Skocz do zawartości

[Linux] - Gry


tomi_aurox

Polecane posty

Mam mały/duży kłopot z odpaleniem gier na linuxsie. Mam najnowszego Wine dla Fedory Core 4 (na 32 bitowym procesorze). Głównie chodzi mi o odpalenie Need for Speed Underground 2 i GTA Vice City. Proszę o pomoc! (Mówiąc szczerze jestem tym który zaczyna na "Pingwinach" ). :(

Typ procesora:AMD Duron, 1300 MHz (13 x 100)

Nazwa płyty głównej:ECS K7S5A (5 PCI, 1 AGP, 1 AMR, 2 SDR DIMM, 2 DDR DIMM, Audio)

Mikroukład płyty głównej:SiS 735

Pamięć fizyczna:256 MB (PC2100 DDR SDRAM)

Typ BIOS'u:AMI (07/18/01)

Port komunikacyjny:Port komunikacyjny (COM1)

Port komunikacyjny:Port komunikacyjny (COM2)

Port komunikacyjny:Port drukarki (LPT1)

Karta wideo:NVIDIA GeForce2 MX 100/200 (32 MB)

Akcelerator 3D:nVIDIA GeForce2 MX 100/200

Monitor:Compaq V75 [17" CRT] (820CF23AE892)

Karta dźwiękowa:Creative SB PCI128 (Ensoniq ES5880) Sound Card

Napęd dysków optycznych:HL-DT-ST DVD-ROM GDR8161B (16x/48x DVD-ROM)

Napęd dysków optycznych:Memorex 482E CD-ROM

Standardowy napęd dykietek.

Karta sieciowa:Karta PCI Ethernet Intel 8255x-based (10/100)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Btw. ostatnio znowu cieszę się jak małe dziecko "rozpracowywując" co kolejne to gry na Linuxie (na obecnym odpalone i działające mam już : Q2, Q3, Morrowind, Unreal, BG2, Steam Games).

Mam niestety jeden mały, za to soczysty problem - siłowałem się już na setki sposobów, próbowałem czytać o tym gdzie się da - jednak Fallouta 1/2 jak nie odpalilem tak chyba nie odpale jeszcze przez długi czas. Portów ni ma, wine wysiada, cedega wysiada. Próbowałem pod Win instalować a pod Linuxem odpalać - też bieda. Nie funga - zarzucać logi, czy to może jakiś ogólny problem?

-----------------

Na koniec wstawka humorystyczna: po wczorajszym/przedwczorajszym 2-godzinnym siłowaniem się z Q3 w końcu moim oczętom pokazało się przepiękne menu kłejacza :twisted: . Nie mogłem inaczej tego inaczej spożytkować jak frag-run :D. Pierwsze co poleciało pod raila to boty. Byłem tak pozytywnie uśmiechnięty że rozwaliłem na nightmarze z palcem w ... no wiecie, bashu :D, a przypomnieć trzeba że w Q3 to od wakacji nie grałem :D. Prawda jest prosta - bo (nieczęstych, jednak zdarzających się) męczarniach z odpaleniem danej gry - ta smakuje w 3d* lepiej.

* wcale nie chodziło o trójwymiar :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah.. pytanie ogólne :)

Czy mogę uruchomić każdą grę na linuksie (teoretycznie)

A jesli nie wszystkie to jak to wyglada z tymi ktore moge?

Nie ma reguły - jedną odpalisz - innej nie odpalisz :). Większość odpalisz za pomocą emulatora (Wine, WineX/Cedega), wtedy musisz mieć skonfigurowaną kartę dźwiękową (najlepiej ALSA), skonfigurowane X'y (najczęściej Xorga) no i do gier 3D przede wszystkim najnowsze sterowniki do Twojej karty graficznej z obsługą OpenGL. Do wielu gier pisanych pod OpenGL (np. Quake 2/3, Doom3, UT i ich pochodnych) istnieją tzw. "porty". Czyli całe źródła do skompilowania własnego, że tak to nazwe "exeka", którym będziemy mogli opdalić daną grę bez zewnętrznych emulatorów, a co za tym idzie - szybciej. Jednak kompilowanie portów wymaga odpowiednich bibliotek i trochę większej wiedzy na temat OS'ów (szczególnie kiedy chcemy przed kompilacją namieszać w grze, tak aby bardziej nam odpowiadała). Istnieją też także porty do gier napisane w skryptach sh *.run, wtedy ich instalacja (zazwyczaj) przebiega banalnie jak w Windowsie, jednak narazie niewiele takich.

Pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam taki mini proposyszon. Ktoś mógłby zrobić mini "poradnik" jak się obsłużyć WINE. Mnie on jak narazie przerasta i myślę że wielu userów również. No co? nie patrzci tak na mnie :D

EDIT: No widzisz a jednak na coś się przydałem...BO...gdybym nie napisał o tym poradniku to nie podałbyś tych linków. Teraz każdy kto będzie miał problem z WINE jak będzie chciał tutaj zadać pytanie to zobaczy "O! Ktos zapodał linkiem" i wejdzie sobie w link i sobie zrobi co trzeba. Ale przyznam że zapomnałem w tej sytuacji o wszechwiedzącym google :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jak dla mnie to trochę dziwne żeby Wine mógł kogoś przerastać. Z tego co pamiętam to kożystasz ze SuSe'a, prawda? A więc masz szeroko dostępne Rpm'y (skoro masz np. problem z kompilacją) i ściągasz sobie takowy. Instalujesz z RPM'a (co już chyba dziecko potrafi) i odpalasz sobie poprzez "wine nazwa-programu.exe". Chyba że nie wiesz jak jeszcze zamontować dysk Windosowy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy na Wine nie odpalicie gier, ponieważ Wine jest tylko środowiskiem API. Druga sprawa to Cedega (dawniej WineX) Służy ona głównie do odpalania gier działających na DirectX (zmienia instrukcje DX na OpenGL) Tyle, że na Cededze nie odpali się wielu, wielu gier. Jeżeli istnieją porty dla gier to nie ma problemu.

Podsumowując Wine nie służy do gier!

Cedega owszem, ale tylko wybrane tytuły. Zapraszam na tą stronę http://transgaming.org/gamesdb/ jest to lista gier jakie odpalić się da na Cededze.

Wązne też są oczywiście najnowsze sterowniki dla kart graficznych.

Co do wyżej wspomnianych gier: BEz problemu uruchomi się GTA:VC

Problemowe jest uruchomienie NFS:U .( Nie udało mi się włączyć akceleracji, gra wyglądała paskudnie).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obi-San - jakiego Unreala odpaliłes na linuxie?? Tego "pierwszego" czy Unreal Tournament? Tak się składa że nie dawno zainstalowałem Ubuntu i całkiem fajne toto jest ;)

EDIT - doczytałem że jest port UT na linuxa. Gdzie takowy znaleść?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

messiahone - LOL, ty kiedykolwiek chociaz probowales uruchomic cedege/wine/winex/crossoveroffice czy tylko powtarzasz czyjes zaslyszane 100 lat temu zdanie ? obecnie na cededze uruchomi sie juz wiekszosc gier wychodzacych na wina, z niektorymi nowymi produkcjami bedacymi niedopracowanymi i jednoczesnie korzystajacymi z najnowszych zdobyczy DX`a sa na poczatku problemy ale szybko developerzy cedegi daja sobie z tym rade, a starsze gry chodza niemal wszystkie.

Malin - a szukales na stronie unreal`a ? moze jest tak jak bodaj z doomem czy quake`iem - sciagasz z sieci programik ktory korzysta z danych z plyty cd 'windowsowej' wersji i z niej instaluje ci na pingwinie gierke ?

BTW homm3 rlz :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

messiahone - LOL, ty kiedykolwiek chociaz probowales uruchomic cedege/wine/winex/crossoveroffice czy tylko powtarzasz czyjes zaslyszane 100 lat temu zdanie ? obecnie na cededze uruchomi sie juz wiekszosc gier wychodzacych na wina, z niektorymi nowymi produkcjami bedacymi niedopracowanymi i jednoczesnie korzystajacymi z najnowszych zdobyczy DX`a sa na poczatku problemy ale szybko developerzy cedegi daja sobie z tym rade, a starsze gry chodza niemal wszystkie.

Prosze wiec o screena z urochomionym np. Qukake 3 na Wine. Wine jako implementacja WinAPI nadaje się raczej do uruchamiania np. Instalatora gry, ale nie samej gry (no chyba, że niektóre bardzo stare tytuły). Cedega i owszem, ale zauważ, że część gier, które się na nim uruchamiają dzialają źle, np. braki w teksturach, źle liczone oświetlenie itp. (aczkolwiek Doom3 chodzi mi szybciej pod Cedegą niż w WinXP i wygląda lepiej :D ) I prosze nie mów mi, że ok. 300 gier jakie da się uruchomić na cededze to "prawie wszystkie gry".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak: poki co nie spotkalem sie z gra ktorej bym nie uruchomil, fakt ze nie jestem jakims super zapalonym graczem i wole sobie juz pograc na gitarze niz odpalic np wymienionego doom`a, szczegolnie ze nie wygralem w totka takze odpalam glownie tytuly albo bardzo przeze mnie oczekiwane, albo z tanich serii, ale mimo to problemow jeszcze z grami nie mialem. Ale IMHO dla osob ktore stać na wiele gier i które dużo grają głupotą jest używanie do gier wine`a/cedegi zamiast windowsa.

a co do Doom`a3 i Quake`a3 - one nie mialy porta oficjalnego na linuxa czasem ? z tego co pamiętam to idSoftware zawsze dbał o zadowolenie pingwiniarzy.

Ba Q3A znalazlem nawet na MacOS`a: http://www.idg.pl/ftp/mac_49/Quake.3.Arena.Demo..html

ooo a tu jeszcze ciekawiej:

http://www.gameaholic.com/games/quake3/demo/

jak widac nie kazda gre trzeba na linuxie uruchamiac w emulatorach :P niektore da sie i bez nich :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak: poki co nie spotkalem sie z gra ktorej bym nie uruchomil, fakt ze nie jestem jakims super zapalonym graczem i wole sobie juz pograc na gitarze niz odpalic np wymienionego doom`a, szczegolnie ze nie wygralem w totka takze odpalam glownie tytuly albo bardzo przeze mnie oczekiwane, albo z tanich serii, ale mimo to problemow jeszcze z grami nie mialem. Ale IMHO dla osob ktore stać na wiele gier i które dużo grają głupotą jest używanie do gier wine`a/cedegi zamiast windowsa.

a co do Doom`a3 i Quake`a3 - one nie mialy porta oficjalnego na linuxa czasem ? z tego co pamiętam to idSoftware zawsze dbał o zadowolenie pingwiniarzy.

Ba Q3A znalazlem nawet na MacOS`a: http://www.idg.pl/ftp/mac_49/Quake.3.Arena.Demo..html

ooo a tu jeszcze ciekawiej:

http://www.gameaholic.com/games/quake3/demo/

jak widac nie kazda gre trzeba na linuxie uruchamiac w emulatorach :P niektore da sie i bez nich :P

Widze, ze sie zgadzamy mimo, ze sie nie zgadzamy :D Nie wiem jak teraz jest z grami bo nie gram. Dooma odpalalem na Cededze dopiero co po tym jak wyszedl, wiec portów jeszcze nie bylo. Prawdą jest, że najlepsze są porty, ale z tym niekiedy jest spory problem. Ale faktem jest, że używanie emulatorów jest lekką pomyłką:) Ja linux-a traktuje jako system do pracy. Windowsa do zabawy:)

wiki-yu: sorry że w ten sposób ale dla jednego zdania nie będę tworzył postu:

Ja podobnie i dlatego właśnie nie mam windowsa na dysku. Może jak wyjdzie Polski Oblivion to zainstaluję winXP na 2 partycji, ale póki co poczeka sobie płytka na lepsze czasy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...