Jump to content
  • entries
    126
  • comments
    286
  • views
    74,486

Mobile Suit Gundam: The 08th MS Team


Sefnir

910 views

 Share

*podchodzi do mównicy* Witam was serdecznie. *szybko przeszukuje kartki* gdzie to było... a już mam... nie, to jednak nie to... *dalej przeszukuje* Drodzy państwo! Czytelnicy i czytelniczki. Jest mi niezwykle miło przyjąć tę nagrodę... Co? To nie gala wręczenia nagród? *chwila namysłu* Ach przepraszam państwa! Toż to zwykła pomyłka, pomyliłem mowy jedynie...*po raz kolejny przeszukuje kartki* Gdzie ona była... A tak już mam. *odwraca się zaciekawiony sytuacją z za kulis* Wania! zostaw to wiadro z nabojami! Już wszystko dobrze *uporządkował wszystkie kartki. W końcu* Jest mi niezmiernie miło powitać Was, drodzy czytelnicy i czytelniczki tego bloga. Jak Piotrek zdążył już wcześniej poinformować, dołączyłem do grona redaktorów. Mam nadzieję że moje teksty nikogo nie zanudzą a współpraca będzie długa i owocna. Ten przydługi wstęp już kończę i zapraszam do recenzji.

23531l.th.jpg

Wojna pomiędzy Zeonem a Federacją trwa w najlepsze. Na ziemię wysyłani są żołnierze aby uformować nowe oddziały. Podczas podróży, transportowiec natyka się na walkę RGM-79 GM z prototypowym Zaku. Młody żołnierz, Shiro Amada decyduje się na niebezpieczny krok. Postanawia przy pomocy RB-79K Ball pomóc pilotowi federacji. Chwilę później poznaje Aina Saharin, kobietę która walczyła w Zaku. To spotkanie w znacznym stopniu wpłynie na przyszłość młodzieńca.

Chciałbym o fabule napisać coś więcej, ale nie mogę. Nie to że jej nie ma, raczej wręcz przeciwnie. Jest i to bardzo dobrze zrealizowana. Po prostu nie chcę nikomu psuć przyjemności z jej poznawania.

Głównym bohaterem taj serii jest wspomniany Shiro Amada. Zostaje on dowódcą tytułowej 8 drużyny. W jej skład wejdą także Terry Sanders Jr - mężczyzna który pilotował pechowego GMa, Michel Ninorich - najmłodszy członek oddziału, leciał na tym samym statku co Shiro, Eledore Massis oraz Karen Joshua. Ta seria ma tylko 12 odcinków, ale postacie są dobrze zrobione. Każda z nich ma własne życie, problemy z którymi się zmaga, nie zawsze szczęśliwą przeszłość. Z pozostałych bohaterów warto wymienić jeszcze Kiki Rosite, córkę przywódcy wioski a zarazem okolicznego ruchu oporu, która to bardzo chętnie przebywa w towarzystwie Shiro, ale jest też całkiem pomocna.

Oczywiście to tylko jedna strona konfliktu, po drugiej przecież także są żywi ludzie, prawda? Najważniejszą z osób stojących po stronie Zeonu jest bez wątpienia Aina Saharin. Pilotka, którą to poznajemy już na samym początku, tylko po to aby znikła na dobrych kilka odcinków. Bardzo często towarzyszy jej Norris Packard, as Zeonu. Rola głównego antagonisty przypada za to jej bratu Giniasowi, który za wszelką cenę chce stworzyć niezwykle potężną broń. Nawet za cenę zdrowia i życia własnych żołnierzy.

Nie samymi postaciami człowiek żyje prawda? Pora powiedzieć coś o MSach. Pierwsze skrzypce gra RX-79 Gundam Ground Type. 8 drużyna posiada trzy takie maszyny. Są one pilotowane przez Sandersa, Karen i Shiro. Przy czym ten ostatni pod koniec anime zamienia swojego na wersję Ez8. Zeon dysponuje przede wszystkim starymi dobrymi Zaku. Potem pojawia się jeszcze Gouf Packarda.

Seria stara się być maksymalnie realistyczna. Na maszynach widać uszkodzenia, brakuje im paliwa czy amunicji. Psują się i trzeba je naprawiać. Nie ma tu sytuacji gdzie jeden Gundam zniszczy ze sto wrogich MSów. Dodatkowy plus należy się za pokazanie "wtyczki" w dłoniach robotów, dzięki którym mogą one używać broni.

Animacja stoi na bardzo wysokim poziomie. Ale co to dużo gadać. Jest to OVA. Powinno to wystarczyć za wszelkie wyjaśnienia. Grafika, mimo upływu lat, jest przyjemna dla oka. Muzyka w zasadzie też. Nie mogę powiedzieć aby opening czy ending mnie porwał, ale złe nie są.

Podsumowując, jest to bardzo dobra seria. Z czystym sercem mogę ją polecić każdemu fanowi Gundamów.

Mała galeria:

25254608.th.jpg56551199.th.jpg30930112.th.jpg

65942991.th.jpg68468487.th.jpg30428624.th.jpg

klikc.th.jpg

 Share

1 Comment


Recommended Comments

Damn niby jestem stałym czytelnikiem Sefnirlandii a dopiero teraz zauważyłem notkę o nawiązaniu współpracy z innym blogerem! Czas nadrobić zaległości i skomentować kilka wpisów ;).

The 08th MS Team zacząłem oglądać niedawno i ze względu na czas i inne anime jestem dopiero w połowie, ale mogę stwierdzić, że naprawdę warto (zwłaszcza wersję Remastered). Ciekawa fabuła, postaci, Zaku dostają po tyłku ;) i czego chcieć więcej ? No może jak dla mnie Gundamy Ósemki jakoś specjalnie się nie wyróżniają na tle innych Gundamów. Jednak nie ma to żadnego negatywnego wpływu na odbiór całości (połowy in my case).

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...