Jump to content

Pepperoni

  • entries
    37
  • comments
    92
  • views
    14,665

Finntroll "Nifelvind"


Pepperoni

390 views

61N4yeY0fYL.jpg

Dziś Was zaskoczę, bo będzie? folkowo. Właśnie tak, bo nie inaczej.

Z samym Fintrollem miałem już kiedyś styczność trafiając na ich sympatyczny kawałek ?Trollhamaren?, jednakże wtedy na dłużej mnie nie zatrzymał. Ot, sympatyczne pitu-pitu.

Sytuacja nieco się zmieniła, kiedy najpierw osłuchałem (i od razu obejrzałem naprawdę fajnie zrobiony klip) kawałek ?Under Bergets Rot?, a potem zetknąłem się z istnym niszczycielem? kawałkiem ?Solsagan?, który zachęcił mnie do sięgnięcia po cały album.

Nie pożałowałem.

Finntroll jest finlandzką grupą z samych Helsinek, która jednak swoje teksty wyśpiewuje? po szwedzku, gdyż jak sami twierdzą brzmi to bardziej trollowato.

?Nifelvind? jest o tyle ciekawym album, że przede wszystkim nie ma tu, jak z reguły w słuchanych przeze mnie folkowych przytupajkach, czystego jak żyleta wokalu, jest za to charknięcie z blackmetalowym zacięciem. Co ciekawe na płycie nie raz i nie dwa przewijają się blackowe motywy, co jest naprawdę miłą odmianą i świetnie współgra z klimatem.

Jeśli idzie o instrumentarium, to jest ono całkiem szerokie, gdyż słychać też akordeon, instrumenty dęte ? na bogato i działa to na spory plus.

Muszę tu zwrócić uwagę na kilka utworów, które sprawiają, że ?Nifelvind? naprawdę błyszczy. Są to wspomniane ?Under Bergets Rot? przypominające nieco zaśpiewkę z knajpy, także ze względu na ciekawe brzmienie, jakie tam osiągnięto (słychać nawet tubę), ?Solsagan?, które zaczyna się blackowo, by po chwili nabrać chwytliwych folkowych motywów, oraz najcięższy ?Mot Skuggornas Vald?.

Polecam, niech mnie diabli, ale to naprawdę fajny album, który może nie rzuci Was na kolana, ale powinien poprawić humor.

Ocena? 9/10

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...