Jump to content
  • entries
    7
  • comments
    19
  • views
    5,775

Deus Ex: Human Revolution - opinia (czy coś)


Bezloginu

307 views

Producent: Eidos Montreal

Wydawca: Square Enix

Platformy: PC, PS3, Xbox 360

Grano na: PC

W sumie miałem wobec tej gry jakieś oczekiwania. W sumie nie były takie małe. I w sumie trochę się zawiodłem...

Unos - gameplay

Ale rozgrywka mi się spodobała. Jest to RPG pomieszane z akcją i/lub skradanką w widoku z pierwszej i trzeciej osoby. Widok z pierwszej osoby mamy zazwyczaj a ten z trzeciej włączamy poprzez wciśnięcie lewego przycisku myszy i tym sposobem także doczepiamy się do zasłony. Trochę to dziwne rozwiązanie jak dla mnie ale da się do tego przyzwyczaić i jest to dość potrzebne. Oprócz łażenia po świecie i rozmów z postaciami mamy tu bardziej zwyczajne misje które przechodzimy w różny sposób ? po cichu lub z użyciem broni palnej. I każdy ze sposobów ma sens i to jest fajne że mamy taki wybór. Umożliwia to naprawdę dobry projekt poziomów które są rozbudowane i w dodatku spójne ze światem. Jednak niektóre misje są lekko zbyt rozciągnięte ? nie ma istotnej zmiany celów przez co możemy mieć wrażenie że nie osiągamy za wiele, a także nudzić i/lub wnerwiać. W dodatku walki z bossami. Są trochę za trudne, w większości nie dają się zbyt skradać i w co najmniej dwóch checkpoint jest przed filmikiem. W dodatku nie możemy dokonać szybkiego zapisu podczas gdy jesteśmy wykryci jako wróg, a tak najczęściej jest podczas walki z bossami. Ale ogólnie poziom trudności jest dobry (grałem głównie na łatwym ? tak możecie mówić/pisać/myśleć/wszystko naraz że jestem cieniasem). Tak samo jak system zapisów. Jak to na RPG-a przystało mamy tu poziomy doświadczenia po których dostajemy punkt praxis przy pomocy którego rozwijamy jakieś zdolności, punkty te możemy nawet kupować. Fajnie że jest to mocno spójne ze światem gry, a nie jakaś bardzo duża umowność. Punktami doświadczenia jesteśmy nagradzani za różnorakie aktywności podczas zadań np. odkrywanie planszy i oczywiście ukończone zadania i to dobrze bo nie ma stylu gry który jest z góry lepszy.

Dos - content

Ale w Deus Ex: Human Revolution mamy rozbudowaną i mocno akcentowaną treść. Przedstawiono nam świat w obliczu,no, rewolucji. Rewolucji technologicznej lecz także w postrzeganiu człowieka. Ludzie wynaleźli wszczepy które umożliwiają im mocno rozwinąć sprawność fizyczną. Lecz jak się okazuje wszczepy mają swoją ciemną stronę. Oczywiście wielu ludzi ma pewne obawy co do słuszności tego rozwiązania. Zresztą Sarif Industries, firma produkująca wszczepy i pracodawcy bohatera gry, też nie jest bez zmazy - produkują również zaawansowaną technicznie broń co może trochę kontrastować z szefem głoszącym że uwalniają potencjał DNA. To nie jest oczywiści całość przedstawionego problemu (zresztą mogłem się trochę pomylić) ale według mnie jest to jednak trochę za bardzo nadmuchane, czy może twórcy chcą dać tylko takie przebranie dla jakiegoś bardziej współczesnego problemu? Ale spodobało mi się przedstawienie bardziej "zwykłych" ludzi w obliczu zmian na świecie. Ogólnie świat przedstawiony jest rozbudowany i logiczny. Scenariusz jest dość dobrze napisany i ma fajne wątki poboczne jednak może nie zachwyciłem się nim zbytnio. Oczywiście ta część scenariusza która widziałem bo jak na RPG-a przystało Deus Ex: Human Revolution jest nieliniowy, a nie przeszedłem gry więcej niż raz. Fajnie napisane są też misje opcjonalne ale ich też zbyt dużo nie ukończyłem więc nie mam dogłębnej wiedzy. Ogólnie to właśnie treścią gry chyba najbardziej się zawiodłem lecz przyznaje że może przez moje niewłaściwe wyobrażenia dotyczące gry.

Tres - technology

Wspomnę też trochę o technologii Deus Ex: Human Revolution. Mamy tu filmiki które same w sobie są dobrze zrealizowane i ładne lecz niektóre z nich są niepotrzebne i trochę za długie. Części miasta które zostały nam przedstawione są trochę mało żywe i niektóre elementy gorzej wyglądają. Lecz ogólnie grafika jest dobra ale nie powalająca. O i niektóre elementy otoczenia powtarzają się w dość bliskiej odległości szczególnie widać to po książkach w domu Adama Jensena ale rozumiem że nie wiadomo jak dużo różnych przedmiotów mogłoby wpłynąć negatywnie na działanie gry.

Eee... cztery - podsumowanie

Ogólnie Deus Ex: Human Revolution nie jest to zła gra, nie twierdzę tego. Nie jest jednak grą którą uważam za rewelacyjną. Nie zachwyciłem się niesamowicie niektórymi elementami świata przedstawionego i trochę wnerwiałem się podczas rozgrywki. Przyznam jednak że może to być wina moich trochę mylnych oczekiwań, a raczej wyobrażeń na temat tej gry.

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...