Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

biegly213

Zmiana Windows 7 na XP, sterowniki i inne

Polecane posty

1. Mam Windows 7 Enterprise (wersja 90-dniowa), więc chcąc nie chcąc musiałem kupić nowy system - zdecydowałem się na Windows Xp. Pierwszy raz będę zmieniał system samodzielnie (wcześniej kumpel mi pomagał przy formatach, ale niestety wyjechał na wakacje), więc mam pytanie: co po kolei robić? Muszę jakoś najpierw usunąć siódemkę, czy wystarczy, że włożę płytę z xp i jakoś sie zainstaluje?

2. Jeśli to nie problem to mógłby mi ktoś podać linki do potrzebnych sterowników? (informacje o podzespołach na zdjęciu) - jeśli czegoś nie widać to proszę pisać czego i gdzie tego szukać (jestem jaskiniowcem przeniesionym do ery komputerów, nie znam się :))

3. Aktualnie mam dwa dyski lokalne (C: 98 GB i D: 498 GB). Zostawić tak jak jest czy podzielić na mniejsze? Jeśli to drugie to jak.

Dzięki za każdą pomoc.

post-151650-1279617867_thumb.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, a więc po kolei.

Pobierz najpierw najnowsze sterowniki do wszystkich urządzeń jakie masz, w wersji windows XP.

Płyta główna (model sprawdzisz na niej bezpośrednio, lub programem Cpu-Z np.), karta graficzna, karta sieciowa i wszystko inne co tam masz w środku.

a potem jedziemy

punkt 0) dlaczego kupiłeś XP? nie lepiej było dołożyć grosza i kupić seven? nielogiczne! ale nie płaczmy nad rozlanym mlekiem.

punkt 1) jako że nie robisz upgrade tylko regres -> nie możesz zachować programówi i ustawień. dysk c jest do wymazania.

punkt 2) zrób kopie potrzebnych plików z dysku C. pamiętaj, że na C znajduje się zawartość pulpitu i folderu moje dokumenty.

punkt 3) włóż płytę z windowsem do czytnika. uruchom ponownie komputer i wejdź do biosu (domyślnie klawisz delete na początku uruchamiania kompa)

punkt 4) w biosie zmień kolejność bootowania, szukaj opcji Boot device priority lub podobnie. Ustaw na pierwszym miejscu CD-ROM

punkt 5) naciśnik f10 żeby zapisać zmiany i wyjdź z biosu.

punkt 6) jeżeli płyta z win będzie w napędzie to pojawi się komunikat: dowolny kalwisz spodowduje rozruch z dysku cd. nacisnij dowolny klawisz.

punkt 7) załaduje się instalator, postępuj zgodnie z instrukcjami (musisz sformatować partycję C.)

punkt 8) system się zainstaluje sam, będzie Cie pytał podczas instalacji o klucz windowsa, date, języki i takie tam.

i to w zasadzie tyle.

potem instalujesz sterowniki do płyty głównej, karty graficznej, karty dźwiękowej (jeśli posiadasz inną niż zintegrowana w płycie gł), karty sieciowej, drukarki (w tej kolejności)

na koniec potrzebny komplet oprogramowania -Na Start- :

1. winrar

2. kodeki, ja polecam pakiet K-Lite w wersji standard plus Real Alternative.

3. player do filmów (polecam Media Player Classic i Bestplayer)

4. antywirus (np. Avira Free a do tego Comodo Firewall)

5. Antymalware (np. malwarebytes antimalware)

6. inne programy, które potrzebujesz (office, jeśli masz, winamp do muzy i inne pierdoły)

////tak, można skopiować i wklejać na innych forach :) daje to jako freeware :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed rozpoczęciem pobierz wszystkie stery. Wkładasz płytkę, wciskasz jakikolwiek klawisz(jeśli nie pojawi się po biosie napis a przed ładowaniemn systemu, po kilku sekundach po włączeniu kompa to musisz ustawić w biosie aby bootowało najpierw z płyty a nie dysku.) Po ew. ustawieniu reset i wtedy naciskasz dowolny klawisz, czekasz, aż ci się pojawi ładowanie plików, następnie wszystko masz napisane i wystarczy uważnie czytać. Wybierasz nową instalacje,a jak dojdziesz do formatowania to formatujesz C Jak masz sformatowaną partycje najeżdżasz strzałkami na partycję C i wybierasz opcję instaluj(tylko mie zainstaluj na D). Później wszystko dzieje się automatycznie, i sam robi się reset kompa. Po nim nic nie wciskasz na klaiwie, czekasz na ładowanie systemu(a raczej instalacji) i ci się instaluje, później nr seryjny itp. zazwyczaj klikasz dalej. Czekasz do godziny, po instalacji reset się zrobi i się włączy system skonfiguruje, sam będziesz musiał utworzy c konto i tyle. Przeczytaj go uważnie, bo jest troszkę namotane, ale ciężko z pamięci, jeśli nigdy tego nie robiłeś. Może ktoś ci poda lin do poradnika jak zainstalować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego przed wysłaniem posta warto kliknąć "podgląd", tudzież "więcej opcji" jeśli piszesz z szybkiej odpowiedzi. W ten sposób sprawdzisz, czy ktoś czegoś nie dopisał.

@3m2005 - ja bym winrara nie instalował - jest duży i nieporęczny, a w dodatku namawia do wydawania pieniędzy. Lepszy jest 7-zip - całkowicie darmowy, też się integruje z powłoką, a w dodatku obsługuje o ok. pół miliona więcej metod kompresji niż winrar. ; )

No i też bym się nie bawił w Avira + Comodo, tylko poleciałbym Comodo Internet Security, ale to już kwestia gustu. Media Player Classic instaluje się razem z K-Light (trzeba tylko wybrać opcję instalacji z odtwarzaczem), więc dociągać nie trzeba, a od Best Playera (uwaga - moje osobiste, prywatne, w żaden sposób nikomu nie narzucane zdanie) lepszy jest AllPlayer (w dodatku polski! ; ) ).

Poza tym - post na piąteczkę. ; )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

winrara używam z sentymentu od samego początku .. prawie :) najpierw de/kompresowało się dane z lini komend programem arj.exe .. ktoś to jeszcze pamięta? potem winzip przez chwilke i winrar .. aż do dzisiaj :)

Bestplayer też jest po polsku, sam ściąga napisy i je edytuje (brakuje mi subedita pod seven.. to jeden z minusów tego systemu ;P ) a do tego nie trzeba go instalować - jeden plik, który kopiujemy na dysk i wszycho gra :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale AllPlayer jest nie tylko po polsku - on JEST polski! : ) I napisy ciągnie z NapiProjekt oraz (jak tam nie znajdzie) OpenSubtitles.org (czy jak mu tam).

ARJ nie tylko pamiętam - dobrałem sobie imię przy bierzmowaniu specjalnie tak, żeby pierwsze litery wszystkich trzech moje imion tworzyły ten skrót! : )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecę VideoLAN Client (VLC) jako odtwarzacz. Chociażby dlatego, że nie trzeba zaśmiecać systemu zewnętrznymi kodekami.

Również polecam 7-zip zamiast WinRARa, bo nie ma problemów z licencją, którą wielu narusza (triala WinRARa można używać tylko przez 30 dni, potem należy go usunąć).

Ja do dziś dzień czasem używam konsoli do kompresji/dekompresji, różnica jest taka, że teraz używam komendy tar.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...