Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

alien0406

Rozwiązany: Padnięty zasilacz

Polecane posty

Problem przedstawia się następująco:

podczas normalnej pracy dochodziło do zawieszania się komputera, pomagał jedynie reset. Działo się tak kilka razy dziennie, kilka dni spokoju i znowu zwiechy. Niekiedy po restarcie systemu bios nie wykrywał dysku, wystarczyło wtedy na chwile wyłączyć komputer. Po włączeniu dysk był wykrywany, po czym, po załadowaniu systemu komputer znowu się wieszał po paru minutach, lub podczas samego ładowania. Dzisiaj bios przestał wykrywać dysk, nie pomagały restarty, domyślna konfiguracja biosu, podłączenie pod inną wtyczkę, odłączenie napędu dvd itp. Dysk jest sprawny, po podłączeniu do innego komputera był wykrywany, a system się ładował normalnie. Dodam, że po odpaleniu płytki instalacyjnej windowsa, instalator też nie wykrywa dysku. Zastanawiam się czy winę ponosi zasilacz, czy płyta główna.

Specyfikacja kompa:

Dysk - Samsung SP2504C

Zasilacz - MC - 400ATX 2.0 PFC 400W

Płyta Główna - Gigabyte GA-M59SLI-S5

Procesor - AMD Athlon 64 x2 4600+

Karta - GeForce 7950 GT 512 MB

Pamięć - 2 GB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana zasilacza, czy uaktualnienie biosu nie pomogły. Dopiero po paru konsultacjach i podłączeniu dysku pod port SATA 2 obsługiwany przez kontroler Gigabyte'a system wstał. Wygląda na to, że poszły wszystkie porty SATA (a jest ich 6) obsługiwane przez mostek południowy.

W związku z tym mam pytanie:

czy naprawa jest opłacalna, czy też szykować się na zakup nowej płyty?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieopłacalne.

To znaczy za wymianę mostka zapłacisz mniej niż za nową płytę główną (100-150 zł naprawa), tylko co z tego? Płyty na chipsecie nForce 590 SLI ogólnie (a Gigabyte GA-M59SLI-S5 w szczególności) były dobre, ale jakiś czas temu. W zasadzie dziś ich jedyną poważną zaletą jest SLI (3 porty PCI-E x16), ale czy użyjesz SLI? i trzech kart graficznych?

:laugh:

Ja wiem że ta płyta była droga w momencie zakupu (jedna z droższych pod AM2), ale dziś jej wartość jest porównywalna z kosztem naprawy. Ja bym używał tego zestawu dopóki kontroler SATA (Gigabyte) działa, i zaczynał zbierać pieniądze na nowego kompa (a co najmniej płytę i procesor nowszej generacji). Że płyta padnie "całkiem" to raczej pewne, nie wiadomo tylko kiedy - może wytrzymać nawet ponad rok, bo mostek mniej się teraz nagrzewa. Z tym że niewiele mniej, bo nForce 5xx to grzejnik i zawsze będzie ciepły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...