Jump to content
  • entries
    126
  • comments
    286
  • views
    74,486

Dwa światy, czyli Black?Rock Shooter


piotrekn

218 views

 Share

Sefnir, cfaniak jeden, machnął taką reckę, że aż wstyd mnie tu cokolwiek pisać... No cóż, pozostaje się uczyć, zresztą po to (głównie) ten blog tu powstał.

Aby uniknąć pisania po raz trzeci skrótu fabuły, odsyłam do tematu w dziale M&A oraz niedawnego Top10. Tu skoncentruję się bardziej na ocenianiu.

BRS to samo w sobie dość ciekawe zjawisko, bo wyewoluowało z jednego arta pewnego internauty. Potem znalazł się inny, który ułożył piosnkę i zaciągnął do jej zaśpiewania Miku Hatsune i tak, krok po kroku, doszło do tego, że zrodziła się OVA na 40 minut, opowiadająca całkiem ciekawą historię. Opowiadająca zresztą też w dość zacny sposób.

Jeśli chodzi o wygląd, w zasadzie jest to 100% CGI i to widać, nawet aż za bardzo. Troszeczkę to razi w oczy, przynajmniej mnie. Osobiście wolę troszkę wyraźniejszą kreskę. To w zasadzie jedyna rzecz, jakiej bym się uczepił, bo udźwiękowienie oczywiście świetne, a o fabule już się wypowiadałem. Zastosowany format też nijak nie przeszkadza, dlatego z czystym sumieniem stawiam 9/10.

 Share

1 Comment


Recommended Comments

O ile dobrze pamiętam, miałem kiedyś napisać posta w stosownym temacie na forum, ale wielokrotne przekładanie terminu doprowadziło do tego, do czego doprowadzić musiało i moje przemyślenia nie ujrzały światła dziennego. Głupio teraz tak wykopywać. Zresztą, wspomniane przemyślenia nie są zbyt treściwe, to i nie warto zaśmiecać FA takim karłowatym postem. A komentarz na blogu zawsze jest mile widziany;)

Ale przejdźmy w końcu do sedna. Największy plus jaki ma ode mnie OVA to odniesienie relacji między postaciami w obu światach. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że ta bardziej fantastyczna rzeczywistość nie była wytworem wyobraźni głównej bohaterki, niemniej wydarzenia w świecie BRS odebrałem jako podejście do (chyba już klasycznego) motywu "co się dzieje w umyśle przeciętnej czternastolatki". Przykładowo, sytuacja którą normalne mogłaby wyklarować jedna szczera rozmowa urasta do rangi wielkiego życiowego problemu i wywołuje "śmiertelnie" poważne nieporozumienia. Ładnie pasuje do tego pierwotny koncept, bodajże zawarty w amatorskim trójwymiarowym PV do słynnej piosenki Miku, gdzie

Black Rock Shooter i Dead Master są siostrami

, ale w anime się do tego jednoznacznie nie ustosunkowano. Może czasu było za mało.

Warto jeszcze krótko wspomnieć o stronie dźwiękowej. Po pierwsze seiyuu - Mato i Yomi dostały jedne z najbardziej utalentowanych (i moich ulubionych) VA działających w ostatnich latach, co się chwali. Do tego ending wpadł mi w ucho i dzięki temu wpisowi znowu słucham go sobie w kółko.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...