Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

GriX

Rozwiązany: Nagrywarka wolno nagrywa

Polecane posty

Witam! ostatnio gdy chciałem skopiować lub nagrać coś na płytę, trwa to 2x dłużej niż normalnie, a przy okazji muli całego kompa, a czasami z nagrywarki wydobywają się dziwne dźwięki. Nagrywarka: TSSTcorp CD DVDW SH-S223Q ATA Device

używam Nero 7 który był dołączony do nagrywarki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki windows? Nie wiem c jest to nadal aktualne ale kiedys Windows XP po kilku blednie nagranych plytach (a np przerwanie weryfikacji takze traktowal jako blednie nagrana) przestawiam naped trby DMA na PIO i wtedy wlasnie spada predkosc ora komp strasznie sie zamula przy nagrywaniu, mozliwe ze to cie spotkalo, musisz sprawdzic w menadzerze urzadzen kabel do ktorego jest podpeita nagrywarka, tam bedzie pisalo w jakim trybie dziala sprzet, jezeli PIo to aby to naprawic trzeba odinstalowac kabel (w windowsie nie fizycznie) i po ponownym zainstalowaniu znowu bedzie odpowiedni tryb

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli dobrze pameitam to Panel sterowania->menadzer urzadzen->IDE/Atapi->prawy przycisk "wlasciwosci" na kazdym kanale jak znajdziesz ten na ktorym jest naped to ustawienia zaawansowane i tutaj pisze w jakim trybie dziala sprzet jak jakis rodzaj DMA to oki jak PIO to zle iw tedy ten kanal odinstalowywujesz klikajac na nim prawym przyciskiem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy 2 rodzaje trybów transferu ? stary PIO oraz nowszy i szybszy DMA (Ultra DMA). Dla dysków twardych tryb ten powinien być ustawiony na DMA. W przeciwnym wypadku komputer będzie działał wolniej, a wszystkie kopiowania czy przenoszenia będą trwać dłużej. Aby ustawić tryb transferu należy:

PPM na Mój Komputer -> Właściwości -> Sprzęt -> Menadżer urządzeń -> rozwijamy gałąź Kontrolery IDE ATA/ATAPI -> klikamy 2x na odpowiedni kanał (podstawowy lub pomocniczy) -> Ustawienia Zaawansowane -> przestawiamy tryb transferu w odpowiednim urządzeniu (Urządzenie główne = ?Master?, Urządzenie podrzędne = ?Slave?)

Jeśli opcja DMA nie jest dostępna,

? sprawdzamy w BIOSie czy opcja DMA dla danych kanałów ma status Enabled.

? sprawdzamy taśmy, ewentualnie je wymieniamy.

? usuwamy kontroler IDE z Menadżera Urządzeń i restartujemy komputer. Po ponownym uruchomieniu komputer zainstaluje je od nowa.

? możemy także zainstalować sterowniki do kontrolera IDE na płycie głównej

Źródło

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek musisz wykazać się refleksem i w odpowiednim momencie zrobić pauzę na POST, czyli ekranie zaraz po włączeniu kompa, z którego m.in. wchodzisz do BIOSu. Powinna tam być informacja, jaki BIOS jest zainstalowany, znotuj ją na kartkę i po włączeniu wejdź na stronę producenta płyty. Tam znajdź ściągalnię plików, a w niej pliki BIOSu DOKŁADNIE dla twojej płyty (oznaczenia są naprawdę bardzo istotne). Jeśli w zasadzie nazwy są bardzo podobne, a jedynie cyferka lub dwie są wyższe, to prawdopodobnie jest to nowsza wersja BIOSu. Na stronie powinny się też znaleźć informację jak prawidłowo sflashować BIOS, ew. trzeba wygooglać. Proces ten może się różnić w zależności od producenta, niektórzy robią aplikacje flashujące pod łindozą. Powtarzam raz jeszcze: nazwa (wersja) BIOSu jest BARDZO WAŻNA, jeśli wmusisz flashowanie złego BIOSu, komputer nie wstanie i będziesz musiał płacić pewnemu gościowi, który przyśle ci kostkę pamięci z odpowiednim BIOSem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę poniżej masz sekcję BIOS, wraz z wykazem wersji i poziomu, z którego się je instaluje. Tak jak jest napisane na stronie, bardzo uważnie przeczytaj informacje jak zainstalować, oznaczone kartą z czerwonym plusikiem. I choć ja bym wybrał od razu najnowszy, changelog nie pokazuje, że mogłoby to coś zmienić w twoim przypadku. Aby uniknąć uszkodzenia, o które naprawdę nietrudno (wystarczy malutki błąd), zacznij najpierw od sprawdzenia czy:

A) Nagrywarka działa tak samo w innym komputerze (to może być wina samej nagrywarki, mnie jak się raz zepsuła to nie mogłem poprawnie wypalić żadnej DVD)

B) Nie jest to wina Nerona (najmniej prawdopodobne, ale spróbuj zainstalować np. CDBurnerXP Pro)

C) Jeśli masz takową do dyspozycji, czy inna nagrywarka w twoim kompie będzie działać tak samo (w takim wypadku wina leży po stronie płyty/taśmy, wymienić najpierw taśmę, później ew. BIOS)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...