Jump to content

Moje Fado

  • entries
    348
  • comments
    1,407
  • views
    469,120

Podążając za... Braćmi Coen cz. VI i VII - Mróz i Śmierć, Kręgle i Polak ("Fargo", "Big Lebowski"


bielik42

1,588 views

 Share

Podążając za... Braćmi Coen cz. VI i VII - Mróz i śmierć, kręgle i Polak (?Fargo?, ?Big Lebowski?)

w7iKir3.jpg?1

scSmy4L.png?1

Część VI ? Mróz i Śnieg

Fargo

Niestety recenzję filmu ?Fargo? napisałem zanim wpadłem na pomysł prowadzenia serii ?Podążając za??, a że niewiele mogę do niej dodać itd., to znajdziecie ją TUTAJ. Ci, którzy już ją czytali proszeni są o czytanie dalej.

Część VII ? Kręgle i Polak

Big Lebowski

lebowskibig.jpg

Występują: Jeff Bridges, John Goodman, Julienne Moore, Steve Buscemi, John Turturro

Pamiętacie jeszcze pierwszą serię ?Podążając za..?, a konkretnie część IX Terryego Gilliama, w którym to pod me oko padło legendarne ?Las Vegas Parano?? Jeśli nie, to możecie się z nią zapoznać, ale i tak wielkiego znaczenia to nie ma, bo jedyny powód, dla którego przywołuję tu ten film, to fakt, że był to film o dorosłych hipisach. A ?Big Lebowski? również podejmuje tą tematykę, z tym że nie oglądamy szalonych narkomanów, a zblazowanego, zmęczonego i wyluzowanego do granic możliwości Kolesia, który poza byciem hipisem (nie)szczyci się też polskimi korzeniami. Co ciekawego mają nam do powiedzenia o Polaku bracia Coen?

The%2BDude.jpg

Film rozpoczyna się gatunkowo i stylem odpowiednim dla Coenów ? powolnym przelotem kamery nad nieznanym z nazwy miasteczkiem w Ameryce, komentowanym przepitym i przepalonym głosem starszego człowieka, którego sama barwa głosu przywołuje nam obraz starszego kowboja z potężnym wąsem. Ale zanim poznamy narratora przyjdzie nam poznać głównego bohatera ? Kolesia (Jeff Bridges), a konkretniej Jeffreya Lebowskiego. Koleś nie jest kimś nadzwyczajnym, bowiem należy do starej ery hipisowskiej. Cechuje się więc pacyfizmem, opanowaniem, lekkim podejściem do życia i ciętym dowcipem. Poza tym nie ma ambicji, perspektyw i większych problemów. Nadmiar wolnego czasu zabija graniem w kręgle z najlepszymi kumplami ? Walterem (znów John Goodman) i Donnym (znów Steve Buscemi). Do czasu, gdy pewnego wieczora w domu zastaje dwóch osiłków, którzy z lubością zanurzają jego głowę w muszli toaletowej i oddają mocz na dywan. I pragną pieniędzy od żony Lebowskiego.

kinopoisk-ru-big-lebowski_2c-the-588419.jpg

Której Koleś nie posiada. Przypadek niezwykły ? w mieście mieszka jeszcze jeden Lebowski. Ów człowiek jest kompletnym przeciwieństwem Kolesia, bowiem posiada rozległą fortunę, wspaniałą willę i młodziutką żonę, która w poszukiwaniu zabawy zadaje się z miejscowym producentem filmów dla dorosłych. I to właśnie dla tego producenta pracowały osiłki bezczeszczące dywan Kolesia. Wierząc w ślepą sprawiedliwość Koleś rusza do Lebowskiego, by zażądać reprymendy za zniszczenia spowodowane pomyłką co do żony milionera. I choć swoją reprymendę otrzymał, to później żona bogacza tajemniczo znika, a mąż pada ofiarą szantażu. Aby jednak zapłacić porywaczom wynajmuje on Kolesia, z niejasnych powodów. I tak przed Kolesiem, a więc i przed jego przyjaciółmi pojawiają się problemy, bo zgadnijcie co?

big-lebowski-4.jpg

Prosty plan nie wypala. Oczywiście. Jeżeli zaś wydaje się wam, że to spoiler, to się mylicie ? film nudny byłby bez czegoś takiego. Na drodze zawodowych kręglarzy staje szalona artystka ? siostra bogatego Lebowskiego, banda niemieckich nihilistów, demoniczny producent porno, złodzieje samochodów, pisarz bez ciała i nadchodzący turniej kręgli. Przy czym najwięcej uwagi Koleś i spółka poświęcą temu ostatniemu, bo ich przeciwnikiem jest znakomity Jesus (John Turturro) (z gracją polerujący swoje kule). A więc dzieje się. Bardzo dużo się dzieje.

the_big_lebowski.jpg

W sumie nie mogę rozgryźć, dlaczego ?Big Lebowski? jest w niektórych kręgach uznawany za dzieło wybitnie kultowe ? teoretycznie nie wybija się ponad solidną, Coenowską robotę. Mamy więc tu klimatyczną gawędę ? niemal identyczną jak w przypadku ?Arizona Junior? i ?Hudsucker Proxy?. Humor ? jak zazwyczaj zabawny i smakowity, zwłaszcza ?styl? malowania artystycznej siostry Lebowskiego, a także kapitalne sceny w kręgielni wywołują poważny ból śmiechowy. Aktorstwo ? nie zawodzi, bowiem w obsadzie znalazły się niemal same Coenowskie tuzy ? Goodman, Turturro, Buscemi. Cała trójka stworzyła niezapomniane kreacje (Goodman do dziś cieszy się popularnością w formie internetowego mema, a scena, w której Turturro liże kulę do kręgli stała się niemal symboliczna), a stosunkowo świeży Bridges wcale od nich nie odstaje. Ujęcia ? pięknie cięte, czasem płynne, innym razem zbliżenia na poszczególne przedmioty. Znalazło się też miejsce dla sceny ?narkotycznej?. Jeśli zaś chodzi o muzykę ? prawdziwa mieszanka, w tym kultowe utwory hipisowskie.

ra7zbn.jpg

Być może powodzenie tego filmu nie leży wyłącznie w perfekcji poszczególnych jego elementów, ale także i oddaniu amerykańskiego nastroju. Koleś jest tu symbolem przemijającej ery ? stanowi tu kontrast dla nadchodzącego świata nowoczesności i absurdu. Koleś dziwi się nowym trendom, dziwi się nowej muzyce i dziwi się nowym ludziom, ale i tak niewiele go to obchodzi, bowiem do szczęścia potrzeba mu tylko skręta i drinka ?Biały Rosjanin?. Bohaterowie pokazują tu też miernotę rutynowego życia w zapadłym miasteczku ? nie dzieje się tam bowiem nic, dopóki wielkie pieniądze nie są w grze. To właśnie mamona tu kręci korbką złośliwości, powodując problemy i stres. To przez nią do wanny kolesia wpada oszalała fretka. ?Big Lebowski? ładnie też pokazuje amerykańskie zdezorientowanie własnym pochodzeniem i brakiem historii państwa ? głównie bierze się za to Walter, wciąż gryzący się z własnym pochodzeniem.

big-lebowski-1998-julianne-moore-pic-51.jpg

Aby zbyt długo nie gadać ? ?Big Lebowski? to kawał porządnej roboty, zarówno pod względem fabularnym, jak i aktorskim. Jest to też jedna z tych komedii, którą da się oglądać wiele razy bez znużenia. Warto? A szukasz czegoś amerykańskiego, synku? W takim razie warto, oj warto.

Zwiastun

Youtube Video -> Oryginalne wideo
 Share

2 Comments


Recommended Comments

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...