Jump to content
  • entries
    10
  • comments
    38
  • views
    11,918

Trylogia Czarnego Maga - Gildia Magów


URGON

553 views

 Share

pd_104259.jpg


Trudi Canavan (ur. 1969) mieszka w Melbourne, w Australii. Jest ilustratorką i projektantką, pracuje między innymi jako szefowa działu graficznego Aurealis - australijskiego czasopisma poświęconego fantasy i science fiction. Jej pierwsza opublikowana historia, `Whispers of the Mist Children`, otrzymała w 1999 roku nagrodę Aurealis dla najlepszego opowiadania fantasy. Od czasu wydania bestsellerowej Trylogii Czarnego Maga (The Black Magician Trilogy) jest jednym z najchętniej czytywanych autorów w Wielkiej Brytanii, Australii i w USA.

Gildia Magów to pierwsza część Trylogii Czarnego Maga ( Gildia Magów, Nowicjuszka, Wielki Mistrz ), przedstawiająca czytelnikowi losy dziewczyny ze slamsów, która dzięki jednemu czynowi staje się najbardziej poszukiwaną przez magów osobą. Tak oto zaczyna się spełniać najgorszy sen gildii o nieszkolonej czarodziejce, wśród prostego ludu. Co roku bowiem, organizują oni tak zwane czystki mające na celu oczyścić ulicę z przybłędów, żebraków i ulicznej biedoty, a nigdy nie spotkali się z podobnym wydarzeniem. Nie wyobrażali sobie bowiem, że mogą spotkać niewyszkolonego maga, ponieważ wraz z wiekiem i umiejętnościami jego moc rośnie, a niekontrolowana jest zdolna zabić nie tylko jej posiadacza...
Jest to krótki zarys fabuły, który jak myślę nie wymaga spojlera, bo podobną informację możecie przeczytać o książce, w różnych serwisach informacyjnych. Książka to także wspaniała historia fantasy oparta na ciekawym konflikcie kilku stron, a także w ścisłym środowisku magów z Imardinu. Mnie dzieje Sonei czytało się świetnie, a przeplatający się bohaterowie, logiczne zwroty akcji i lekkie pismo autorki sprawiło, że książkę przeczytałem niemal jednym tchem.

Dziewczyna, po wielu przygodach, trafia jednak w ręce magów, a ci chcą ją ukarać za zbrodnię jaką popełniła. Czarodziej który został trafiony kamieniem odniósł ciężkie obrażenia, a winny powinien zostać ukarany. Tak oto (uniewinniona już) dziewczyna trafia na nauki do Gildii, gdzie czeka ją nie mniejsze zdziwienie i dużo więcej niechcianych przygód, z których później wywiązują się niepożądane konsekwencje. Nie trzeba również dodawać, że osoba, która nagle ze slamsów, staje się pełnoprawną uczennicą, jest wśród rówieśników upokarzana. Charakteru książce dodają również sposoby, jakimi główna bohaterka walczy z oprawcami.


Do zagłębienia się w tą niebanalną historię zachęcam, bo obecnie książka jest warta swej ceny i zapewniam, że po przeczytaniu jej wartość, w twoich oczach znacznie wzrośnie. Żeby zmniejszyć Ci drogi czytelniku dystans do tej opowieści, poniżej zamieszczam dodatkowe informacje.

Tytuł: GILDIA MAGÓW - Księga I Trylogii Czarnego Maga
Autorka: Trudi Canavan
Wydawnictwo: Galeria Książki
Oprawa: miękka / twarda
Wprowadzono: 10-X-07 ( Data wydania w Polsce )
Cena: 30-45 zł - zależnie od oprawy i sklepu
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska

Urgon

 Share

7 Comments


Recommended Comments

Jeee tam, trzecia część trylogii miażdży 2 pozostałe (druga - Nowicjuszka - jest nuuuudna). Ale imho to nadal pozycja tylko dobra, do której raczej się nie wraca.

Link to comment

Mmmm... Kiedy ja to przeczytałem? Dwa, nie, trzy lata temu. Podobała mi się, ale później autor wydając kolejne książki (te sprzed dziejów Sonei) zszedł na psy. Moim zdaniem. Ale masz rację, trzecia część najlepsza, tylko zakończenie (dla mnie) średnie.

Link to comment

Mi się bardzo spodobała. Leży sobie całą trylogią na półeczce, prezentuje się ładnie, tuż obok Ery Pięciorga, za którą jeszcze się nie zabrałem. Świetna lektura.

Link to comment

Do wszystkich tych, którym książka się nie podobała. Może to i jest jakaś racja, bo ja książkę czytałem ( całą serię ) po jakimś nudnym cyklu, który łyknąłem wyłącznie z musu. Co nie zmienia faktu, że czytało się szybko i dobrze, a historia ( po połowie ) nieźle się rozkręca i w trzeciej części gładko można przebrnąć przez finał. Nie miałem również żadnych niedosytów, że to, że tamto. Po skończonej lekturze byłem zadowolony i nadal pamiętam główny wątek, a to dowodzi, że było warto.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...