Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

krych777

Rozwiązany: Komputer nie widzi dysku przenośnego 320GB Seagate

Polecane posty

Witam.

Mój dysk mam już o 3 miesięcy, wczoraj normalnie na nim pracowałem i zapełniłem go na tyle, że zostalo 9 GB wolnego(kiedyś zostalo mi nawet 4GB) a dzisiaj rano gdy właczam komputer to bardzo długo się wlączal.W końcu odpiąłem dysk i włączył się w parenaście sekund.Wtedy podpialem dysk ale go nie czytało(w komputerze nic nie było ale dysk się świeci)l.Po 10 min wyskoczyło mi, że aby właczyć dysk muszę go sformatować.Proszę o pomoc, miałem tam bardzo ważne dane(gry również).

Teraz w mój komputer wyskoczył ale nie da się na niego wejść.

Zapoznaj się z zasadami nazywania tematów. - Sevard

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nawet Linux nie będzie wstanie otworzyć tych partycji to zastosuj się do komunikatu czyli go sformatuj i napisz czy możesz otworzyć partycję (oczywiście po tej operacji będzie czysta).

Dane po formatowaniu zawsze możesz odzyskać o ile nie użyjesz czegoś kalibru Darik's Boot And Nuke a jedynie narzędzia systemowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba od razu formatować, można jeszcze spróbować użyć programu testdisk.

Oczywiście że można tak samo jak jeszcze kilku innych świetnych narzędzi, ale nie obrażając wiedzy autora tematu bezpieczniej będzie dla niego skorzystać z formatowania a później Active@ File Recovery.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sevard nie ma programów trudnych w obsłudze są łatwe i bardzo łatwe ;)

Ja z reguły polecam najpierw użycie Active@ File Recovery ponieważ mimo że również jest po angielsku (dla nie których ten język stanowi stanowi barierę nie do przeskoczenia) jest "okienkowy". Testdisk uruchamia się w dosowym oknie które (wiem z doświadczenia) wywołuje u wielu konwulsje ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - przestańcie psuć dysk!

Żadnego "formatowania" ani odzyskiwania", to bez sensu.

Po pierwsze trzeba ocenić stan techniczny dysku, bo wygląda to nieładnie. Jeśli Testdisk jest w stanie wyświetlić strukturę partycji, to proszę o screena.

Po drugie należało by podłączyć zasilanie (o ile ta wersja ma gniazdko zasilania) i zmienić kabel USB (na sprawny - ale nie ten drugi z kompletu, bo on jest "Power Only", czyli służy wyłącznie do podłączenia zasilania z USB)

Program HD Tune w wersji PRO może odczyta dane SMART z dysku USB, ale o ile pamiętam z dyskami Seagate ten patent nie działa (ale trzeba sprawdzić, jeśli informacje SMART będą widoczne -> zrobić screena).

Jeśli chodzi o odzyskanie danych: jest możliwe, procedura zależy od rodzaju uszkodzenia.

Svinger - nie interesuje mnie Twoja widza i praktyka w dziedzinie odzyskiwania danych, ale z poradami typu "zrób formata" ... to NIE jest forum Onetu, więc na przyszłość daruj sobie podobne "porady".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SwisteK na forum onetu nie byłem nigdy więc nie wiem jakie tam porady mają, a to że na nim nie piszę wiem doskonale nie musisz mnie o tym informować.

Wiem że niektórzy na każdy problem mają złoty lek czyli "format" i stawianie systemu od zera, nie o to mi chodziło. W pierwszym poście autor napisał że system poprosił o formatowanie więc założyłem że partycja na dysku nie ma systemu plików (z reguły taki właśnie komunikat system pokazuje gdy założymy partycję a jej nie sformatujemy), dlatego zasugerowałem sformatowanie jeśli Linux również nie otworzy tej partycji.

Słusznie zauważyłeś że należałoby się przyjrzeć jak dysk wygląda od strony technicznej a skoro to dysk Seagate sugerowałbym użycie HDD Health.

Od siebie dodam jeszcze jedno, raz spotkałem się z całkiem podobnym przypadkiem, problem tkwił w samym komputerze a konretnie w zbyt "obładowanej" płycie głównej do której było podłączonych sporo urządzeń, jeśli w tym wypadku poza myszką, klawiaturą i dyskiem są podłączone jakieś inne urządzenia sugerowałbym ich odłączenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk przedtem dzialal poprawnie a do płyty głownej mam podlaczone to co zawsze.A czy jest możliwe, ze przeciązylem dysk?

I chcialbym odzyskac dane.

Edit:Podpialem wlasnie dysk i pokazalo sie autoodtwarzanie ale nie czytalo pliko.W Moj Komputer pojawila sie ikonka,i gdy klikam wyskakuje

F:\ nie jest dostepny.Nie mozna wykonac żądania z powodu błędu urządzenia We/Wy

Edit2:A czy ten problem może być przez złe odłaczanie sprzętu bo w BEZPIECZNE USUWANIE SPRZETU wykrywa Seagate Free agent go i Wolumin uniwersalny F:\

Edit3:W HDD health go nie wykrywa

Ile jest partycji na tym dysku i jaki mają system plików (FAT, NTFS, czy coś innego)?

Spróbuj na innym systemie (GNU/Linuksie znaczy się, wystarczy wersja LiveCD).

1 partycja:F:\

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit:Podpialem wlasnie dysk i pokazalo sie autoodtwarzanie ale nie czytalo pliko.W Moj Komputer pojawila sie ikonka,i gdy klikam wyskakuje

F:\ nie jest dostepny.Nie mozna wykonac żądania z powodu błędu urządzenia We/Wy

Zrób to co pisałem poprzednio.

Edit2:A czy ten problem może być przez złe odłaczanie sprzętu bo w BEZPIECZNE USUWANIE SPRZETU wykrywa Seagate Free agent go i Wolumin uniwersalny F:\

Podobno podłączałeś dysk do innego komputera? (laptopa)

I zachowywał się mniej/więcej tak samo?

Jedyne co teraz możesz zrobić, to sprawdzenie kabla USB i zasilania. Oraz sprawdzenie dysku przez serwis, ale o tym później.

Przyczyny mogą być różne, np. uszkodzenie portu USB w dysku przenośnym (stosunkowo częste uszkodzenie w dyskach Seagate) albo "padł" sam dysk (... Samsung), ewentualnie elektronika obudowy przenośnej -> ostatnie najmniej prawdopodobne.

Jeśli zależy ci na danych, to - niezależnie od przyczyny problemu - im mniej teraz dysku używasz tym lepiej.

Z gwarancją i serwisem jest ten problem, że generalnie nie ma możliwości odzyskania danych jeśli dysk pójdzie "na gwarancję". Jedynym wyjątkiem jest wysłanie go bezpośrednio do producenta, i skorzystanie z usługi odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków którą Seagate udostępnia (nieodpłatnie) dla niektórych modeli swoich dysków -> sprawdź RMA (w przypadku większości modeli dysków Seagate jest dodatkowa usługa odpłatna!!). Oczywiście można też skorzystać z usług jednej z licznych firm "Data Recovery" (odzyskiwanie danych), ale w tym momencie tracisz możliwości wymiany dysku w ramach gwarancji -> obudowa zostanie zdemontowana (być może również elektronika dysku), a to powoduje utratę gwarancji producenta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź dysk u kuzyna, na jego kablu. Obudowa ma gniazdo zewnętrznego zasilania? (na okrągłą wtyczkę)

A przy okazji: jaki masz zasilacz? (w komputerze)

Nie nosiłeś tego dysku ostatnio (niekoniecznie wczoraj), nie spadł na podłogę, nie zamarzł?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kuzyna pojde w poniedzialek,nie spadl,nie zamarzł,a jak mam sprawdzic zasilacz w komputerze?

Edit:Teraz jak klikam dysk pokazuje: F:\ JEST NIEDOSTEPNY.PARAMETR NIEPOPRAWNY

Edit2:Moge wejsc w wlasciwosci(nic nie robilem) pokazuje 0 kb wolnego 0 kb zajętego,a może dac opcję sprawdż wolumin w poszukiwaniu błedów?

Edit3:Wtyczka jest prostokatna

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak mam sprawdzic zasilacz w komputerze?

Własnoocznie, to znaczy odkręcając bok obudowy i przepisując literki i cyferki z nalepki na sporej metalowej skrzynce (tylko te większe, drobny druk możesz pominąć)

Edit:Teraz jak klikam dysk pokazuje: F:\ JEST NIEDOSTEPNY.PARAMETR NIEPOPRAWNY

Edit2:Moge wejsc w wlasciwosci(nic nie robilem) pokazuje 0 kb wolnego 0 kb zajętego,a może dac opcję sprawdż wolumin w poszukiwaniu błedów?

Nic nie rób, odłącz dysk i przestań kombinować. Najpierw podłącz u kuzyna, potem można będzie dalej myśleć.

Edit3:Wtyczka jest prostokatna

Niektóre wersje przenośnych dysków Seagate mają opcjonalne zasilanie:

http://www.futurelooks.com/wordpress/wp-co...gentgo320-3.jpg

okrągłe gniazdo po lewej stronie na fotce. Ale nie wszystkie, ostatnio nie widziałem żeby miały.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...