Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gość 0tik

Update biosu- jakie ryzyko?

Polecane posty

czytałem w jakiejś instrukcji że update biosu należy robić tylko jeżeli nie ma innego wyjścia.

Rzeczywiście? Duże jest ryzyko zepsucia płyty głównej? Czy zwykły laik mógłby zrobić update?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego Ci to potrzebne? Coś nie działa? Ten rev. co masz nie obsługuje jakichś procków, a chcesz upgradeować? Jak wszystko ok to bez sensu to robić bo wydajności nie zyskasz. Co do samego updateu biosu to jedynym ryzykiem jest przerwa w dostawie prądu podczas wgrywania nowego, sam update w tej chwili można przeprowadzić z poziomu windowsa i ogranicza on się do kilku kliknięć myszą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stanie się tak jak kolega wspomniał, to będziesz musiał wyjąć kość z BIOS-em i zanieść ją do sklepu, aby go wgrali. To kosztuje kilka zł. Chyba, że nie możesz wyjmować kości, to będzie trzeba taszczyć cały komputer :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałem w jakiejś instrukcji że update biosu należy robić tylko jeżeli nie ma innego wyjścia.

Jeżeli masz bardzo stary BIOS, to polecam go zmienić. Jedynym zagrożeniem jest wyłączenie prądu podczas update'u. Poradniki:

Flash biosu z bootowalnego pendrive

Upgrade/Flash/Aktualizacja biosu na płycie głównej

Nie flashuj BIOS-u spod Windowsa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bios zawsze powinien byc up-to-date. Nawet gdy się stosunkowo nic nie dzieje. Ale nowy bios to nowe funkcje, poprawa stabilnosci, kompatybilności.

Nie flashuj BIOS-u spod Windowsa.

Czy ja wiem, obecnie to juz nie to co jeszcze 2 lata temu, update spod windy jest już dośc czestym zjawiskiem.

Jedynym zagrożeniem jest wyłączenie prądu podczas update'u.

Oczywiście, że zagrożen jest więcej.

*Wadliwy bios na stronie producenta.

*Wgranie biosu od innej rewizji plyty.

*Po prostu blad we flashowaniu.

Nie wiem jaka autor ma płyte ale np: u Gigabyte'a w plytach UD5P u UD4P zdarzały sie przypadki, ze po flashowaniu wszystko bylo ok do restartu. Potem juz plyty nie szlo uruchomic a dual bios sie nie załączał : )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem, obecnie to juz nie to co jeszcze 2 lata temu, update spod windy jest już dośc czestym zjawiskiem.

Wychodzę z założenia, że nie podkręcamy i upadte'ujemy BIOS-u spod Windowsa ;) (taki ze mnie zatwardziały "tradycjonalista"). Coraz częściej do płyt głównych są dołączane programy do flashowania spod systemu-i dobrze, ale ja się naciąłem.

*Wadliwy bios na stronie producenta.

*Wgranie biosu od innej rewizji plyty.

*Po prostu blad we flashowaniu.

My tak straszymy, a takie zdarzenia jak wyłączenie prądu podczas flashowania czy wymienione przez M@TH3V'a to rzadkość :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja prócz problemu z flashem spod Windy miałem raz problem-komuś w elektrowni się nudziło i wyłączył prąd ;).

Jeszcze do tego doszly wakacje i burze

Przed flashowaniem BIOS-u trzeba więc obejrzeć prognozę pogody :). Trzeba to robić jak jest ładna pogoda, bo w czasie burzy jest zbyt duże ryzyko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowszą wersje wystarczy.

Przed flashowaniem BIOS-u trzeba więc obejrzeć prognozę pogody smile_prosty.gif. Trzeba to robić jak jest ładna pogoda, bo w czasie burzy jest zbyt duże.

Tzn, u mnie to byl problem... nie wiadomo jaki, a burze mialy to do tego, ze w serwisie mieli zawalone od popalonych pc'tów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://ocforum.pl/showthread.php?t=24894 bez sensu. pobrałem oba programy. pierwszy zainstalowałem, a drugi na polpit zrzuciłem.

w 2 punkcie nie mam systemu plików fat, mam tylko fat32 i ntfs.

punkt 4. też zrobiłem folder boot i wybrałem go w tym programie. Wyskakuje okienko"There are no valid DOS system files at the specified location.".

I tutaj dalsze możliwości bootowania zakończyły się.

Wprawdzie za pierwszym razem, po restarcie z pendrivem odpaliło sie okienko systemowe, ale nie było na Pendrive pliku do update biosu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś tam wykombinowałem. Na penie mam folder boot i plik do aktualizacji BIOSU nazwany Daniel.

wstukuje cd boot, a potem flash i nic "bad filename or command" próbowałem też innych kombinacji zamiast "flash" ale nic nie działało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 0tik

Asus p5k-E wifi/ap solo

doczytałem jeszcze i już w 100% rozumiem ten poradnik. Problem w tym że gdy w DOSie wybieram foldery, to żadnego z nich nie chce znaleźć. ani folderu boot, ani pliku boota.ROM

Zauważyłem że ścieżka w dosie zaczynała się od C\ a w windowsie mam pena pod E\

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...