Jump to content

Moje Fado

  • entries
    348
  • comments
    1,407
  • views
    469,120

Podążając za... Braćmi Coen cz. VIII - Odyseja Południowo-Amerykańska ("Bracie, gdzie jesteś?")


bielik42

914 views

 Share

Podążając za... Braćmi Coen cz. VIII - Odyseja Południowo-Amerykańska (?Bracie, gdzie jesteś??)

sBgGpO9.jpg?1

Bracie, gdzie jesteś?/ O Brother, Where Art Thou?

Występują: George Clooney, John Turturro, Tim Blake Nelson, John Goodman, Holly Hunter, Charles Durning, Chris Thomas King

Mając za sobą około siedem doskonałych, wielokrotnie nagradzanych produkcji bracia Coen wreszcie mogli się szczycić tytułem ?czołowych gawędziarzy Ameryki?. Nie spoczęli jednak na laurach, a zamiast tego postanowili opowiedzieć kolejną historię, tym razem próbując dorównać największemu gawędziarzowi w historii ? samemu Homerowi.

o_brother_where_art_thou_ver1_xlg.jpg

?Odyseja? i ?Illiada? to tytuły, które w Ameryce mogą coś mówić wyłącznie tym bardziej ambitnym mieszkańcom, którzy nie gardzą swymi europejskimi korzeniami i z chęcią sięgają po klasykę literatury. Aby nieco mieszkańców ?pierwszego? świata zachęcić do poznania historii starożytnej Grecji nasi gawędziarze filmowi zdecydowali się przenieść ?Odysję? na grunt poczciwej ziemi Amerykańskiej, a dokładniej ? na jej południe. Liczbę bohaterów nieco ograniczono, bo zamiast pełnej załogi statku Odysa mamy tu trzech zbiegłych więźniów: Pete?a (John Turturro), Delmara O?Donella (Tim Blake Nelson) i Everetta ?Ulyssesa? McGilla (George Clooney), przy czym ten ostatni odróżnia się od swych kolegów ponadprzeciętnym sprytem, nienaganną fryzurą i celem. On też skusił ich do wspólnej ucieczki (cała trójka była spięta kajdanami u nóg) wizją ukrytej na południu furgonetki z ogromną ilością pieniędzy do podziału. No i odyseja się zaczęła.

o-brother-where-art-thou1.jpg

Oczywiście łatwo być nie może, bowiem wciąż ścigani przez demonicznego szeryfa uciekinierzy natrafiają na coraz to nowe przeszkody, graniczące nieraz z absurdem. Na ich drodze staje ślepy przewoźnik (dałbym głowę, że to Charon), przepowiadający im ogromną nagrodę, ale w innej postaci niż się spodziewają, kuszące praczki-nimfy, po spotkaniu których jeden z byłych więźniów zamienia się w? żabę; wielkiego człowieka z jednym okiem pod opaską (cyklop) (kapitalna rola Johna Goodmana), szalonego przestępcę George?a ?Baby Face? Nelsona, zaprzyjaźniają się z czarnoskórym gitarzystą, który sprzedał swą duszę szatanowi za umiejętności muzyczne, a do tego wszystkiego nagrywają kawałek country, zdobywający szczyty list przebojów (o czym nie wiedzą zresztą). Samo zakończenie również jest zaskakujące.

brother_d4.JPG

Klimat tej komedii jest zaskakująco inny od pozostałych dzieł braci Coen i to właściwie jest w nim najlepsze ? to zupełnie odmienne przeżycie, łączące w sobie radość ze znajdowania powiązań fabuły z ?Odyseją?, śmiech z przeróżnych gagów i dialogów, a także unikalne doznania muzyczne ? soundtrack tej produkcji to kawał dobrej roboty. I wydawałoby się, że dla nas ? Europejczyków ? film ten będzie czymś zupełnie nie do zrozumienia, gdyż miesza w sobie ten patetyczny styl Amerykański, te ciągłe pragnienie posiadania własnej historii i własnych korzeni, zupełnie odrębnych od tych ze starego kontynentu z? właśnie korzeniami z Europy, z jej literaturą i z jej historią. Coenowie tworzą tu własny mit, przerabiają to, co doskonale znane i nieco już podupadłe w coś nadzwyczaj świeżego i zabawnego. Alternatywna mitologia ? bardzo miło się to ogląda.

obrother_480x270.jpg

Duża w tym zasługa kapitalnej gry aktorskiej ? dominuje oczywiście Clooney, a Turturro również wznosi się na swoje wyżyny. Reżyserzy wykorzystali większość już sprawdzonych aktorów ? od tych jeszcze świeżych jak Charles Durning (?Hudsucker Proxy?) aż po tych z samego początku, jak Holly Hunter (?Arizona Junior?). Doskonale oddano klimat czasów Wielkiego Kryzysu, zadbawszy o odpowiednie stroje, wystrój wnętrz, wymowę, a nawet i rasizm (to ostatnie za sprawą ?plotu? KKK). ?Bracie, gdzie jesteś?? należy do kręgu najlepszych komedii wszechczasów ? głównie dzięki niezwykle ciepłemu klimatowi i swoistym ?pokrzepieniu serc? na skutek filmowych wydarzeń. Czysta, filmowa przyjemność.

Zwiastun

Youtube Video -> Oryginalne wideo

Kącik muzyczny

Youtube Video -> Oryginalne wideo
 Share

1 Comment


Recommended Comments

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...