Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Gofer

Technologia komputerowa i jej przyszłość - dyskusje.

Polecane posty

Zauważyłem, że najczęstszą przyczyną moich interwencji w tym dziale, poza błędnymi cytatami, jest OT, który dotyczy aktualnie używanych, dawnych i przyszłych technologi. Postanowiłem nie być obojętny na wasze wołanie i daję wam to oto miejsce do dyskusji na ten temat. Jeżeli się przyjmie i będzie żywy, zostanie przypięty. Jeżeli rozmowa będzie bardzo żywa, to może zostanie podzielony... Ale to przyszłość, która w tej chwili nie bardzo mnie obchodzi :P

Jeżeli chodzi o sam temat, to oczywiście oczekuję wypowiedzi na poziomie, a nie flejmu i fanbojowskiego wrzasku 'A Enwidia ołnuuuje zioooom!'. Myślę, że to tyle. Zapraszam do dyskusji!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec może ja zaczne :) Uważam ze w niedalekiej przyszlosci blaszaki jakimi je teraz znamy przestana istniec ponieważ zostana zastapione przez jakies poloczenie konsoli ze starym dobrym blaszakiem.

Obecnie gry wymgaja od nas coraz wiekszej liczby shaderow,gigahercow ,Gb ramu itd . . . oferujac w zasadzie niewiele lepsza grafike ( tak tak wiem wielu sie niezgodzi podajac takie argumenty jak Nowa Super wypasiona fizyka w grach itd . . .) ,ale jakby na to niepatrzec zmuszani jestesmy do zmiany sprzetu glownie przez brak optymilizacji owych super ownerskich gier oraz przez dodawanie przez tworcow roznych dziwnych opcji graficznych ktorych w praktyce nikt niezauwaza jesli gra jest dobra bo wciaga sie w nia i wogle przestaje zwracac uwage na jakies tam drobniutkie szczegoly .Jesli gra jest zla to niezaleznie jak fajna byla by jej "fizyka i super grafika " i tak pojdzie w zapomnienie :)

Uwazam ze niedlugo wejdziemy w ere trojwymiaru (rowniez w pracy , zeby niebylo ze gadam tylko o grach ) i blaszak jaki teraz znamy niebedzie mial racji bytu poniewaz musialby miec np procesor z 40 rdzeniami zeby obsluzyc prawdziwy trojwymiarowy obraz.

Moze pojdziemy w kierunku "zywych" komputerow ? W japoni prowadzone sa obecnie badania nad przewodnictwem ciala ludzkiego i przechowywaniu w nim danych . . . wyobrazcie to sobie ,miec swoja ulubiona gierke " zawsze pod reka " to bylo by cos ^^

Daje komputerom takim jakie sa teraz jakies gora 10 lat , potem rozrywka i praca bedzie sie odbywac na urzadzeniach ala konsole ( oczywiscie to juz niebeda te same konsole co znamy dzisiaj. Beda zapewne laczyc w sobie wiele funkcji. ) lub wirtualnej rzeczywistosci ala Matrix.

To moje 3 ( 2 ? ) grosze odnosnie tematu.

Za brak fontow Polskich (chyba) Przepraszam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej napisał sądzę że komputery będą miały więcej wspólnych cech z człowiekiem niż sądzimy, też czytałem o komputerze biologicznym o komórkach zapamiętujących kod binarny ale na razie działa jak kalkulator a obliczenie wyniku trochę trwa. a jeśli chodzi o gry można się spodziewać coś ala matrix w głowach porty podłączamy się do jednostki która wysyła sygnały do mózgu tworząc obrazy bo nie znajdziemy lepszej karty graficznej niż nasz mózg. sory za brak interpunkcji

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też sie wypowiem. Po pierwsze zależy o jakich komputerach mówimy. Czy o komputerach do medycyny, laptopach czy o stacjonarnych. Co do medcznych to już istnieją sztuczne serca działające. Co do laptopów to jest już prototyp soczewki kontaktowej zdolnej wyświetlać obrazy i łączyć sie poprzez wifi. Co do stacjonarnych mysle że idea sie zbytnio nie zmieni. Nadal to będą puszki bardziej lub mniej powyginane ale dalej będą w miarę duże. Dlaczego? Ponieważ fizycznie jest niemożliwe stworzenie mikro karty graficznej wyswietlajace grafikę na miarę FC 2 czy procki ogarniajace wielkość miasta z SA. to tyle ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh. Zakładając temat myślałem o takiej dyskusji, jak niedawna o grafikach, którą pozwolę sobie wrzucić tutaj w cytacie bo coś przerzucanie postów mi nie działa:

Pamiętajcie - DX11=DX10+DX10.1+tesselacja (którą posiada tylko ATi, z kart, które są teraz).

Co do PhysX - nie ma przyszłości, teraz nVidia zbiera nagrody za bycie pierwszym, ale Intel i AMD/ATi wspierają OpenCL (Havoc). Wiadomo, kto ma większe wpływy...

Raczej nie ma opcji teraz, żeby gry zaczęły wychodzić na innej bibliotece niż DX.

Z resztą jak już o OpenCl mowa, to nVidia pierwsza opublikowała sterownik do tego standardu i zademonstrowała go na procesorze graficznym. Więc ATi jak zwykle z tyłu.

PS- Intel tu nie gra żadnej roli, ponieważ nie ma GPU w swojej ofercie ;] A OpenCl nie będzie liczył raczej na CPU ;]

OpenGL też jest, ale tylko pojedyncze gry wychodzą... Na DX podobno łatwiej.

To prawda. Jednak OpenCL będzie miała i nVidia i AMD/ATi, a PhysX tylko nVidia...

Żadnej roli? Czytałeś kiedyś, jakie są udziały Intela w kartach graficznych? Tak, mają 60% rynku! Ale tu chodzi też o integry, a tego g... sporo sprzedają :icon_biggrin: .

A op projekcie Intela - Larabee czytałeś?

Zresztą, OpenCL to Havok, a ten należy do Intela :wink: .

O Larabee czytałem. Już pod koniec 2007 było słychać o tym.

Możliwe że ma 60% rynku... nie od dzisiaj wiadomo że to firma dążąca do monopolu ;]

Ale powiedzmy szczerze: Nawet jak kiedyś Intel wyda dobrą, wydajną kartę graficzną, to będzie to dopiero za kilka lat, więc ten GTX275 lub HD4890 i tak się zestarzeją.

:happy:

Oj tak, Intel niechętnie oddaje pozycję na rynku...

Tu już nawet nie chodzi o to, kiedy i czy w ogóle wyjdzie Larabee. Chodzi mi o to, że PhysX ma tylko nVidia, a OpenCL jest otwartym standardem, który w dodatku popiera AMD i Intel.

Wiadomo, że rok temu, kiedy OpenCL jeszcze nie było, producent gry miał wybór - albo PhysX, albo nic, to wybierał PhysX, zwłaszcza, że bez niego też można grać (a kasa od nVidii też pewnie skapnęła :wink: ). Teraz jeśli ma do wyboru albo PhysX albo OpenCL, to wiadomo, że OpenCL, bo będzie działał na kartach obu producentów...

No zgodzę się ;]

Jednak różne studia, robią grafy pod różne karty.

Dla przykładu Crysis bardziej lubi Radki a GTA4 bardziej GF ;]

Jeszcze jest druga sprawa, czy OpenCl przyjmie się jako standard.. Możliwe że tak, ale wtedy dla nV będzie dalej 2 do jednego (Physx + OpenCl - OpenCl).

Jak dotąd Radeony ratuje tylko i wyłącznie ten niedorobiony 10.1 (tak.. niedorobiony.. :D według mnie trzeba było poczekać z premierą aż do DX11). Ich Stream się nie przyjął.. ale zobaczymy co czas pokaże.

Tak czy inaczej trzymam za nich kciuki za ATi, bo na pewno na tym skorzystamy jako klienci (przede wszystkim brak monopolu- czysta konkurencja, przez co niskie ceny produktów :D:D ), ale na tą chwilę zostaję przy GF ;p

Jak dotąd Radeony ratuje tylko i wyłącznie ten niedorobiony 10.1 (tak.. niedorobiony.. :D według mnie trzeba było poczekać z premierą aż do DX11). Ich Stream się nie przyjął.. ale zobaczymy co czas pokaże.

Niedorobiony DX10.1? Poczytaj na IN4 test w paru grach - sporo daje przy używaniu AA, bez AA też jest lepiej. Ja mam inne zdanie - to nVidia zrobiła błąd nie dodając obsługi DX10.1 . nVidia ma PhysX, ATi ma tesselację - fajna sprawa, istnieje już od Radeona 8500, a dopiero teraz wejdzie w skład DX11...

ATI Stream to odpowiednik CUDA. Pracują nad tym, bo na razie ten program działa jak jakaś beta... Korzyści są duże, coś już tam działa, gdzieś test widziałem...

Jakbym miał GTXa 260/280, też bym nie zmieniał na ATi. W moim przypadku jednak też zostaję przy ATi :wink: .

Odnośnie tesselacji - 2 filmiki:

W skrócie - tesselacja to bardziej realistyczne odwzorowanie gór i postaci.

Dobra, koniec OT... Starczy tego gadania, choć może ktoś się czegoś ciekawego dowiedział z naszej dyskusji...

Ano dość tego OT, dość. Ale fakt, dyskusja zainspirowała mnie do pewnego kroku, który już lada chwila powinien zagościć na łamach FA - GFR

Tutaj od razu odniosę się do słów Mietusa, który twierdzi, że Crysis woli ATI. Przepraszam bardzo, ale od kiedy? Z tego co pamiętam, to wszystkie testy z tamtego okresu wyraźnie wskazywały na przewagę Zielonych kart.

I jeszcze odnośnie tego, że Intel ma cokolwiek do powiedzenia w sprawie GPU. Moim zdaniem nie ma. Wszystkie te grafiki, to przecież marne integry i używa się ich w biurach i szkołach. Na tym się nie na, na tym się Windowsa odpala. Za zmiany w graficznych technologiach odpowiadały i dalej odpowiadają firmy, które tworzą prawdziwe kraty, a więc głównie AMD/ATI i Nvidia. Intel oczywiście może im coś zaproponować, ale czy to wejdzie do użytku, to już tylko ich wola.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, że nic się nie zmieni w ciągu tych 10 lat. 10 lat temu też wróżono sterowanie bez klawiatur, przesyłanie danych myślą, chipy w głowie, internet w każdym elektronicznym urządzeniu, komórki o funkcjonalności PC (no niby trochę się to sprawdziło, ale cała ta funkcjonalność nie wykracza poza podstawowe akcesoria w dowolnym Windows, a internet komórkowy jest potwornie drogi, przynajmniej w naszym kraju.) Najlepszymi pomysłami (dalekimi do rewolucji) moim zdaniem były sieci bezprzewodowe, Wii oraz iPhone. Pierwsze ponieważ przyspieszyły rozwój urządzeń przenośnych (netbooki), drugi bowiem wprowadził tylnymi drzwiami bezprzewodowe sterowanie w nowej formie oraz trzeci, ponieważ jako pierwszy spróbował stworzyć przenośne urządzenie all-in-one, również z nowoczesną obsługą.

Sterowanie bez użycia guziczków czy klawiszy było od zawsze pięknym marzeniem projektantów, które co jakiś czas powoduje wybulenie kolejnych milionów $ na projekty urządzeń które nie działają. Atari miało swego MindLinka, na NESa były UForce i Powerglove (sprawdźcie na YT, jaki to był chłam), na PC super kamery. Skończyło się na klonach EyeToy oraz aktualnej próbie podrobienia Wiimote'a przez Sony i MS.

Rewolucji nie będzie ani teraz, ani za 5 lat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj od razu odniosę się do słów Mietusa, który twierdzi, że Crysis woli ATI. Przepraszam bardzo, ale od kiedy? Z tego co pamiętam, to wszystkie testy z tamtego okresu wyraźnie wskazywały na przewagę Zielonych kart.

KLIK! <-- Odnośnie Crysisa.

Jeśli chodzi o tą samą półkę cenową (4890 i GTX275) to w tym wypadku wygrywa ATI..

Sporadycznie lepsza jest podkręcona wersja GTX275 ZOTAC'a, ale nieraz widać że HD4890 jest lepszy nawet od GTX285.. który jest droższy nawet o 500zł..

Dla tego napisałem że CryTEC lubi ATi ;P Może masz rację Gofer, ale dałem test żeby nie było, że wyssałem z palca :P

PS- Miałem na myśli Warhead. Jeśli chodzi o 1 Crysisa, to 4870 1GB miał taką samą wydajność jak GTX260 216sp, a po podkręceniu wygrywały GF o kilka klatek.

pzdr

@Ramzes

Trochę racji masz.

Ale technika i tak idzie do przodu w zastraszającym tempie.

Porównaj sobie wydajność w % procesora sprzed 10 lat (np. Celeron 350Mhz na slot1) i nowoczesnego (np. Intel I7 920)...

Niezła przepaść, nieprawdaż ? :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość michi93

Czy mogli byście się wypowiedzieć na temat procesorów intel i5 bo z tego co sie da wyczytać w necie to wg mnie będzie średnią inwestycja

http://pclab.pl/news36864.html

http://pclab.pl/news36271.html

http://pclab.pl/szukaj.html

Niedługo po premierze wymienionej trójki Intel zamierza wprowadzić do oferty pierwsze procesory produkowane w wymiarze technologicznym 32 nm.

to jaki sens będzie miał zakup i5??

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opierając się na znanych nam teraz faktach można przewidzieć mniej/więcej taką historię:

W zimie wejdzie na rynek OnLive, która jak wypali odsunie PCty wyłącznie do biur i nielicznych domowych zaciszy.

Następnie kilka konsol wprowadzi pady takie jak zaprezentował Sony [reagujące na ruchy 3D, czyli zmiany położenia].

Po 10latach wejdzie w życie Projekt Natal od Redmond'owego giganta... w czasie, gdy to nastąpi zakończy się okres pomocy[support] dla XBOX'a. Na rynku pozostaną PSy różnej numeracji oraz reszta konsol [DS,Nintendo itd.]

Oczywiście wszystkie te pady ewoluują w systemy zarządzane ruchami ręki. Później może ktoś wymyśli coś sterowanego poprzez polecenia mózgu człowieka, ale to już jest S-F, więc koniec myśli:]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mietus - miałem na myśli pierwszego Crysisa, wortal technologiczny, na którym najczęściej sprawdzam testy, właśnie jego używa.

michi - to właśnie i5 powinno zostać wydane wcześniej, nie i7. Z tego co wiem, mają to być procesory bardzo wydajne, a przy tym nie tak szalenie drogie, jak (nie)sławne i7. Co do tego 32nm, to właśnie będą takie i7 - duża wydajność, rewolucyjna cena.

A co do projektu Natal, to pomysł nie głupi, ale raczej nierealny. Zwłaszcza przykładowe sterowanie w wyścigówkach(skąd x będzie wiedział, czy wrzucamy wyższy, czy niższy bieg?) i krze sk8towej(umiesz zrobić bekflipa w miejscu?).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OnLive'em w Polsce nie ma się co przejmować przez długi czas, a nawet jak już by miał być to jego cena mała nie będzie, myślę że i tak większość pozostanie przy PC'tach.

A co do grania bez kontrolerów (może i nie zupełnie bez, ale na pewno inaczej :turned:) mamy już takie coś OCZ Neural Impulse Actuator.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem nie być obojętny na wasze wołanie i daję wam oto temat o dyskusji na ten temat.

Tylko popraw to zdanie bo słabo brzmi:)

Niedługo po premierze wymienionej trójki Intel zamierza wprowadzić do oferty pierwsze procesory produkowane w wymiarze technologicznym 32 nm.

to jaki sens będzie miał zakup i5??

Osobiście licze, że żaden, mam nadzieje że CUDA (Które AMD też wprowadzi zapewne u swoich kart) czy właśnie ATI STREAM będa rozwijane jak najszybciej i super wydajny procesor juz nie będzie aż tak ważny:) Swoją droga jak przęglądam ceny nie wierze własnym oczom ile trzeba płacić za +270Mhz....

http://pclab.pl/news33920.html Bardzo mnei ciekawi zaś ten pomysł:)

Wynika z nich, że na Radeonach HD serii 5000 możemy zobaczyć nie jeden, nie dwa, ani nawet nie trzy układy GPU. Najmocniejszy Radeon nowej generacji ma składać się z aż pięciu procesorów grafiki - jednego procesora typu Master i czterech typu Slave. Wszystkie układy komunikować się ze sobą mają przez opracowany przez firmę Rambus interfejs FlexIO.

Bardzo ciekawa opcja, zastosowanie pomocniczych GPU, no i zapewne będą z tego zyski w postaci słabszych i mocniejszych dodatkowych procesorów:)

I specyfikacja kart:

HD 5450 -> 640 SP + 16 TMUs (1 master chip)
HD 5650 -> 1280 SP + 32 TMUs (1 master chip + 1 slave)
HD 5670 -> 1920 SP + 48 TMUs (1 master chip + 2 slaves)
HD 5850 -> 2560 SP + 64 TMUs (1 master chip + 3 slaves)
HD 5870 -> 3200 SP + 80 TMUs (1 master chip + 4 slaves)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uwierzysz M@T, jak bardzo to forum kopie po umiejętności pisania po polsku. Ostatnio w wolnym czasie tylko siedzę w książkach, ale i tak nie mogę wrócić do niedawnego poziomu pisania prawie bezbłędnego.

A co do procesorów, to Intel nie raz pokazał, że nie da sobie dmuchać w kaszę, chociażby miał drapac i bić. Minie jeszcze sporo czasu, zanim uda się rozbić tą niebieską potęgę i wprowadzić do sprzedaży lepsze, i wydajniejsze technologie.

Co do CUDA i Stream, to albo AMD dobrze wypromuje swoje rozwiązanie i oba będą leciały równocześnie, błąd w końcu jedno pójdzie do piachu, a drugie zagości w kartach konkurencji.

Radki 5xxx - życzę powodzenia i trzymam kciuki. Jeżeli nie sp...aprają sterowników, będzie hit na miarę jagodzianki z truskawkami!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zadam wam pytanie jak oceniacie po tym co już można znaleźć radki 5870 i 5870x2?? i czy procki od intela w technologi 32 nm będą miały nowy socket czy też od i5/7(może trochę głupie bo mało inf na ten temat jest ale wypowiedzieć sie możecie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...