WL-1600GL, podłączasz go do Liveboxa i stawiasz alternatywny soft (w tym wypadku Tomato, które umożliwi zaawansowany QoS). Jeśli problemy będą z Liveboxem dokupujesz dowolny modem z wyjściem RJ-45 (np. TP-LINK TD-8840T).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zdecyduję się na twoją propozycję, mam kartę WiFi z Ovislinka i jestem z niej bardzo zadowolony.

Czy mógłbyś mi przybliżyć proces konfiguracji tego routera ?

Jak go poprawnie połączyć z Liveboxem, jak i jaką wersję Tomato wgrać (w tym jestem zupełnie zielony) ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Tomato, możesz postawić tą wersję: http://tomato.groov.pl/index.php?dir=MariuszNM/

Instrukcje wgrywania Tomato wygooglujesz, a nie będę opisywał kolejny raz tego co już jest. Po wszystkim, zmieniasz IP LAN Ovislinka by nie było takie samo jak Liveboxa, ustawiasz WAN na Dynamic IP (DHCP) i później konfigurujesz QoS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...