Jump to content
 • entries
  7
 • comments
  19
 • views
  5,775

Dishonored - opinia (czy coś)


Bezloginu

663 views

Producent: Arkane Studios

Wydawca: Bethesda Softworks

Platformy: PC, Play Station 3, Xbox 360

Grano na: PC

Może na początek coś o świecie bo tutaj to jeden z głównych atutów. Dostajemy tu rozbudowany, bogaty i raczej spójny świat. Odkrywamy go po prostu rozglądając się po poziomach, słuchając rozmów, czytając książki i notatki. Szkoda że książki i notatki nie są pokazywane nam na czymś co jest stylizowane na kartki lecz na czymś co jest trochę wyjęte ze świata gry. Zresztą cały interfejs, choć przejrzysty i dość dobry, jest taki. A to może trochę przeszkadzać w wczuciu się w grę. Nie ma tu otwartego świata i w sumie mnie to nie przeszkadza ponieważ średnio spodobał mi się ten świat być może dlatego że jest zbyt szarobury więc średnio się w niego wgłębiałem i nie znam jakiś ewentualnych niedociągnięć. Scenariusz nie jest najgorszy, ma nawet zwrot akcji, ale nie jest jakiś bardzo dobry. Zakończenie chociaż kończy wiele wątków robi to jakby bez przekonania.

Bardziej spodobała mi się jednak rozgrywka. Mamy tu do dyspozycji kilka mocy ? dwie dostajemy (i możemy je ulepszać) a resztę "kupujemy" za zabierane runy. Mamy też klucz który zmienia działanie maszyn na naszą korzyść co jest fajne bo można tak przerobić wieżę strażniczą by wykończyła nam wielu przeciwników. Są też kuszę, granaty, miecz lecz najfajniej jest przekradać się zamiast walczyć ? co oczywiste. Aby móc skradać się w miarę sprawnie należy poznać poziom. Te są zaprojektowane naprawdę dobrze, może z początku nie wiemy dlaczego ten element jest tu to potem dowiadujemy się że jest to na swoim miejscu i tak powinno być w skradankach. Można przechodzić je na kilka sposobów i są dość spójne ze światem. Poziom trudności jest tu dobry (przynajmniej dla mnie, lecz nie jestem jakimś hardkorem), czuć satysfakcję z różnych fajnych ?zagrywek? lecz nie jest wnerwiający ? ogólnie nie ma zbyt wiele wnerwiających elementów w całej grze. Nie ma jednak zbyt wielkiego nagradzania gracza, są jakieś tablice które podsumowują poziom lecz szczerze mówiąc mało na nie zwracałem uwagę. Nagradzani jesteśmy tu bardziej odrywaniem świata, osiągnięciami fabularnymi, ewentualnie zbieraniem kasy i odblokowaniem nowych mocy. Gra nie jest też zbyt długa, być może dlatego że byłaby zbyt monotonna.

Grafika nawet pomimo tego że jest trochę stylizowana to jednak nie jest powalająca choć zachodzące słońce wygląda ładnie. Animacje postaci są dość dobre, a sztuczna inteligencja niezła. Muzyka jest dość pasująca do świata i nie jest jej za dużo ale to pasuje do skradanki. System zapisu jest trochę przydługawy, a jest to niezbyt fajne ponieważ często jest używany - gra nawet do tego zachęca.

Ogółem Dishonored to dobra, może nawet bardzo dobra gra. Mamy tu bogaty świat, bardzo dobrą rozgrywkę i świetne projekty poziomów. Nie jest to jednak dla mnie jakaś świetna czy rewelacyjna gra.

6 Comments


Recommended Comments

Fajny szkic. Kiedy się doczekamy właściwego wpisu tongue_prosty.gif?

Po pierwsze to dzięki za komentarz bo pierwszy.

Ta, jak zapewne zauważyłeś to jest "właściwy" wpis ale chodzi o to że jest zbyt krótki? zbyt kiepski technicznie (brak screenów itp.)? czy jeszcze co innego? Czy o to że jest po prostu taki beznadziejny?

Link to comment

@Bezloginu

Głównie się rozchodzi o fakt, że sam wpis sprawia wrażenie "pisanego na kolanie". I jest chaotyczny. Tak jakbyś zaczął go pisać, znudził się w trakcie i stwierdził "a, walić to, publikuję". Screeny też by się oczywiście przydały, uniknąłbyś tego, że wpis sprawia wrażenie ściany tekstu, od której się większość odbija. Ale nie jest to konieczne (wrzucanie screenów). No i przede wszystkim wpis imo powinien być dłuższy.

 • Upvote 1
Link to comment

Screeny to jedno, ale nie ma cycków. To gorsze od wszystkiego. confused_prosty.gif

Aha ale tego nie trzeba zmieniać? smile_prosty.gif Chyba że to jakaś metafora... :)

No i przede wszystkim wpis imo powinien być dłuższy.

Jeżeli chodzi o długość to nie jestem z tego jakoś dumny ale stwierdziłem że tyle wystarczy - może się myliłem.

Głównie się rozchodzi o fakt, że sam wpis sprawia wrażenie "pisanego na kolanie". I jest chaotyczny. Tak jakbyś zaczął go pisać, znudził się w trakcie i stwierdził "a, walić to, publikuję".

Oczywiście tak nie było i słabo z mojej strony że to tak wygląda. I nie wiem za bardzo jak to zmienić sad_prosty.gif

Może następny wpis będzie lepszy pod tym względem i nie tylko tym. Ale ogólnie dzięki za rozsądną krytykę.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...