Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

brotia

Komputer do gier rpg

Polecane posty

Witam,

Myślę, że forum cd action to najlepsze miejsce na zamieszczenie mojego pytania. Minęło już ładnych parę lat od kiedy zagrywałem się w Baldur's Gate, Icewind Dale, Newervinter Nights czy grę wszechczasów - Planescape Torment. Od jakiegoś czasu śledzę informacje o zbliżającej się premierze Torment: Tides of Numenera, podobno duchowym następcy Planescape. Mój leciwy komputer na pewno nie udźwignie takiej gry na swoim pokładzie. Chciałbym zakupić coś co mi umożliwi zagranie w zarówno w tę grę jak i kilka tytułów, które ukazały się w ostatnich latach. Zdaję sobie sprawę, że nowy Torment jeszcze nie wyszedł i nikt nie poda mi sprawdzonej konfiguracji ale podam kilka innych gier, w które chciałbym zagrać (niektóre już zakupione :)): seria Dragon Age, Divinity Original Sin 1 i 2, Pillars of Eternity, Tyranny. Nie muszę grać na maksymalnych detalach i rozdzielczości hd. Prosiłbym o doradzenie mi w wyborze płyty głównej, procesora i karty graficznej. Prośba skierowana głównie do użytkowników forum, którzy nie posiadają super wypasionych kompów ale powyższe tytuły bezproblemowo im działają. Dodam tylko, że budżet niestety mam mocno ograniczony.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj:

  • markę i model zasilacza
  • jakieś informacje o obudowie - jeżeli nie potrafisz określić modelu, to na pewno przyda się format (ATX/mATX/?), nie zaszkodzi też informacja o miejscu montowania zasilacza, czy ilości i umiejscowieniu wentylatorów/miejsc na wentylatory
  • typ (DDR2/3), pojemność i najlepiej parametry (MHz/CL i ew. napięcie) posiadanego RAMu
  • model dysku twardego (bądź przynajmniej informację, czy jest na złączu SATA)
  • informacje o monitorze - model lub rozdzielczość+posiadane złącza
  • jakiś choćby przybliżony budżet
  • nastawienie do używanych podzespołów
  • choćby orientacyjny termin zakupu podzespołów
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doborem zasilacza czy obudowy nie będę miał problemu. Dysk sata, pamięć 8GB (jakie DDR to już zależy od zaproponowanej płyty). Monitor: coś z rozdzielczością 1366 x 768 najlepiej ze złączem DVI. Płyta i procesor mogą być używane, karta grafiki na pewno nowa. Co do budżetu - to jak najmniejszy :) ale np. grafika nad jaką się w tej chwili zastanawiam to GTX750Ti lub GTX1050 (czyli ok. 500-550zł) - chyba, że napiszecie, że jednak jest za słaba. No i do tego chciałbym dokupić właśnie płytę z procesorem dlatego prośba do użytkowników forum o podanie swoich konfiguracji, na których interesujące mnie gry działają.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na taki zakup:

Płyta: MSI H110M PRO-D

Procesor: Intel G4560

Pamięć: GOODRAM DDR4 PLAY 8GB 2400 MHz (1 kość)

Zasilacz: Thermaltake TR2 350W lub Corsair VS350

Grafika: GTX 1050

Monitor: Benq GL940 18,5' 1366x768

Na razie zakupiłem procesor i monitor. Kartę grafiki zakupię na końcu. Mam kilka pytań:

Przede wszystkim - czy taki zestaw będzie odpowiedni do gier jakie mnie interesuję, czy może coś do poprawki?

Czy na tej zintegrowanej grafice procesora dam radę pograć np. w stare Newervinter Nights zanim zakupię kartę nvidii?

Czy któryś z proponowanych zasilaczy jest lepszy? (a może coś całkiem innego)

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, brotia napisał:

Płyta: MSI H110M PRO-D

Pamiętaj, że do obsłużenia G4560 musi mieć ona wgrany odpowiednio nowy BIOS.

12 minut temu, brotia napisał:

Thermaltake TR2 350W

Dwie żenująco słabe linie 12V.

12 minut temu, brotia napisał:

Corsair VS350

Lepiej, ale warto by było dorzucić do VS450/Vero L1 500W (czy nawet L1 600W dla lepszych bebechów), żeby nie mieć żadnych wątpliwości, że wystarczy po ewentualnym upgradzie w przyszłości.

12 minut temu, brotia napisał:

Grafika: GTX 1050

Jakiś konkretny model? Generalnie to wolałbym zakupić tańszą, używaną (bo nowych o znośnej opłacalności nie ma) kartę, a w zamian dołożyć gdzieś indziej (monitor?).

12 minut temu, brotia napisał:

Monitor: Benq GL940 18,5' 1366x768

Który my mamy rok? 2005? 2010?

12 minut temu, brotia napisał:

Na razie zakupiłem procesor

Załóżmy, że przyjdzie uszkodzony? Kiedy się o tym przekonasz?
Kupowanie podzespołów "na raty" jest bez sensu.

12 minut temu, brotia napisał:

Przede wszystkim - czy taki zestaw będzie odpowiedni do gier jakie mnie interesuję, czy może coś do poprawki?

O ile wszystkie podzespoły mają być nowe, to właściwie żadnego pola do manewru nie ma...

12 minut temu, brotia napisał:

Czy na tej zintegrowanej grafice procesora dam radę pograć np. w stare Newervinter Nights zanim zakupię kartę nvidii?

Pod względem wydajności powinna wystarczyć, choć nie mam pojęcia, czy nie będzie np. jakichś cudów ze sterownikami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, webtom napisał:

Pamiętaj, że do obsłużenia G4560 musi mieć ona wgrany odpowiednio nowy BIOS.

Tak, wiem że musi być wersja przynajmniej 2.A.

1 godzinę temu, webtom napisał:

Dwie żenująco słabe linie 12V.

Ale te 300W na linii 12V powinno chyba w zupełności wystarczyć do GTX1050?

1 godzinę temu, webtom napisał:

Lepiej, ale warto by było dorzucić do VS450/Vero L1 500W (czy nawet L1 600W dla lepszych bebechów), żeby nie mieć żadnych wątpliwości, że wystarczy po ewentualnym upgradzie w przyszłości.

Nie planuję tego ulepszać, co do zasilaczy bardziej chodziło mi o stabilność napięć i zabezpieczenia.

1 godzinę temu, webtom napisał:

Jakiś konkretny model? Generalnie to wolałbym zakupić tańszą, używaną (bo nowych o znośnej opłacalności nie ma) kartę, a w zamian dołożyć gdzieś indziej (monitor?).

Na razie bez konkretnego modelu. Kartę na pewno chcę kupić nową, nie chciałbym trafić na coś wygrzewanego co pochodzi kilka dni.

 

1 godzinę temu, webtom napisał:

Który my mamy rok? 2005? 2010?

Monitor wybrałem świadomie :smile:. Rozmiar i rozdzielczość jest dla mnie wystarczająca (cena również miała znaczenie).

 

1 godzinę temu, webtom napisał:

Załóżmy, że przyjdzie uszkodzony? Kiedy się o tym przekonasz?
Kupowanie podzespołów "na raty" jest bez sensu.

Na procesor 3 lata gwarancji, pojawił się w dobrej cenie. Resztę zakupię w przeciągu miesiąca (oprócz karty grafiki).

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, brotia napisał:

Tak, wiem że musi być wersja przynajmniej 2.A.

I wiesz, że musi być wgrany przed włożeniem G4560 (bo z nim BIOSu nie zaktualizujesz)?

6 godzin temu, brotia napisał:

Ale te 300W na linii 12V powinno chyba w zupełności wystarczyć do GTX1050?

Tak na dobrą sprawę to i 200W w zupełności by wystarczyło.
Jak piszesz o 300W, to zapewne chodzi o TR2 S - tu nie ma takiego dramatu, jak na tej tabliczce, ale VS 350 nadal wygrywa 3-letnią gwarancją.

6 godzin temu, brotia napisał:

Nie planuję tego ulepszać, co do zasilaczy bardziej chodziło mi o stabilność napięć i zabezpieczenia.

W sumie pozwolę sobie wezwać @Oriona.

6 godzin temu, brotia napisał:

Rozmiar i rozdzielczość jest dla mnie wystarczająca (cena również miała znaczenie).

Mnie ta rozdzielczość irytowała już jakieś 6 lat temu w 15'' laptopie. No ale co kto lubi ;)

6 godzin temu, brotia napisał:

Na procesor 3 lata gwarancji, pojawił się w dobrej cenie.

No właśnie - gwarancji. Wyślesz i wróci pewnie po miesiącu. W przypadku "świeżych" zakupów, sklepy zazwyczaj oferują fajniejsze rozwiązania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, brotia napisał:

Nie planuję tego ulepszać, co do zasilaczy bardziej chodziło mi o stabilność napięć i zabezpieczenia.

To trochę dziwne że kierując się tym trafiłeś na Thermaltake TR2 S 350W, bo zabezpieczeń to on wcale nie ma podanych (więc ma pewnie najbardziej podstawowe z podstawowych), a konstrukcja nie sugeruje żeby napięcia były stabilne (jakoś wykonania też nie za bardzo). Z Corsairem VS350 mniej więcej to samo, tylko tutaj wiadomo że ma te najbardziej podstawowe zabezpieczenia i same napięcia i inne rzeczy nie są wysokich lotów, ale na pewno jest lepszym wyborem niż TT TR2 S.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, webtom napisał:

I wiesz, że musi być wgrany przed włożeniem G4560 (bo z nim BIOSu nie zaktualizujesz)?

Między innymi właśnie dlatego kupiłem sam procesor. Płytę muszę kupić gdzie indziej wraz z usługą aktualizacji biosu (znalazłem tylko jeden taki sklep). Niestety nie mam innego procesora na 1151.

13 godzin temu, Orion napisał:

To trochę dziwne że kierując się tym trafiłeś na Thermaltake TR2 S 350W, bo zabezpieczeń to on wcale nie ma podanych (więc ma pewnie najbardziej podstawowe z podstawowych), a konstrukcja nie sugeruje żeby napięcia były stabilne (jakoś wykonania też nie za bardzo). Z Corsairem VS350 mniej więcej to samo, tylko tutaj wiadomo że ma te najbardziej podstawowe zabezpieczenia i same napięcia i inne rzeczy nie są wysokich lotów, ale na pewno jest lepszym wyborem niż TT TR2 S.

Dzięki za podpowiedź. Nie wiem jak ja sprawdzałem ten Thermaltake... Czyli zostaje Corsair VS350. 

Czy be quiet straight power 9 350W jest znacząco lepszy od VS350? - mogę kupić za podobne pieniądze nowy ale bez gwarancji.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma Straight Power E9 350, więc zakładam że chodzi o Pure Power 9 350W. Ciężko powiedzieć czy w ogóle jest lepszy, bo używa gorszej konstrukcji niż reszta serii (która jest fatalna i dlatego po roku zrobili Pure Power 10). Trudno powiedzieć, ja sam raczej bym go wziął zamiast VS350 ale szkoda że bez gwarancji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...