Jump to content
  • entries
    331
  • comments
    497
  • views
    128,017

Cztery rzeczy niedopuszczalne:

Sign in to follow this  
muszonik

221 views

W zasadzie to chciałem dziś publikować tekst na inny temat, ale uznałem, że ten jest ważniejszy. Tak więc dzisiaj zajmę się czterema sprawami, co do których każdy powinien mieć świadomość, że są bardzo poważnym wykroczeniem przeciwko normom społecznym. I w zasadzie powinny one wystarczyć do zakończenia współpracy, znajomości i koleżeństwa oraz zbanowania danego osobnika.

1) Szantaż:

Znacie taką sytuację: pokłóciło się dwóch waszych kolegów i nie są w stanie ze sobą rozmawiać. Ty, drogi czytelniku, nadal pragniesz przyjaźnić się z obydwoma. Niestety pewnego dnia jeden z nich przychodzi do Ciebie i oświadcza, że życzy sobie, byś zerwał kontakty z tym drugim (który nic złego Ci nie zrobił i w żaden sposób na Ciebie nie naciska), bo inaczej obrazi się także na Ciebie.

Moim zdaniem z tej sytuacji wybrnąć można tylko w jeden sposób. Otóż należy uświadomić tej osobie spokojnie, choć stanowczo, że właśnie założyła sobie pętlę na szyję. I że ma do dyspozycji dwie możliwości: albo natychmiast przeprosi i rozmowa zostanie uznana za niebyłą, albo zniknie z Twojego życia. W przeciwnym razie zostanie z niego wyrzucona.

Powody są proste. Osobnik taki jest zwykłym szantażystą i próbuje Tobą manipulować. Istnieje możliwość, że w gniewie zwyczajnie się zagalopował, dlatego należy dać mu szansę na odkręcenie sytuacji. Jednak jeśli z tej okazji nie skorzysta, to należy mu wskazać drzwi.

Wielu osobom może być w takiej sytuacji przykro. No bo jak to? Pozbywać się przyjaciela? Tak łatwo? Odpowiedź jest prosta: osobnik taki nie jest Twoim przyjacielem, kolegą, ani też kandydatem na współpracownika. Przyjaciele i koledzy się nie szantażują i nie manipulują sobą nawzajem. Podobnie nie robią tego współpracownicy. Osoba, która dopuszcza się czegoś takiego albo jest zaślepiona przez gniew i/lub nienawiść, albo jest cynicznym manipulatorem. Tak czy siak nie jest to Twój przyjaciel. Całkiem możliwe też, że nigdy taki człowiek nim nie był. Przeciwnie, od samego początku podchodził do Ciebie cynicznie.

Sytuacja nie zawsze wygląda jak wyżej. Często bywa tak, że szantażysta oświadcza np. że nie lubi jakiejś kategorii ludzi: homoseksualistów, Żydów, feministek, lewaków, prawaków, księży, wyborców PiS etc. i że obraża go, że musi dzielić się przestrzenią z jedną z takich kreatur. Żąda więc jej usunięcia, albo sam odejdzie

Sprytniejsze trolle stosują inne metody: albo wielka drama i popisowe obrażenie się, bo ktoś samym swym istnieniem obraził ich poglądy, połączone z dramatycznym wyjściem i trzaskaniem drzwiami „a teraz biegnijcie i mnie przepraszajcie”, albo długie i popisowe siedzenie w kąciku, bycie smutnym, obrażonym i niekontaktowym.

Powiem uczciwie: ludzie mają różne postawy życiowe, charaktery i inne wkurzające cechy, niemniej jednak musimy z tym jakoś żyć. Jeśli tworzymy grupę towarzyską, internetową społeczność lub zespół to znaczy, że jednoczy nas jakiś cel. To może być wspólna zabawa jak gry fabularne, anime, książki, albo też robienie pieniędzy, prowadzenie bloga lub serwisu… Jednak to ten cel jest wartością najwyższą. Albo jesteśmy zdolni zapomnieć o wszystkim innym i skupić się na nim, albo nie.

Facet (lub babka), który prezentuje wyżej wymienioną postawę, tego nie potrafi. Jego poglądy w tym wypadku nie są ważne, podobnie jak stojące za nimi fakty. Nie jest też ważne, czy mają rację czy nie, są chorzy z nienawiści, w przeszłości zostali skrzywdzeni, czy też są zwyczajnie przewrażliwieni. Ważny jest jeden element: nie dość, że są oni niezdolni do współpracy z innymi ludźmi, to jeszcze przyzwyczaili się stosować szantaże, groźby i żądania (obojętnie czy ujęte wprost, czy nie, faktyczne, czy emocjonalne) do wymuszania swoich zachcianek. Będą to więc robili zawsze.

Co gorsza, oprócz tego, że to osobnik konfliktowy (co wcale nie jest takie najgorsze, konflikty międzyludzkie są normalnym elementem życia każdej zbiorowości), to jeszcze prawdopodobnie małostkowy, nie potrafiący wybaczać i rozdmuchujący problemy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie ponawiał swoje żądania pod adresem każdego,

Współpracować z nim nie warto, tym bardziej, że jeśli będziemy tolerować jego karygodne zachowanie, nauczymy innych członków naszej społeczności, że jest to sposób lokalnie tolerowany. Będzie to miało efekt podwójny. Po pierwsze zyskamy opinię królestwa chamstwa, którego wszyscy dobrze wychowani będą unikać, a po drugie: inni będą go naśladować, bo skoro jednemu można, to i wszystkim.

 

Ciąg dalszy na Blogu Zewnętrznym.

Sign in to follow this  


0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...