Jump to content
  • entries
    91
  • comments
    512
  • views
    93,707

Najlepsze filmy roku 2013


Grimmash

3,682 views

 Share

Najlepsze filmy roku 2013

Koniec roku 2013 nastał bezlitośnie, już po świętach. Postanowiłem podzielić się listą filmów z 2013, które widziałem i które uważam za najlepsze i warte obejrzenia. Lista nie bierze pod uwagę takich cudów jak 12 Years a Slave - powody są różne. Raz, że paru produkcji u nas jeszcze nie pokazano i dwa, że na kilku nie miałem jeszcze czasu obejrzeć.

21. Star Trek Into Darkness

Nie przepadam za Star Trekiem wcale, moją religią są Gwiezdne Wojny i nawet Atak klonów tego nie zmienił. Pierwszy Trek Abramsa też mnie nie zachwycił, wydawał się wręcz słaby. Przyznaję jednak, że dla laika Into Darkness sprawdza się świetnie jako film sci-fi. Działa na wielu poziomach jako zwyczajnie dobra produkcja i wcale nie trzeba do tego wiedzieć, kto jest kim itp. Spokojnie wiem kim są Spock i Kirk, aż takim ignorantem nie jestem. Za co jeszcze wyróżniam ten film? Za rolę Benedicta Cumberbatcha.

were-the-millers.jpg

20. We're the Millers

Dealer David Clark poszukuje wspólników, by przemycić narkotyki z Meksyku do USA, wpada na pomysł, że jako ojciec rodziny może przemknąć przez granicę zupełnie niepostrzeżenie. Wybiera do tego zadania "idealne" towarzystwo. Jakaś typowa komedia musiała się tu znaleźć, choć rozważałem The Heat, to jednak padło na Millerów. Dosłownie rzutem na taśmę, ale prawdopodobnie jest to najlepsza komedia tego roku pochodząca z USA. Jennifer Aniston w bardzo łatwy sposób przypomina widzom, że ma talent do komedii.

maxresdefault.jpg

19. Middleton

Edith (Vera Farmiga - The Conjuring) przyjeżdża z córką do Middleton, by zwiedzić potencjalną dla niej uczelnię - podobnie jak George (Andy Garcia - The Untouchables) i jego syn. Pomiędzy rodzicami rodzi się uczucie. Perfekcyjnie zagrany romans w uczelnianym ośrodku ogląda się bardzo przyjemnie i jest perfekcyjną odtrutką na życiowe problemy. W żadnym wypadku nie przypomina różnej maści i średniej klasy komedii romantycznych.

blackfish__span.jpg

18. Blackfish

Poruszający dokument o życiu orek w niewoli. Jak żyjące w złych warunkach wodne ssaki wpadają w depresję i wyżywają się na swoich opiekunach, co jeden z nich przypłaca życiem. Pokazano w jaki sposób parki wodne pozyskują te zwierzęta do swoich przedstawień, w brutalny sposób młode oddziela się od swoich matek. W trakcie odłowu i transportu wiele z nich ginie, ludzie pozyskują zatem od nich mięso. Przerażający w pewien sposób obraz, który zmusza widza do myślenia, że to ludzie są źli a orki dobre.

Prisoners-5.jpeg

17. Prisoners

Dwoje dzieci znika bez śladu, ich rodzice zrobią wszystko, żeby je odnaleźć. Film trzyma w napięciu i w odświeżający sposób pokazuje pracę policji. Nie każdemu może przypaść do gustu moralizatorskie tłumaczenie zawarte w przewrotnym zakończeniu. Samo zakończenie jak najbardziej dobre, próba pogłębienia historii odrobinę nieudana. Dlatego dopiero 17 miejsce na tej liście. Hugh Jackman moim zdaniem wybrnął dobrze z powierzonej roli, tak jak jego koledzy po fachu zwłaszcza Jake Gyllenhaal.

Only+God+Forgives_2.png

16. Only God Forgives

Dzieło Refna podzieliło widownię i krytykę chyba niemal po równo - na przeciwników i zwolenników. Napisałem już reckę, więc nie będę się zanadto rozpisywał. Rzeczywiście film nie jest łatwy w odbiorze i bynajmniej nie chodzi tutaj o podteksty i drugie dna, po prostu dla nie wprawionych w tego typu produkcjach może wyda się zarozumiały, nudny i bezsensowny. Szanuję opinie innych i wiem jak mało popularny to film, dlatego jest tak nisko w tym zestawieniu.

riddick-banner2.jpg

15. Riddick

Kosmiczny uciekinier po raz kolejny zmierzył się z wielkim ekranem. Pod względem finansowym nie wypadł najlepiej, ale sprawdził się jako mieszanka sci-fi i survivalu. Vin Diesel sprawia wrażenie jakby do tej roli się urodził. Seks, przemoc i zaskakująco dobre efekty specjalne przy tak małym budżecie zapewniają rozrywkę pierwszej klasy. Riddick wychował sobie wierne grono fanów i wygląda na to, że tylko na to może liczyć.

fast-and-furious-6-nu.jpg

14. Furious 6

Dla mnie to 1 i 5 wciąż są lepsze od tej części, ale spory zarobek w box office oraz przychylne opinie krytyków to naprawdę wystarczający powód, by ten film znalazł się w moim zestawieniu. Dużo akcji i pościgów pierwszej klasy. Sceny kręcone w Londynie robią kolosalne wrażenie. Poza tym scenarzyści wiedzą jak dobrze rozdzielić czas i dialogi między tak dużą grupą aktorską. Z Brianem i Domem zawsze i wszędzie. Wszyscy fani na pewno słyszeli o śmierci Puala Walkera i z niepokojem patrzą w przyszłość, ja wolałbym, żeby nie wycinali go z filmu i wpletli w scenariusz jego śmierć.

Iron-Man3-1b.jpg

13. Iron Man 3

1,2 mld dolarów na koncie to wystarczająca rekomendacja. Fanom komiksów bardzo nie spodobał się wątek Mandaryna - mnie też. Ale mimo wszystko ta produkcja sprawdza się świetnie jako kino familijne i kino akcji, poza tym to świetne sci-fi i komedia w jednym. Nie mówiąc o podgatunku kina superbohaterskiego. Iron Man przez te lata zyskał na popularności właśnie dzięki tej serii, w dużej mierze jest to zasługa Roberta Downey'a Jr., który również tutaj błyszczy. Pomijając wpadkę z Mandarynem film doskonały. Ewentualnie można się jeszcze czepić Extremis, ale mnie tam nic nie zabolało.

359148.1.jpg

12. Drogówka

Nie jest to może poziom Róży albo Wesela, ale jak najbardziej kino rzadko w naszym kraju spotykane, przez co łatwiej jest powiedzieć, że jest rewelacyjne - świetnie zmontowane i doskonale skrojone narracyjne. Rzadko zdarzają się tak przyjemne i gładkie w oglądaniu polskie filmy, które jeszcze w dodatku poruszają trudne tematy. Oczywiście Smarzowski ma obecnie status polskiego reżysera numer 1 w opinii bardzo wielu rodaków. Ten obraz tylko potwierdza słuszność tej tezy.

movie-batman-the-dark-knight-returns-part-2-1.jpeg

11. Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Chociaż animacje z USA są kanciaste i bardzo do siebie podobne oraz często odstają od anime to ten film animowany nadrabia to znakomitą fabułą. Znacznie więcej niż udana adaptacja komiksu Franka Millera, wzięła mnie z zaskoczenia i potem już nie puściła. Po pierwszej części spodziewałem się dobrej animacji i historii, co to otrzymałem przeszło moje oczekiwania. Cała fabuła brnie z wdziękiem naprzód zmierzając do jednego z najlepszych starć superbohaterów w historii.

THOR2.jpg

10. Thor: The Dark World

Nowy Thor to prawdziwy rój efektów, gagów, walk i zwrotów akcji. Walki wizualnie powalają, na ekranie dzieje się tak dużo, że można dostać oczopląsu. I mówię to w pozytywnym sensie. O, ile w jedynce największe wrażenie wywarł na mnie sam Thor, a Loki dopiero raczkował to teraz role się odwróciły. Każda scena z Lokim przyciąga uwagę. Pojawienie się innego bohatera to tylko czubek góry lodowej smaczków jakie ekipa filmowa przygotowała dla widzów. Film trochę chaotyczny nie ustrzegł się błędów, ale wart jest świeczki. Tym bardziej, że dużo się dzieje i nie sposób się nudzić.

captain_phillips.jpg

09. Captain Phillips

Piraci opanowują amerykański statek handlowy, kapitan statku i załoga walczą o przetrwanie. Historia oparta na faktach w wspaniały sposób trzyma widza w napięciu i niepokoju do ostatniej sceny. Bardzo szybko i łatwo rodzi się nić sympatii między widzem a głównym bohaterem, co potem tylko procentuje - widz chce, by bohater przetrwał tę straszną sytuację. Znakomite role Toma Hanksa i Barkhada Abdiego szczelnie wypełniają ekran i przez cały seans zapewniają rozrywkę godną gali oskarowej.

Top-of-the-Slide.png

08. The Way Way Back

Urokliwy wakacyjny film o chłopcu bardzo niepewnym siebie i przyjaźni dzięki, której chłopak ma wielką szansę na zmianę samego siebie i swojej rodziny. Sam Rockwell już od wielu lat czaruje swoim aktorstwem i doborem projektów. Ciężko zarzucić mu, że popada w rutynę, zawsze dobiera różniące się od siebie filmy, także tutaj błyszczy w roli mentora. Produkcja nie opowiada niezwykłej historii, lecz zwykłe z życia wzięte rodzinne perypetie, które ogląda się przednio. Znakomite aktorstwo i reżyseria dbają o to, by widz pozostał przytomny do napisów końcowych.

the_butler_41_producers_a_l.jpg

07. The Butler

Kamerdyner w wykonaniu Whitakera to rola na poziomie Oskara, z kolei pojawiający się w roli kolejnych prezydentów Robin Williams i Alan Rickman to skarby drugiego planu. Uwielbiam filmy ukazujące zmiany społeczne, polityczne i tym podobne na przestrzeni wielu dekad widziane oczyma jednego bohatera. Gdy świat dokoła włącznie z jego rodziną się zmienia on sam nie wie jak się w tym odnaleźć, chyba nigdy jeszcze w kinie starszy człowiek nie był tak bardzo zagubiony. Mimo utartej konwencji hollywoodzkiej i dobrze znanych mi schematów film ogląda się bardzo dobrze.

8.jpg

06. Rush

Jeden z moich ulubionych filmów ubiegłego roku. Błyskotliwie ukazuje kim są Hunt i Lauda jako indywidualni kierowcy i kim są dla siebie. Zbudowanie ich relacji to jedna z większych zalet produkcji. Poza tym mamy ekscytujące sceny wyścigów w świecie F1. Najważniejsze i najbardziej ekscytujące to Fuji i Nürburgring. Prawdziwa historia i obraz o Formule 1 jak widać mogą być dobre, nie pozbawione głębi a zarazem przyjemne w oglądaniu. Ron Howard świetnie trzyma suspens i podsyca bieg wydarzeń zmierzając do ostatniego wyścigu.

434530_1.1.jpg

05. Chce się żyć

Chory na niedowład kończyn Mateusz walczy o godność i prawo do normalnego życia. Polski film tak wysoko? Wyżej od Drogówki? Wiem, to może szokować. Natomiast moim zdaniem absolutnie nie powinno - jeśli ktoś już ten kawał dobrego kina widział. Sportretowanie niepełnosprawnego chłopaka przez Dawida Ogrodnika to kawał roboty wartej uwagi akademii, jeśli produkcja miałaby miejsce w USA. Zresztą każda rola w tym filmie jest pierwszej klasy. Pieprzyku tej opowieści dodaje fakt, że oparty jest na prawdziwej historii.

Mud-2012-English-Film-Watch-Online-Full-Movie-Free1.jpg

04. Mud

Dwaj chłopcy pomagają tajemniczemu Mudowi w ucieczce przed wymiarem sprawiedliwości i w skontaktowaniu się z jego ukochaną. Zaskakująco dobra historia z jeszcze bardziej zaskakująco dobrze grającym McConaughey'em, który wyrasta na aktora wielkiego formatu. Dwójka młodych aktorów i Matthew stworzyli ciekawą relację tworzącą atmosferę przygody i męskiej przyjaźni. Wiele rzeczy w tym dziele przypomina o marzeniach i magii dzieciństwa, które związane z przygodą i ostatecznie życiową inicjacją w dorosłość. Lata 2013/2014 zanoszą się na złoty okres w karierze gwiazdy Magic Mike'a.

1015077-box-office-hobbit-desolation-smaug-wins-weekend.jpg

03. The Hobbit: The Desolation of Smaug

Myślałem, że nie łatwo będzie przebić pierwszą część, a jednak Peter Jackson dokonał tego w sposób, który wygląda na bez wysiłkowy. Skoro tak, to przecież jest nie pisana zasada, że im mniej ciężkiej pracy widać na ekranie tym więcej cała ekipa musiała się przy tym napracować. Legolas to wciąż przystojny elf z nadludzkimi możliwościami - w zasadzie jest jednoosobową armią w tej części. Tauriel wprowadzona przez reżysera do fabuły wyszła zadziornie i uroczo, uwielbiam Evangeline Lilly, oby miała więcej takich aktorskich szans. Aktorsko to ona i aktor grający Thranduila wypadli zaskakująco najlepiej z postaci wprowadzonych do 2 części (nie licząc krótkiej retrospekcji z jedynki), gdyż Beorn i Bard aż tak bardzo mnie do siebie nie przekonali. Miłym akcentem był Stephen Fry w roli władcy miasta. Ale i tak wszystko ginie w starciu ze Smaugiem, smok niszczy ekran. Robi spektakularne i kolosalne wrażenie, dialog między nim a Bilbem być może przerasta scenę zagadek z Gollumem. I jeszcze raz o mój bo... SMAUG, SMAUG, rewelacja!

man-of-steel-henry-cavill2.jpg

02. Man of Steel

Pisałem już czemu tak bardzo mi się podobał i dlaczego uważam go za jeden z lepszych filmów roku. Moim zdaniem ciężko o lepszy film o człowieku ze stali, w końcu czasy praworządnego harcerzyka skończyły się z klapą Superman Returns. Pójście całkiem inną drogą było jedynym słusznym wyjściem w tej sytuacji oczywiście jak to zwykle bywa odważna wizja często budzi głosy protestu i krytyki, to normalne. Ta ścieżka quasirealizmu, chociaż wyboista moim zdaniem sprawdziła się i udała się. Role Henry'ego Cavilla i Michaela Shannona wypadają bardzo dobrze, jeszcze lepiej prezentuje się Rusell Crowe i Kevin Costner. Nikt nie przypuszczał, że mało znana aktorka, która zagrała Faorę będzie w stanie rozsadzić ekran i ukraść ten film innym na krótką chwilę. Uwielbiam MOS i czekam na MOS2, oby nie przerodził się w JL.

gravity2.jpg

01. Gravity

Olśniewający pokaz efektów specjalnych i gry aktorskiej Sandry Bullock. Film przykuwa do ekranu i wciąga w spektakularny świat astronautów i stacji kosmicznych w konwencji survivalowej. Efekty specjalne są tak dobrze zrobione, że widz przeżywa wydarzenia często dosłownie jakby był w centrum wydarzeń. Fabularnie jest prosto, ale emocjonalnie to szczyt możliwości kina, wzbudza niepokój, współczucie i na koniec ulgę. Wzbudza lęk przed kosmosem pokazując jak straszne to miejsce i świetnie buduje postać graną przez Sandrę, widz bardzo się do niej zbliża w trakcie seansu, przez co jej los przestaje mu być obojętny. Dodajcie do tego ścieżkę dźwiękową Stevena Price?a a otrzymamy obraz na poziomie oskarowym.

Poczekalnia, inne filmy warte obejrzenia:

A Good Day to Die Hard, The Last Stand, Oz: The Great and Powerful, Dead Man Down, World War Z, The Call, Stoker, Pacific Rim, The Great Gatsby, Now You See Me, About Time

Filmy nie obejrzane jeszcze w 2013 (winna jest głównie Polska dystrybucja, sporo premier jest dopiero w 2014), które na pewno obejrzę:

01. The Wolf of Wall Street

02. 47 Ronin

03. 12 Years a Slave

04. American Hustle

05. Dallas Buyers Club

06. Grudge Match

07. Wałęsa. Człowiek z nadziei

08. Last Vegas

Filmy, na które czekam w 2014:

01. Interstellar

02. X-Men: Days of Future Past

03. Godzilla

04. The Hobbit: There and Back Again

05. Transcendence

06. The Amazing Spider-Man 2

07. Captain America: The Winter Soldier

08. Maleficent

09. RoboCop

10. Sin City: A Dame to Die For

11. Raid 2

12. Hercules: The Thracian Wars

13. Teenage Mutant Ninja Turtles

14. The Expendables III

15. Guardians of the Galaxy

16. Fury

17. Jack Strong

18. Noah

19. 300: Rise of an Empire

20. Dumb and Dumber 2

 Share

8 Comments


Recommended Comments

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...