Jump to content
  • entries
    161
  • comments
    916
  • views
    177,956

Recenzja - Need for Speed


Sergi

1,700 views

 Share

154620.jpg

Przy tworzeniu ekranizacji gry twórcy mogą pójść kilkoma ścieżkami. Można wiernie odwzorować fabułę z małego ekranu, lekko ją zmodyfikować albo wykorzystać tylko ogólny zarys, dodając resztę "od siebie". Ale co zrobić, jak nie mamy choćby skrawka fabuły, tylko tytuł i tematykę?

Z takim problemem zmierzyły się już np. filmowy Mortal Kombat i Street Fighter. Z drabinki walk i strzępu historii scenarzyści musieli stworzyć fabułę na cały film. Need for Speed jest w jeszcze gorszej sytuacji. Większość odsłon nie posiada żadnej fabuły, a w tych, w których jest obecna, jest szczątkowa i nie powiązana z innymi częściami. I cóż tu począć?

Jedynym rozwiązaniem jest napisanie własnego scenariusza, który przy odrobinie szczęścia wpasuje się w koncepcję gier.

Untitled-53.jpg

Tobey Marshall prowadzi mały warsztat samochodowy w Mount Kisco (NY), w którym z kolegami tuninguje samochody, a po godzinach ściga się po ulicach. Interes słabo jednak idzie, więc gdy odwieczny wróg, Dino (który notabene odbił mu dziewczynę, Anitę), proponuje mu dokończyć budowę Mustanga, w zamian za 25% zysku, zgadza się bez wahania. Gdy pojawia się okazja, by zarobione pół miliona potroić w wyścigu z Dino, Toby znów zgadza się bez oporu. Podczas wyścigu Dino zabija Pete'a - kolegę Toby'ego i brata Anity, za co główny bohater idzie siedzieć. Zaraz po wyjściu z paki Toby prosi milionera, dla którego skończył Mustanga za dwa miliony, by ten mu go pożyczył. Ot tak. Dostaje go i w 48 godzin musi się dostać do Kalifornii, gdzie w wyścigu De Leon pokona Dino i udowodni niewinność. W tym ostatnim można upatrywać nawiązania do "The Run".

534258aadd0db.jpg?r=2028341203

To streszczenie jest mniej więcej równie emocjonujące co cały film. Ktoś tam sie ściga, inny ginie, ale niespecjalnie nas to wszystko obchodzi. Nawet w najgorszych momentach seria "Szybcy i Wściekli" była bardziej logiczna i interesująca, niż ten film próbuje być. Agera R uderzona w błotnik staje w płomieniach; Policja nie bada śladów opon, nie daje wiary jedynemu świadkowi i wsadza go do więzienia, choć samochód którym jechał nie ma ani rysy (a na Agerze Pete'a jest ślad lakieru z innego samochodu); Anita nie wini Toby'ego, ale też nie daje mu wiary i przyjmuje oświadczyny od Dino (chociaż do udowodnienia jego winy wystarczy trzech kliknięć na komputerze); Angielski milioner pożycza skazańcowi samochód za dwa miliony dolarów, jako jedyne zabezpieczenie wysyłając z nim dziewczynę(która jest niepozbierana i irytująca), itd. itd.

blogentry-67-0-51489800-1394781918.jpg

Można oczywiście powiedzieć, że fabuła jest tylko pretekstem do pokazywania samochodów i eksplozji, i dopóki te ostatnie dopisują, to historyjka jest nieważna. Tylko że nie dopisują. W trakcie całego filmu zobaczymy ledwie garstkę ciekawych samochodów. Oprócz Koenigsegga mamy Saleen S7, Sesto Elemento, MacLarena P1, GTA Spano i Veyrona. Przy czym te potwory zobaczymy na 15 minut przed końcem filmu, cała reszta to american muscle worship. Aha, ten cudny Mustang wart dwa miliony zielonych to po prostu GT500 2013.

Wybuchy? Efekty? Bieda. Zżymałem się kiedyś na komputerowe samochody w F&F2, przy tym filmie za nimi zatęskniłem. Tu dzwon, tam skok, od czasu do czasu samochód dachuje i się zapali (albo nie, zależy czy fabularnie jest to koniecznie). Same wyścigi filmowane są w kompletnie nieatrakcyjny sposób, emocje jak przy parkowaniu pod biedronką. Nie ma nawet na czym zawiesić oka - przez całą Amerykę mamy bodaj dwie ładne sekwencje w pustynnej scenerii.

hAIogt5.jpg

Na plus nie wyróżnia się też aktorstwo. Tobey jest milczącym twardzielem, który rzuca strasznie słabymi one-linerami i nic nie robi na nim wrażenia, ale gdy tylko spotka Dino, momentalnie traci zimną krew i trzęsie się jak w febrze. Na plus można policzyć, że

i desperacko stara się wydostać z szuflady z napisem "Jessie Pinkman, Bitch". Niestety, to za mało. Mamy jeszcze jego kolegów, którzy są obecni w zasadzie tylko po to, żeby rzucać dowcipami. Śmieszny jest tylko czarnoskóry pilot, choć i on trafia tylko od czasu do czasu. Cała reszta obsady jest kompletnie nijaka, z jednym wyjątkiem. Grany przez Michaela Keatona Monarch, podcaster i organizator De Leona kradnie show i choć jest nieco karykaturalny, to jego ekspresja dodaje życia całemu filmowi.

n5AAmGC.jpg

W tym wszystkim nie wiadomo, co twórcy chcieli uzyskać. Pokazują dużo hamowania lewą nogą, w kinie odwiedzanym przez bohaterów leci "Bullit", dobór samochodów w ostatnim wyścigu też jest niczego sobie. Więc wiedzą mniej więcej o co idzie w tej zabawie. Szkoda tylko że w ich wykonaniu jest to takie puste i nijakie. Gdybym darzył NFS większą estymą, taka ekranizacja by mnie pewnie mocno wkurzyła. A tak jest po prostu szkoda.

* - W filmiku chyba tego nie widać, ale Aaron przeskoczył całą stawkę i jest nowym liderem wśród gwiazd w samochodach za rozsądną cenę.

 Share

5 Comments


Recommended Comments

Cóż - chciałem się wybrać w ramach relaksu i odmóżdżenia do kina na ten film, ale gdy zapoznałem się z recenzjami na różnych forach i stronach zaniechałem tego. Jak widać słusznie. Może jak będzie w jakimś koszu wyprzedażowym TesCearre za grosze, to się zainteresuje ze względu na sentyment do Most Wanted/Underground 2.

Dobrze napisany wpis - początkowo miałem się przyczepić, iż kierowałeś się podejściem "no plot american bullshit", a i tak to fabułę najdokładniej opisałeś. Później się wyjaśniło się, że i efekty zawodzą - co więc nam zostaje do oceny...?

Troszkę zawodzi nie rozpisanie się oprawie audio, ale jak wiedzą internety są tylko dwie możliwości - albo się ją słyszy, albo nie. Najwidoczniej ścieżka dźwiękowa z NFS nie zalicza się do tej pierwszej kategorii...

Link to comment

Fakt, miałem zamiar napisać jeszcze o takim sobie coverze "All Along The Watchtower" i "Roads Untraveled" ale... to byłoby właśnie tyle. Były te dwa kawałki.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...