Jump to content
  • entries
    312
  • comments
    2,083
  • views
    220,365

Najlepsze gry AKCJI dekady


Knockers

492 views

W ostatnim numerze CD- Action pojawił się niezmiernie ciekawy artykuł traktujący o najlepszych grach ostatniej dekady. Zainspirowany postanowiłem sporządzić własny spis takowych gier uwzględniając zarówno kategorie zawarte w CD-Action, jak i swoje własne. Oczywiście zgadzam się z typami naszych redaktorów, więc niema sensu pisać 2gi raz tego samego. Więc bez zbędnego przedłużania i wodolejstwa? Zapraszam.

Skoro gry akcji cieszą się najlepszymi wynikami sprzedaży, powstaje ich bardzo wiele. Oczywiście te z CD-Action są mi najbardziej bliskie. Dni spędzone przed konsolom nad takimi grami, jak piąty Tekken, czy God of War są niezapomniane. Poza tym GTA? Seria, która wykradła mi najwięcej z życiorysu. O Batmanie z jego genialną przystępnością, a przy tym rozbudowaniem i zróżnicowaniem już nawet nie mówię? Poza grami wymienionymi już w naszym ukochanym magazynie dodałbym:

Prototype

prototype_multiplayer_axed.jpg

Ubiegłoroczny hit, który może i niektórych rozczarował, ale i zdobył całą rzeszę wiernych fanów. Miasto ogarnięte wojną pomiędzy zainfekowanymi mieszkańcami zamieniającymi się w coraz to pokraczniejsze bestie, a Marines, którzy bronią miasta już tylko z definicji a po środku Alex Mercer. Postać obdarzona niezwykłym wachlarzem mocy, ruchów i zdolności godnych? No właśnie, super-bohatera. W tej grze tworzonej przez Radical Entertainment, a więc twórców wielu gier o super-bohaterach wzorem poprzednich produkcji wcielamy się w herosa. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom. Alex stroni od obcisłych kostiumów, a zamiast ściągać koty z drzewa woli pograć w baseball głowami przechodniów po ich wcześniejszym pokrojeniu i wypatroszeniu wśród wodospadów krwi. Otwarty świat, wiele mocy i możliwości z parkurem włącznie, rozbudowane opcje rozwoju postaci, a więc zgrabnie przemycony wątek cRPG i wreszcie świetny klimat. Jeśli takie wartości cenicie sobie w grach, to Prototype jest dla was. Uwaga, nie polecam grania w tenże tytuł osobom o słabych nerwach, tutaj bohater w celu regeneracji po prostu zjada ludzi.

http://www.youtube.com/watch?v=SWsPNgcBVUk

Postal 2

Postal2_01.jpg

Ryzykuję zapewne mówiąc, że Postal 2 jest wirtualnym psychotestem. Gra sprawdza, kto siedzi po drugiej stronie monitora. Wcielamy się w postać sfrustrowanego życiem Postal Dude?a, który to podejmuje się codziennych, nudnych czynności. Takich, jak my. Chodzi więc na zakupy, do kościoła, do banku, czy też zbiera głosy w ankiecie. Tu my decydujemy, kim Postal Dude ma się stać. Możemy przejść przez grę wykonując kolejne zadania i być normalnym człowiekiem. Jeśli jednak chcemy stać się lokalnym sadystą zabijającym każdego, kto mu się nawinie? Proszę bardzo! To w naszych rękach jest psychika tego człowieka. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spalić kolejkę dewot czekających na spowiedź, pozabijać strajkujących ekologów, czy (sic!) obsikać grób swojego ojca. Tak? Postal 2 należy to tych gier, które są stałymi punktami wszystkich ?demoralizujących? growych zestawień. Mimo to (a może dzięki temu) świetnie sprawuje się, jeśli chcemy wyładować swoje frustracje. Same twarze napotkanych przechodniów aż prowokują do wbicia weń noża, oblania benzyną, podpalenia, a na koniec obsikania zwęglonego ich truchła. Aha, czy nie podpisalibyście tej? petycji?

Far Cry

far_cry02.jpg

Zaraz obok Crysisa sztandarowe dzieło Crytek. Gra, która swoim nagłym przybyciem mocno poruszyła światkiem gier. Prawdziwy szok technologiczny, jakim była ta gra może już nie jest taki widoczny, ale oprawa wciąż dzielnie się broni. W Far Cry wcielamy się w wodnego taksówkarza, który to przez sztorm trafił na tropikalną wyspę. Na niej odnaleźć musi zaginioną kobietę, którą to w czasie sztormu wiózł do celu. By to zrobić musi przedrzeć się przez tabuny złowrogich najemników. Po jakimś czasie sprawa staje się znacznie bardziej skomplikowana. W historię mieszają się potężne mutanty- trzecia strona konfliktu, a już apogeum sięga ona, gdy sam bohater staje się? Dobra, nie będzie spojlerów. Gra daje nam sporą dowolność w eksploracji świata gry. Możemy na różne sposoby podchodzić do kojonych wyzwań i grać zarówno po cichu ze snajperką przed oczyma i nożem u boku, jak i jak dziki komandos. Na wyższych poziomach jednak jest to jednak trudno osiągalne z powodu doskonałej jak na owe czasy inteligencji przeciwników (tych ludzkich), oraz potędze tych? Ludzkich w stopniu mniejszym. Terenami, jakie przyjdzie nam eksplorować jest nie tylko dzika dżungla, ale i tajemnicze bazy, ciemne, mroczne jaskinie, a nawet wulkan- bynajmniej nie w stanie spoczynku. Grać, bo gry walności w grze wiele, tylko w miarę możliwości unikać wersji PL psującej radość z gry.

____________________

To na razie tyle z gier akcji i shooterów. Przed nami jeszcze platformówki i gry logiczne, także miejcie się na baczności. Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły na najlepsze gry akcji dekady, wpisujcie je w komentarzach, a zapewne (jeśli w daną grałem i mi się podobała) uzupełnię nasze zestawienie. Jeśli nie macie pomysłów, to nie piszcie ;)

5 Comments


Recommended Comments

Ależ Dariuszku, książę Persji i Batman byli wymienieni w CD-Action, a ja chciałem się tego ustrzec. Co do Wolva- to dobra gra, ale nie najlepsza w gatunku, żadnych standardów sobą nie wyznaczyła.

Link to comment
Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...