Jump to content

Moje Fado

  • entries
    348
  • comments
    1,407
  • views
    468,989

[+18] Podążając za... Stanleyem Kubrickiem - Gdy miłość jest niemożliwa ("Lolita")


bielik42

1,214 views

 Share

[+18]Podążając za... Stanleyem Kubrickiem - Gdy miłość jest niemożliwa ? Lolita

Video_Detail_lolita_keyart.gif

Lolita

Występują: James Manson, Sue Lyon, Shelley Winters, Peter Sellers, Gary Cockrell

I niech odejdą stąd Ci, którzy na miłość plują i nią gardzą, wyrzekając się mocy najbardziej nadzwyczajnej emocji człowieczej, albowiem Miłość gardzi nimi, gardząc jednocześnie umysłem i zdrowym rozsądkiem. Tako rzekł człowiek, który dla miłości żyje i głosić jej chwałę będzie po wsze czasy.

W nowych, parszywych czasach nikogo nie dziwi fakt, że roznegliżowana panna buja się na rozbiórkowej kuli, liżąc w międzyczasie narzędzia. Żadnej uwagi nie doczekują się kilkumetrowe billboardy modelek, reklamujących bieliznę, a pewien łysy ?piosenkarz? popadł już w rutynę otaczania się biustami. Niegdyś Playboye trzeba było chować w czeluściach szaf i pod łóżkami, dziś się ich nie kupuje, bo w internecie jest łatwiej, a nawet jeśli się już tak lubi prasę, to znajomych podczas wizyty też nie zaskoczy widok stosiku sprośnych pisemek na pobliskim stoliku.

158.jpg

Nie zrozumcie mnie źle ? nie mam nic przeciwko erotyce, ba, jestem jej najzagorzalszym fanem, gdyż piękno kobiecego ciała zasługuje jak dla mnie na atencję i wielbienie. I nie ma znaczenia, czy swe modły wyznajesz poprzez oglądanie zdjęć w gazecie, czy w internecie ? kobieta jest kobietą, i najzagorzalsza feministka temu nie zaprzeczy. A że natura stworzyła nas, facetów, w ten sposób, żeby (zazwyczaj) kobiety lubić, to na ten problem nic się już nie poradzi. I tu pojawia się bogaty rynek erotyki, spieszący nam z pomocą. A kiedyś tak nie było. Kiedyś wszelka erotyka była tematem zakazanym, ale w Stanach Zjednoczonych działał tajemny ruch, wydający tzw. ?tijuana bible?, natomiast w Europie prym świńskich obrazków wiedli, ku zaskoczeniu, mieszkańcy wysp brytyjskich. Ale seks zwykły się wreszcie znudził, i niektórzy musieli sięgać po różne wariacje, często zahaczając o takie zboczenia, jak sodomia, seks grupowy czy wreszcie ? pedofilię. I tylko było czekać, aż ktoś się za ten ostatni temat weźmie w odmienny sposób.

450.jpg

I tak powstała ?Lolita? ? owoc niezdrowego zainteresowania społeczeństwem, stworzony przez kontrowersyjnego pisarza Vladimira Nabokova ? człowieka, który wszem i wobec głosił, że Dostojewski jest nic nie wartym grafomanem. Jego książka opowiadała o miłości starszego mężczyzny (profesor Humbert) do dużo, bardzo dużo młodszej od siebie dziewczyny (Lolita). Książkę przyjęto bardzo różnie, a za pierwsze sfilmowanie, za ten niezwykle ryzykowny projekt, zabrał się nie kto inny, a Kubrick, który dzięki splendorowi ?Spartakusa? wreszcie mógł zająć się tym, co naprawdę go interesowało ? szaleństwem człowieka.

lolita_kubrick_4.jpg

W ?Lolicie? bierze na tapetę szaleństwo miłosne, lecz już na wstępie widać, że nawet on nie był na tyle mocny, by przeciwstawić się producentom, którzy z wiadomych przyczyn obawiali się ekranizacji dzieła Nabokova. I tak tytułowa ?Lolita? ma 17 lat, zamiast książkowych 12, zmieniło się też bardzo wiele ? w książce to sam Humbert wygłasza swoją obronę podczas procesu, w filmie procesu nie ma, widzimy za to cały bieg wydarzeń, który do niego prowadzi. A wygląda on tak ? Humbert przyjeżdża do nieznanej mieściny i wynajmuje pokój u uroczej wdowy, posiadającej jeszcze bardziej uroczą córkę. Gdy tylko profesor po raz pierwszy rzuca okiem na opalającą się w ogródku Lolitę, jego serce staje w miejscu i zaczyna swe miłosne obroty, wprawiając właściciela w stan zakochania. Po jakimś czasie Humbert żeni się z matką swej ukochanej, by być ciągle blisko obiektu westchnień, lecz na skutek tragicznych wydarzeń wreszcie jest zmuszony uciekać z mieściny, zabierając ze sobą swoją córkę/kochankę, którą zdołał już przekonać do swych uczuć. I tak zaczyna się ich życie, szalone, naprzeciw wszelkim obowiązującym zasadom.

lolita2.JPG

Tytułowa Lolita to pannica rozpieszczona do granic możliwości, pyskata i niezwykle zalotna, czym zdobywa serce poczciwego profesora. W filmie ciekawie przedstawiono jej niedojrzałość, niemalże stałą, pozbawioną jakiegokolwiek postępu ? Lolita się nie zmienia, nawet gdy jej matce przytrafia się coś strasznego, a do tego jest zmuszona do opuszczenia miasta ze swym ojczymem. Jest też dosyć okrutna ? gdy tylko orientuje się, że Humbert traci dla niej głowę, nie omieszka z tego skorzystać, nie będąc jedocześnie do końca wierną. Z nią konfrontuje się sam profesor, który żywi do niej prawdziwą, szczerą miłość. Nie zwierzęce pożądanie, nie brutalny pociąg, a czysta, przejrzysta jak tafla szkła miłość, panująca nad swym nosicielem. Kocha on Lolitę w takim stopniu, że stara się ograniczyć jej kontakty z otoczeniem, obawiając się, że ktoś mu ją odbierze, lub na jaw wyjdzie ich straszna prawda. Ale młoda pannica współpracować za bardzo nie chce, choć z zakazanego związku czerpie niemałe korzyści.

tumblr_llbjjjaitd1qa4syuo1_500.gif

Kilka słów o samym związku ? dominuje on w kontekście emocjonalnym, ale o temat seksualny zahacza niemal niezauważalnie. Dodać należy, że w książce Nabokova ten właśnie wątek był zaznaczony bardzo starannie, sięgał i dotyczył niemalże wszystkiego. W filmie zaś Kubrick zdaje się unikać tego tematu, odwlekać go jak najdłużej się da. Gdy zaś dochodzi do momentu, że Humbert ma możliwość położenia się w tym samym łóżku co Lolita, on korzysta z? łóżka rozkładanego. Jeżeli już mam napisać o tej konkretnej produkcji Kubricka, to to, że jest ona wykastrowana z najważniejszego wątku. To właśnie podtekst seksualny sprawił, że ?Lolita? w ogóle dorwała się do głosu, bez niego otrzymujemy aż i jedynie bardzo interesujący romans, ze znaczącym udziwnieniem.

PHOTO_4990199_66470_8954968_main.jpg

?Lolitę? ogląda się z zaciekawieniem, lecz czasami wieje nudą i przegadaniem. Bohaterka nęci, a Humbert zaskakuje sprytem, ale to nie dość, żeby uznać film za arcydzieło. Zabrakło filozofii, pytań o istotę miłości i jej formę, system zbrodni i odpowiedniej kary, życie indywidualne w ekstrawertycznym świecie ? to wszystko jest zawarte w seksie z niepełnoletnią, ale tego tu nie ma. Tabu pozostało jedynie trącone kijem, po czym poszło spać z cichym warkotem. Na szczęście w 1997 r. za ten temat wzięła się Francja na spółkę z USA, dając siłę Adrianowi Lyne ? i to właśnie tą wersję ?Lolity? polecam wam obejrzeć, bowiem nie bez przyczyny do dziś na nęcące młódki mówi się ?lolitki?.

Zwiastun

Youtube Video -> Oryginalne wideo
 Share

4 Comments


Recommended Comments

Oglądałem ten film, i jakoś nie bardzo mi się spodobał. Książka jest lepsza, może właśnie przez to, że wiele rzeczy w filmie wykastrowano. Samo to, że aktorka nie wyglądała ja nastolatka, tylko jak dorosła kobieta. Najlepiej przeczytać książkę, a potem obejrzeć film. Można łatwo samemu się przekonać, bo został wydany na DvD. Kosztuje 25 zł Ja kupiłem tu http://merlin.pl/Lol...CFQZf3godrFMA1Q :] A bym zapomniał, strasznie mi twój wpis się spodobał. Nie spodziewałem się, że ktoś tu wrzuci taki tekst :3

Link to comment

Brakuje mi tylko wspomnienia, że Lolita to nie imię, a zdrobnienie, wymyślone przez głównego bohatera. I owszem, książka lepsza - zakończenie uważam za jeden z najciekawszych zwrotów akcji, własnie dzięki formie wyznania z więziennej celi.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...