Jump to content
  • entries
    26
  • comments
    153
  • views
    18,789

Czy tera czas na TERA? - czyli o becie nowego mmorpg


ganfrod

484 views

 Share

Zakończony właśnie ?growy? weekend umilił mi ostatni z serii zamknięty beta-test gry TERA, koreańskiego mmorpg, który przez firmę Frogster, zostaje przystosowywany do naszych europejskich realiów. Czy to się udało? Jaka jest TERA? Czy jest na co czekać? Chciałbym podzielić się z wami moimi pierwszymi wrażeniami.

Za produkt zwany TERA Online odpowiadają ludzie którzy w swoim czasie maczali palce w znanym w naszym kraju mmorpg Lineage 2. Co zresztą ma swój odzew nie tylko w samej grze ale również w aferze jaka produktowi towarzyszy (NCsoft pozywa twórców TERY, że Ci podkradli im pomysły na Lineage 3). Czy tym samym znając pretensje NC softu oraz twórców opisywanej gry można TERE określić w ciemno? I tak i nie, ale zacznijmy od początku. Po pobraniu z oficjalnej strony ważącego 19,4 GB klienta i odpaleniu go naszym oczom ukazuje się proste intro opowiadające pokrótce historie świata Aborea i zapraszające nas do zabawy. Wtedy to pojawia nam się strasznie jasny ekran główny z wyborem serwera i? bardzo małymi czcionkami. No ale ok, wybieramy serwer i czas nam stworzyć naszą pierwszą postać. Edytor postaci od razu pokazuje nam z czym mamy do czynienia, japońskość (choć może lepiej powiedzieć koreańskość?)wylewa się litrami z ekranu. Postacie są niczym wyjęte z anime i wsadzone do tej gry, heroiny posiadają niezwykłych rozmiarów biust i wcięcie w talii dające się mierzyć szkolną ekierką, a herosi nie do końca pasują do standardowego typu urody męskiej (zwłaszcza High Elfy). Oczywiście z małymi wyjątkami bo wśród dostępnych ras znajdziemy też pandy (we wszystkich gatunkach ? rasa popori), wyciosane z kamienia, potężne i rubaszne istoty (rasa barraka) i? wyjęte z japońskich mang i anime 8 letnie dziewczynki (rasa elin). Tutaj czeka nas pierwsza miła niespodzianka, w oczy rzuca się duża dbałość o model postaci jakim będziemy grać. Klas jest 8, i? są standardowe do granic możliwości. Mało tego, obecnie da się zauważyć chęć zatarcia w mmo znanego wszystkim fanom gatunku podziału na tank, healer, dps ale nie w TERZE. Gra w opisach klas sugeruje wprost który z przygotowanych archetypów do czego się nadaje, chcesz healować bierz priesta bądź mystica, chcesz być tankiem, idealny wybór dla ciebie to lancer. Moim wyborem stał się sorcerer z rasy barraka.

I tak dotarłem do głównego dania czyli gameplayu i tutaj szok, i zarazem najprzyjemniejsze zaskoczenie związane z TERĄ. Mówiąc wprost ta gra oszałamia swoim wyglądem, startowa lokacja czyli wyspa pomiędzy dwoma głównymi kontynentami wygląda wspaniale. Widok jaki ujrzymy wchodząc do świata TERY jest niesamowity, wszędzie zielone połacie w oddali majaczy wielki wodospad a nad nami rozpościera się olbrzymie różowe drzewo. Dbałość o szczegóły widać wszędzie, otocznie nie robi wrażenia oglądane tylko z odległości ale również oglądane z bliska prezentuje się całkiem całkiem. Całość piękna TERY prezentuje pierwszy przelot do nowej lokacji, twórcy wiedząc jak wygląda ich gra zaserwowali lot jeszcze raz dookoła wyspy by gracz mógł się rozkoszować jej wyglądem. I powiem szczerze że pozytywne wrażenia związane z wyglądem nie kończą się tylko na pierwszej krainie, niech przypomnę sobie tylko widok stolicy. Naprawdę mogę stwierdzić iż jest to najlepiej wyglądające mmorpg do tej pory. Jednak żeby tak nie słodzić musze powiedzieć iż kiedy znajdujemy się w bardziej mrocznej okolicy, bądź w jaskini gra nie robi już tak wielkiego wrażenia. Z grafiką wiąże się też optymalizacja, ta wydaje mi się doskonała bo na moim starszym sprzęcie gra śmigała w najwyższych ustawieniach graficznych, jednak przy małej rozdzielczości (1280x1024), także panowie z Arena Net proszę to samo zrobić z Guild Wars 2.

http://www.youtube.com/watch?v=GAV6Mls0slY

Zapraszam do obejrzenia w HD.

A jak wygląda sama rozgrywka? Główną nowością jest celownik? tak dobrze przeczytaliście celownik. Na środku ekranu znajduje się małe kółeczko pokazujące nam gdzie trafi strzała, czar gdzie uderzy miecz. Zapomnijcie tym samym o targetowaniu mobków, jeśli celownik nie będzie znajdował się na potworku to twój czar przestrzeli, nie trafi. Tym samym walka powinna stać się dynamiczniejsza, bardziej wymagająca. No właśnie powinna, ale nie jest. Przeciwnicy zaatakowani często biegną wprost na nas, poruszają się ślamazarnie, a jeśli robią już uniki to są to dwa powolne kroki w bok. Często raz namierzony celownikiem potworek zostaje w nim do swej własnej śmierci. Pomysł jaki został zaserwowany w grze pewnie lepiej sprawdza się w pvp jednak w tej krótkiej becie nie zdążyłem tego sprawdzić. Walka ma trochę zapożyczeń z innych mmorpg, skile są standardowe (u mnie na czele z fire ballem) i można je układać w Aionowe comba. Rozwój postaci również polega na kupowaniu nowych umiejętności a od 20 poziomu ulepszaniu naszej postaci dostępnymi dla danej klasy glyphami. Wszystko co w standardzie. Co ciekawe każda klasa ma tylko jedną broń z definicji, ja swoim sorcererem miałem dostęp do magicznego czakramu. priest do kostura a wojownik do dwóch ostrzy. Przez całą bete nie miałem dostępu do innego rodzaju broni, a nie powiem chciałbym postrzelać z kostura. Nasze ubranko można ulepszać wkładając do kieszeni odpowiednie kryształy no i to tyle. W grze występuje narzędzie podobne do ?Dungeon Findera? z Wowa ale albo nie działało albo ja się nie potrafię nim obsługiwać. Dostępny jest również crafting ale ten również nie jest niczym szczególnym.

Jakie są moje wrażenia po tej becie? No cóż TERA to gra stojąca w rozkroku pomiędzy chęcia zrobienia czegoś dynamicznego w skostniałym rynku mmorpg a strachem o to, że zrobi się coś o wiele bardziej rewolucyjnego niż by się chciało. Gra jest w systemie pay to play, i wydaje mi się że sama świetna grafika to troszkę za mało żeby płacić co miesiąc abonament. Jako ostateczny komentarz niech posłuży to iż głównym tematem na kanale startowej krainy było rozważanie? czemu ta gra przegra z Guild Wars 2.

P.S. Od najbliższego czwartku rozpoczyna sie Open Beta opisywanego produktu, no cóż jeśli nie macie w co grać, nudzi wam się to myślę że na te 5 dni jest to godne polecenia zajęcie, ja napewno wrócę do TERY właśnie w czwartek.

P.S. 2 Oczywiście zapraszam do komentowania i wymiany myśli związanych z TERĄ i nie tylko :)

 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...