Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

yojc

Klikanie dysku i przycinki komputera

Polecane posty

Od dłuższego czasu zmagam się z pewnym problemem, który w sumie ignorowałem, ale wypada chyba w końcu coś z tym zrobić ;)

Posiadam dwa dyski Samsung HD502HJ spięte w macierz RAID0 (na większości powierzchni) i RAID1 (na ostatnich 2x50GB) na płycie ASUS P7P55D-E. W którymś momencie bez powodu zacząłem słyszeć cykanie pochodzące z dysków. Nie jestem w stanie określić czy cyka jeden dysk, czy oba. Zaczęło się to w momencie jak kiedyś przeinstalowywałem Windows 8.1, ale nie sądzę, by to miało jakiś związek. Dyski klikają od samego uruchomienia komputera w różnych przedziałach czasowych, zwykle raz na parę minut. Czasem (nie zawsze) na chwilę przed kliknięciem pojawia się np. drobna przycinka gry czy systemu.

SMART chyba wygląda znośnie:

http://abload.de/img/beztytuu8hkan.png

Jakieś pomysły co może być przyczyną problemu i jak to naprawić, czy mam z tym żyć dopóki się nie przesiądę na SSD? :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym filmiku S.M.A.R.T.u nie widzę, a test powierzchni w HDTune jeśli był wyznacznikiem czegoś, to raczej tylko tego, że ktoś kto go zrobił miał za dużo wolnego czasu. Jak już robić test powierzchni, to czymś porządnym typu MHDD, HDAT, badblocks, Victoria, programy producentów dysków, od biedy HDDScan.

Co do dysków w temacie - są pojedyncze błędy kalibracji, trochę błędów odczytu i zapisu, ale nic, co by wskazywało na jakieś większe problemy z głowicą.

Dnia 18.03.2017 o 07:41, yojc napisał:

Zaczęło się to w momencie jak kiedyś przeinstalowywałem Windows 8.1, ale nie sądzę, by to miało jakiś związek

Sprawdziłbym ustawienia oszczędzania energii. Może system zbyt ambitnie przełącza dyski w tryb niskiego poboru prądu, a to cykanie to dźwięk parkowania głowicy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę niedokładnie się wyraziłem - pisząc, że dyski klikają od samego uruchomienia komputera miałem na myśli, że robią to również przed startem systemu (np. siedząc w BIOSie). Sprawdziłem ustawienia w systemie, wyłączanie dysków jest wyłączone (masło maślane) ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mh, czyli najprostsze możliwe wyjaśnienie odpada.

Tu masz opisane większość możliwych przyczyn klikania dysków i w sumie trzeba by było sprawdzić wszystko na liście. Jakiegoś faworyta poza wcześniej wspomnianym oszczędzaniem energii nie mam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...