Jump to content
  • entries
    22
  • comments
    69
  • views
    13,734

Ekranizacje gier komputerowych cz.1


haunter

293 views

 Share

Dzisiaj pragnę zająć się problemem ekranizacji gier komputerowych. Kiedy człowiek słyszy, że powstaje film na podstawie gry, od razu myśli - Uwe Boll. Ale nasz kochany miłośnik kiełbasek zza zachodniej granicy wcale nie jest "tym pierwszym", który powziął sobie ten jakże szczytny cel. Nie, początki tych filmów przypadają na lata 90 ubiegłego wieku.

Za protoplastę można chyba uznać Super Mario Bros. z roku 1993 (pomijam w tym momencie powstałe w latach 80 w Japonii anime Super Mario Bros.) w reżyserii nikomu nie znanych (ani wówczas ani teraz) reżyserów. Jeśli chodzi o aktorów grających w filmie pierwsze skrzypce niemal wszyscy pewnie poznają jedynie Dennisa "Easy Ridera" Hoopera, który wcielił się króla Koopa, głównego przeciwnika naszego dzielnego hydraulika. W roli Mario wystąpił Bob Hoskins (znany z takich filmów jak Kto wrobił królika Rogera? czy Wróg u bram), zaś w rolę Luigiego, jego brata, wcielił się John Leguizamo (znany głównie jako osoba podkładająca głos Sidowi w angielskiej wersji Epoki Lodowcowej). Film nie zachwycał efektami, gra aktorska była słaba, a fabuły praktycznie nie było. No, może była, ale w końcu czego oczekiwać po ekranizacji takiej gry jak Mario? Film nie odniósł sukcesu (średnia ocen na IMDb wynosi 3.8 ) i przyniósł twórcom duże straty (przy budżecie 48 mln przyniósł zysk w wysokości około 20 mln). Na uwagę zasługuje jednak soundtrack, na którym możemy usłyszeć takie zespoły jak Queen, Megadeth czy Roxette. Klapa filmu nie odstraszyła jednak filmowców przed ekranizacjami kolejnych gier.

MV5BNDc3OTQ1OTkwNV5BMl5BanBnXkFtZTcwMzUz

Następną zekranizowaną grą została chodzona bijatyka Double Dragon, której reżyserii podjął się James Yukich, reżyser znany głównie z reżyserowania koncertów lub programów telewizyjnych (jest zresztą reżyserem Iron Maiden: Live After Death). W filmie zagrały takie tuzy kina jak Robert Patrick (Terminator 2, Z Archiwum X), Mark Dacascos (Kickboxer 5), Scott Wolf (który niestety zbyt znany chyba nie jest) czy Alyssa Milano (Charmed, Commando). Film okazał się chyba jeszcze większą klapą niż Mario (zysk w wysokości niecałego 2,5 mln dolarów zatrważająco wysokim wynikiem nie jest, średnia ocen na IMDb - 3,3). Ale taka porażka nadal nie zniechęciła nikogo do produkcji nowych ekranizacji.

MV5BMTI4MDA5MzgzOV5BMl5BanBnXkFtZTcwOTkw

Kolejny na liście film widzieliście niemal na pewno - chodzi o film Street Fighter w reżyserii Stevena E. de Souza, który reżyserem znanym nie jest, ale pracował przy scenariuszach takich filmów jak Szklana pułapka 2 czy Commando (więc scenarzystą też w sumie wybitnym nie jest). Jednak to nie reżyser spowodował, że film odniósł całkiem spory sukces (co nie zmienia faktu, że był całkiem słaby - ocena na IMDb 3.3), lecz obsada. W rolach głównych wystąpili Jean-Claude van Damme, Raul Julia (dla którego była to chyba ostatnia duża rola przed śmiercią) i Kylie Minogue. Mordobicia było sporo, ale wykonanie i scenariusz pozostawiały naprawdę dużo do życzenia. I dlatego mimo wszystko nie można go wymieniać w gronie najlepszych filmów na podstawie gier. A szkoda.

MV5BMjE2ODY0NDMyOV5BMl5BanBnXkFtZTcwNDQ4
 Share

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...