Jump to content

B92site

  • entries
    90
  • comments
    474
  • views
    57,361

Metro 2033 ukończone (książka).


B92

508 views

 Share

W piątek skończyłem czytać książkę Dmitra Glukhovskiego - "Metro 2033". Książka jest świetna, przyznam się, że jest to pierwsze dzieło, liczące ponad 50 stron, które w życiu przeczytałem i zarazem... najlepsza. :D Nawet mój tata stwierdził, że autor powinien dostać Nobla literackiego, za sam fakt, że doszedłem do 100 strony, a co dopiero do końca (prawie 500 stron). Brałem się kiedyś za pierwszego Harrego Pottera i nic, później pierwszy Władca Pierścieni i też nic. Przeczytałem dwa, trzy rozdziały i na tym koniec. Były fajne ale mnie nie wciągnęły. A Metro... Przyznam, że czytać je zacząłem pod koniec wakacji. Czemu tak długo? Nie wiem, ale ogólnie książkę przeczytałem w... jakieś 6 dni, bo jak już zacząłem to czytałem przez dwie, trzy godziny. W piątek do końca brakowało mi około 130 stron, ale jak się wczytałem w to arcydzieło, to po 30 minutach stwierdziłem, że "dzisiaj lecę do końca".

Fabuła jest kapitalna podobnie jak i postapokaliptyczny rosyjski klimat. Wiele niedopowiedzeń, jak na przykład co stało się z pewnym bohaterem, skoro dowiadujemy się, że przeżył daną akcję (nie będę spoilerował, bo może ktoś z Was właśnie czyta :) ), co działo się w WOGN'ie jak on zniknął i co o tym myśleli jego znajomi. I najważniejsze, to zakończenie! Nie wiem czy wgniotło mnie ono w krzesło przez to, że zmienia całkowicie oblicze fabuły, czy przez to... że spokojnie można by tam umieścić jeszcze jeden albo dwa rozdziały. Jest co prawda Metro 2034, za które teraz zamierzam się zabrać (ale najpierw trzeba je kupić, a w pobliskich księgarniach nie ma... na święta wszystkie opróżnili, łącznie z ich magazynami, więc trzeba będzie kupić przez internet), ale zawarto w nim, z tego co wiem, inny wątek i innych bohaterów. Mam nadzieję, że chociaż kilka kwestii druga część nam wyjaśni.

Autor książki uratował mi też tyłek w ostatnim momencie. :D Mój temat prezentacji maturalnej dotyczy Wampirów, a dokładnie w przedostatnim rozdziale, "czarni" zostają nazwani... tak jest Wampirami, więc mogę użyć ten utwór w swojej prezentacji! :D

Bardzo polecam tą powieść i nie patrzcie na to jak na rekomendacje człowieka, który przeczytał tylko tę jedną książkę, ale bardziej na arcydzieło które przyciągnęło nawet moją uwagę. ;)

Metro-2033_Dmitry-Glukhovsky,images_prod
 Share

10 Comments


Recommended Comments

ponad 50 stron, które w rzyciu przeczytałem

Widocznie jeszcze musisz wiele przeczytać w RZyciu.

Biorąc pod uwagę, że "rzyć" to jest (_I_), to zdanie nabiera nowego znaczenia (nie żeby wtedy miało sens). :laugh: Zaś sama książka - super! Także polecam.

Link to comment

Do prezentacji maturalnej proponuję użyć także "Nad Niemnem" - ta książka niczym wampir wysysa dobre samopoczucie i orzeźwienie, czyniąc z czytających coś na kształt znudzonych zombi.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...