Jump to content
 • entries
  87
 • comments
  193
 • views
  42,528

Facebook na tradycyjnej "cegle" - czy tak sie da?


Milven

609 views

 Share

Jak się okazuje - da się, nawet bez dotykowego ekranu. Ale o tym za chwilę.

Tak się składa, ze jestem posiadaczem Nokii 3720classic, która - jak to Nokie - miała być pancerna oraz wyjątkowo wodoodporna. O tym pierwszym nie trzeba się przekonywać, tego drugiego z kolei nie miałem okazji. Tak cz siak, szykował się wyjazd na niezbyt odległą wieś.

Oczywiście, dałbym sobie radę bez neta (akurat, pf - dop. alkochochlik), ale że akurat kupiłem sobie lapka, to pomyślałem, ze wykorzystam taryfę Frii dla Tak Taka, gdzie w jednej z opcji otrzymuje się 50MB darmowego internetu, zaś po przekroczeniu tego limitu nic się nie płaci, więc - "czemuby nie?", pomyślałem. i zmieniłem na tę opcję.

Jednak - pomyślałem - obrazki dużo ważą, wchodzenie na face'a na EDGE może być... problematyczne. Wtedy pomyślałem, czy przypadkiem nie istnieje jakaś apka na Javie, która by pozwalała cieszyć się twarzoksiążką i czatami.

Jak się okazało - w istocie jest taka. Co więcej, jest wciąż aktualizowana, o czym świadczy istnienie osobna ikonka, pozwalająca przejść na stream wiadomości o obecnym Mundialu (na upartego można by nawet czytać relację na żywo z niektórych meczy).

Ale nie o to szło. Jak się sprawuje FB na Javie? Zaskakująco sprawnie.

Na ekranie głównym wyświetlane są ikonki odpowiedzialne za czaty, powiadomienia, aktualności, znajomych, profil, strony, wydarzenia, zdjęcia, grupy, wyszukiwarki znajomych i stron i ustawienia.

U góry ekranu znajduje się pasek z miniaturką zdjęcia profilowego (służy też za link do naszego profilu), gdzie można też zmienić swój status, wysłać zdjęcie, zameldować się w danym miejscu bądź zmienić ustawienia prywatności)

Prawy klawisz funkcyjny służy za "wstecz" (i on naprawdę działa wstecz - pamięta kolejność wyświetlanych menusów jak przeglądarka typu IE, Firefox czy Chrome), lewy zaś otwiera rozwijalne menu z szybkim dostępem do czatu, powiadomień i zaproszeń, oraz z opcjami odświeżania, ustawień i innych, zależnych od kontekstu. Wybór opcji - standardowo, przycisk główny (wiecie, ten taki z krzyżakiem jakby).

Mówiłem o zdjęciach - i zasadniczo jest dobrze. Wyświetlają się jedynie nieobciążające transferu miniaturki, które - wedle woli - można sobie otworzyć w pełnym oknie. Choć jeżeli za pomocą menu chcemy sobie je powiększyć, to te powiększenie nie zwraca uwagi na rozmiar ekranu i nie można przesuwać obrazu - czasami więc gapimy się na sam środek obrazka, bez podglądu na obrzeża.

Większość funkcjonalności działa jednak dobrze - można łapkować, pisać komentarze (choć nie obsługuje ona komentarzy do komentarzy), udostępniać wpisy, czatować (wysyłając przy tym zdjęcia i emotki, można nawet samemu założyć czat grupowy), edytować w ograniczonym zakresie profil... zasadniczo - lepiej niż się spodziewałem.

Są jakieś minusy? Ano są. W moim przypadku linki do internetów nie chcą się otwierać, zaś jeśli chodzi o zdjęcia... w praktyce na domyślnych ustawieniach możesz tylko wysyłać zdjęcia już istniejące w pamięci telefonu. Więc zrobienie słit foci będzie niemożliwe? Ależ skąd - w menu "Informacje" (w menu kontekstowym z głównego menu) znajduje się nie wiele mówiąca opcja "Na etapie testów". A tam jedna jedyna opcja to... włączenie aparatu. I chyba to działa, acz nie miałem okazji przetestować, wrzucając zdjęcie na FB - apka jednak zachowywała się poprawnie.

Reasumując - oceniam, że apka jest całkiem przydatna, jeżeli nie ma sie wobec niej wygórowanych oczekiwań. To niejest smartfon, więc nie ma co liczyć na funkcjonalność na poziomie komputerów.

Jednak mimo to - jest cąłkiem całkiem.

No i spójrzmy prawdzie w oczy - 50MB czatu jest o wiele tańsze niż SMS tongue_prosty.gif

PS - a komórka jako modem sprawowała się... nie najciekawiej, ale na wchodzenie na rożne serwisy wystarczało.

 Share

6 Comments


Recommended Comments

FB mnie mało interesuje, przeglądanie Internetu na telefonie tylko, jeśli koniecznie potrzebuję, a kombinacja tych dwóch powoduje u mnie #TakBardzoNikogo

Acz każdy przejaw pomysłowości i informatycznej zaradności mnie cieszy, więc plusik.

 • Upvote 2
Link to comment

FB mnie mało interesuje, przeglądanie Internetu na telefonie tylko, jeśli koniecznie potrzebuję, a kombinacja tych dwóch powoduje u mnie #TakBardzoNikogo

Acz każdy przejaw pomysłowości i informatycznej zaradności mnie cieszy, więc plusik.

Łi tam, taki zaradny to ja nie jestem. Nie znam nawet zbytnio żadnego języka programowania poza podstawami C+++ i Pascala.

Ale i tak Bóg zapłać.

Link to comment

Po co się w to bawić, skoro istnieje Opera Mini?

Wiem, ze jest. Ale jak już mówiłem to cegła, i z tego co zauważyłem, posługiwanie się apką do FB jest wygodniejsze i podręczniejsze niż oglądanie maxi strony na mini ekranie.

Link to comment

Wiem, ze jest. Ale jak już mówiłem to cegła, i z tego co zauważyłem, posługiwanie się apką do FB jest wygodniejsze i podręczniejsze niż oglądanie maxi strony na mini ekranie.

Ale OM autmatem wybiera stronę mobilną dopasowaną do ekranu.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...