Skocz do zawartości
  • wpisy
    41
  • komentarzy
    107
  • wyświetleń
    10588

Ubuntu 9.04 - Dzień pierwszy


Chmielok

293 wyświetleń

Witam was na moim blogu, nowe wpisy beda sie pojawiac raczej szybko. A teraz sedno.

Linux. Wiekszosci kojarzy sie z pingwinem lub geekiem. Ja, nie majac wczesniej zadnej stycznosci z tym OSOS (open source operating sytem) postanowilem zabrac sie za Ubuntu. Co z tego wyniklo? Zobaczcie.

Instalacja

Moim oczom pokazal sie znacznie ladniejszy niz w XP ekran. Wszystko bylo latwe, tylko troche dlugo trwalo wydzielenie i przydzielenie 15GB, by utworzyc partycje o formacie ext3. Dlaczego nie NTFS? Nie mam pojecia.

Po zakonczonej instalce mym oczom ukazal sie dosc nudny pulpit. Wszystko bylo takie... pomaranczowe.

Początek

Rozdzielczosc byla ustawiona na 1280x1024. Nie jest to moja natywna, ale nie moge jej narazie zmienic, poniewaz nie zainstalowalem jeszcze karty graf.

Krotki przeglad oprogramowania wywarl na mnie bardzo pozytywne wrazenie. Firefox, GIMP, OpenOffice.org. Mozna sie tylko doczepic Firefoxa, bo normalnie uzywam Opery :tongue: .

Test, probuje sciagnac Opere. Opera.com automatycznie wychwytuje moja wersje oprogramowania i wrzuca wersje na 9.04. Fajnie. No dobra, sciaga sie, ustawilem, zeby samo sie uruchomilo. Uruchomil sie... instalator GDebi.

Od razu mozna dostrzec, ze tu programy instaluje sie inaczej. Na szczescie nie jest to skomplikowane. Sprawdzam menu Dodaj/Usun programy. Tu widac kolosalna roznice od tego co znamy z systemu M$.

Co to jest do cholery repozytorium?! Po dluzszej chwili, polapalem sie, ze to takie iTunes, ale sa tam tylko programy na Linuxa.

Problemy z grafa

Ta rozdzielczosc powoli mnie juz denerwuje, wiec sciagam sterowniki ze strony NVidia. Probuje je uruchomic, zonk. Okazalo sie, ze chodzi o ten update, co go zaakceptowalem jak tylko wlaczylo Ubuntu.

Ale potem (po update) przez przypadek zainstalowalem jakies starsze stery, bo wlaczylem opcje Hardware Drivers. No nic, niech juz bedzie.

Problem w tym, ze... nadal nie ma mojej rozdzialki natywnej!! Jest 1600x1200, ale brak 1920x1080. No nic, szukam po guglach. Wpadam w panike. Owszem jest duzo tematow o tym, ale nie mam pojecia o co chodzi.

"sudo /etc/init.d/gdm stop (or kdm for KDE)" Chyba gdzies mam to wpisac, prawda? Po chwili znajduje konsole. Dziwne, w Windows sciaga sie specjalny program i tyle. Tu mam uzywac konsoli? Cos to podejrzane.

Natrafiam na kolejny problem. " $ cvt 800 600

# 800x600 59.86 Hz (CVT 0.48M3) hsync: 37.35 kHz; pclk: 38.25 MHz

Modeline "800x600_60.00" 38.25 800 832 912 1024 600 603 607 624 -hsync +vsync"

Nie pasuje do konsoli. Zaczynam sie chyba gubic. W koncu po kilku godzinach przeszukiwania neta, zrezygnowany pisze na forum.ubuntu.pl. Czy ktos tam wogole odpisze? Nie wiem. W kazdym razie zobacze jutro, bo jest juz pozno.

2 komentarze


Rekomendowane komentarze

Jeśli całe życie na Windzie siedziałeś, to pingwin będzie jak nauka fizyki kwantowej przez 7-latka. Chociaż w nim dostęp do plików jest ograniczony tylko twoją wiedzą na ich temat :>

A pozatym konsole masz i Windzie, tylko że tam nie jest praktycznie używana - w Linuxie bez niej ani rusz ;D

Tymczasem miłego obcowania z pingwinem :P

Link do komentarza

To ja może odpowiem dlaczego nie NTFS.

Przyczyn jest kilka, po pierwsze NTFS jest zamkniętym systemem plików, przy którym M$ coś ciągle grzebie. Przez długi czas sterowniki GNU/Linuksa do tego systemu plików oferowały tylko opcje odczytu, bo zapis mógł się skończyć tragicznie (padnięciem całego systemu plików konkretniej). Obecne sterowniki już są bezpieczne ale nadal nie obsługują wielu rzeczy, które oferuje NTFS.

Po drugie sterownik ext3 jest zazwyczaj wkompilowany na stałe w jądro GNU/Linuksa, a sterownik NTFS jest wywoływany przez FUSE, które zazwyczaj jest wkompilowane jako moduł (tzn. jeśli sam nie kompilowałeś jądra to tak właśnie jest).

Trzecia przyczyna, ta już jest subiektywna ext3 jest zdaniem wielu osób lepszym systemem plików.

Po czwarte i najważniejsze jedną z opcji, która nie jest obsługiwana przez sterowniki NTFS-3G jest zarządzanie prawami dostępu. Czyli miałbyś GNU/Linuksa, na którym hasło root-a jest zupełnie niepotrzebne, bo i tak wszyscy mają dostęp do wszystkiego.

Jeśli chodzi o inne rzeczy, to Ubuntu jest wg mnie taką sobie dystrybucją, moim zdaniem istnieją dystrybucje bardziej nadające się dla początkujących, czy ludzi przesiadających się z Windowsa. Z kart nVidii już nie korzystam, więc nie pomogę z instalacją, ale mogę pomóc z rozdzielczością w razie gdyby na forum Ubuntu nie było odzewu (przeważnie jest, Ubuntu w Polsce ma dosyć sporą społeczność), w razie czego pisz na FA, tak będzie prościej.

I ostatnia rzecz, jak się oswoisz z konsolą, to zrozumiesz, że jest to genialne i potężne narzędzie, które mocno ułatwia pracę.

Link do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...