Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Maliniorz

Sherlock Holmes (seria), Sir Arthur Conan Doyle

Polecane posty

220px-Statue_of_Sherlock_Holmes_in_Edinburgh.jpg

Sherlock Holmes. Główny bohater kryminalnych powieści Conan Doyle'a. Jego przygody zostały opisane w 9 książkach. Dzięki swojej wiedzy, metody dedukcji oraz wrodzonemu talentowi rozwikłał wiele bardzo trudnych zagadek. Najsłynniejszy detektyw świata.

Każdy z nas na pewno zna to nazwisko. Sherlock wraz ze swoim przyjacielem dr. Watsonem przemierza Anglię w poszukiwaniu rozwiązań tajemniczych spraw. Sam nie przywiązuje wagi do sławy, wręcz jej unika, co nie zmienia faktu, że wśród XIX wiecznych stróżów prawa jest osobą bardzo znaną. Zamieszkali przy Baker Street 221b w Londynie. Obecnie znajduje się tam muzeum Sherlocka Holmesa.

Moje pierwsze spotkanie z Sherlockiem nastąpiło w 1 klasie gimnazjum. Sięgnąłem wtedy po chyba najsłynniejszą książkę Doyle'a - "Pies Baskervillów". Byłem nią oczarowany. Świetna fabuła i przede wszystkim KLIMAT. Tak. Mroczny, mokry, tajemniczy klimat XIX wiecznej Anglii.

Później były inne, aż w końcu zakupiłem sobie Księgę Wszystkich Dokonań, aby mieć wszystko w jednym miejscu. Teraz systematycznie do nich wracam smile_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygody Sherlocka swego czasu bardzo mi się podobały u siebie na półeczce mam 2 zbiory opowiadań i w oddzielnej książce "Psa Baskervillów", fajny klimacik i ciekawe zagadki no i sam Holmes, który jest geniuszem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wiki:

Studium w szkarłacie (1887) - powieść

Znak czterech (1890) - powieść

Przygody Sherlocka Holmesa (1892) - zbiór opowiadań

Wspomnienia Sherlocka Holmesa (wydane także jako Dzienniki Sherlocka Holmesa) (1893) - zbiór opowiadań

Pies Baskerville'ów (1902) - powieść

Powrót Sherlocka Holmesa (1905) - zbiór opowiadań

Dolina trwogi (w innym przekładzie jako Dolina strachu) (1915) - powieść

Jego ostatni ukłon (w innym przekładzie jako Pożegnalny ukłon) (1917) - zbiór opowiadań

Księga przypadków Sherlocka Holmesa (w innym przekładzie jako Sprawy Sherlocka Holmesa) (1927) - zbiór opowiadań

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero jak przeczytałem "Studium w Szkarłacie" doceniłem jeszcze bardziej "Sherlocka" od BBC :). Sama historia jest sympatyczna. Zwłaszcza jak Holmes

naśmiewa się z Lestrada ("Zamieszana jest w to jakaś Rachela"

:)) i Gregsona. Nie podobała mi się natomiast cała ta historia Mormonów zajmująca ponad 1/3 książki. To można było streścić w jednym rozdziale.

Albo przeczytać cykl Szatan i Judasz K.Maya. Ale poza tym historia jest ok. Trzeba będzie przeczytać resztę tomów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem jak dotąd dwie książki z cyklu SH. I bardzo mi się podobały. Historie mimo iż z początku dziwne i wydawałoby się trudne do rozwiązania, Holmes odgadywał bez trudu z pełnym logicznym wyjaśnieniem. Nowy przekład czyta się bardzo fajnie i przyjemnie. Szczerze polecam książki z Sherlockiem nie tylko fanom książek detektywistycznych ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem wszystkie opowiesci z SH od Doyle'a, na swieta dostalem Kroniki wszystkich jego przygod. Nie jest to może jakieś arcydzielo, ale i tak czyta sie bardzo przyjemnie, mimo tylu przygod, ksiazka ciagle mnie zaskakiwala. Najlepszy był chyba "Pies Baskerville'ow"

BTW polecam serial "Sherlock"(ten najnowszy, chociaz te starsze tez daja rade), warto oblookac.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...