Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

tymikolo

Komp zwolnił

Polecane posty

Hej, potrzebuję pomocy forumowicze. Z dnia na dzień mój komputer makabrycznie zwolnił. Przeglądanie internetu, granie, a nawet odpalanie jakichkolwiek programów (choćby kalkulatora) stało się tak uciążliwe, jak na starym szrocie, a to 1,5-roczna maszyna. Najprościej mówiąc, wszystko ma spóźniony zapłon. I po prostu nie wiem od czego zacząć, co podejrzewać za przyczynę. Aktualizacje Windowsa 10, sterowniki, śmieci w tle, szkodniki? Chciałem zacząć od aktualizacji sterów sieciowych i grafy, ale czekam bez końca na pobieranie na etapie 100% albo przygotowanie instalacji... Ogólnie staram się trzymać porządek na kompie, więc podejrzewam, że jakieś programy lub procesy w tle są problemem. Nie wiem, czy robić coś CCleanerem, antywirem, czy innymi narzędziami. Pomocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zielony. Wrzucam screeny i plik tekstowy z HWMonitora. Robić odczyt dysku, jak mam tylko SSD?

monitor1.png

monitor2.png

HWMonitor.txt

Dobra, mam ten SMART dysku.

smart1.png

Ech, to jest tragedia. Strona google odpala mi się 5 sekund, wcześniej mniej niż 1... Nawet ten drugi screen, który tu wrzuciłem, nie ładuje mi się do końca :biggrin:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, daję screena. Ale poważnie obstawiasz coś ze sprzętem? Dlaczego nagle proc miałby być problemem? Ja myślę, że to jakiś syf w tle, bo przez pierwsze parę sekund po uruchomieniu PC działa on normalnie, a dopiero po chwili wszystko zwalnia, tak jakby działo się to z momentem uruchomienia wszystkich programów w tle.

A może chcesz się połączyć przez TeamViewera i samemu zobaczyć, o co chodzi? :tongue:

proc.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor stale pracuje na minimalnych taktach, więc trzeba jakoś dojść do tego, czemu się tak dzieje.

Spróbuj ustawić maksymalną częstotliwość procesora na 3900 MHz (czy 3300) i sprawdzić, czy coś się poprawi (ewentualnie możesz też spróbować aktywować tryb "Wysoka wydajność") - jeżeli nie, to chyba sugerowałbym sprawdzić, czy coś się w UEFI nie przestawiło (a tam TeamViewer nijak się nie dostanie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ja nie wiem, czego tam szukać... Poważnie coś mogło się samo przestawić? Dałem tę częstotliwość, ale nie widzę różnicy.

EDIT

Wszedłem do tego UEFI, mam fotkę, która wygląda dość dziwnie, jeśli chodzi o proca. Obok pokazuje się też, że pracuje on na 0,8 GHz. Mogę prosić o jakieś informacje, czego mam dalej szukać?

IMG_0135.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że w ustawieniach jest na Auto, po prostu procesor nieobciążony pracuje na najniższych obrotach i sam zmienia ratio na 8. W poprzednim poście pisałeś, że trzeba się dowiedzieć, czemu tak się dzieje. Dla mnie to żadna zagwozdka, bo jest tak od kiedy kupiłem kompa, po prostu proc dostosowuje swoje taktowanie do obciążenia... Na prawdę nie podejrzewasz nic oprócz procka? Czemu tak się go trzymamy? Mnie dalej coś nęci, że to jakiś proces w tle, a nie kłopoty z hardwarem.

Zrobiłem też skan Malwarebytes i wyczyściłem co nieco CCleanerem, ale nic się nie zmieniło. A jeszcze dodam, że po pierwszym uruchomieniu PC dzisiaj, chodził on jak wcześniej przez jakieś 2 minuty. Potem znów wszędzie zwiechy i po każdym ponownym uruchomieniu bez zmian.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tymikolo napisał:

Tylko że w ustawieniach jest na Auto, po prostu procesor nieobciążony pracuje na najniższych obrotach i sam zmienia ratio na 8. W poprzednim poście pisałeś, że trzeba się dowiedzieć, czemu tak się dzieje. Dla mnie to żadna zagwozdka, bo jest tak od kiedy kupiłem kompa, po prostu proc dostosowuje swoje taktowanie do obciążenia...

Zbijanie taktów w spoczynku jest jak najbardziej słusznym zachowaniem. Problem w tym, że Twój procek stale był dość mocno obciążony (73-100%), a mnożnik nie urósł.

5 godzin temu, tymikolo napisał:

Na prawdę nie podejrzewasz nic oprócz procka?

Póki maksymalne taktowanie procesora nie przekracza 800MHz, to nie widzę takiej potrzeby.

Zakładając, że nie masz w UEFI żadnych niestandardowych ustawień, które ciężko będzie później odtworzyć - może spróbujesz po prostu przywrócić ustawienia domyślne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia domyślne nic nie zmieniły. Ciekawy opis znalazłem tutaj: https://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/windows_10-performance/problemy-z-zarządzaniem-energią/2a0e6309-5f85-4550-befc-6b4b85d9dbef. Ja dalej obstawiam, że to wina Win 10... Chciałem zaktualizować stery MOBO, ale jak pobieram zip-a z tej strony: https://www.msi.com/Motherboard/support/B150-GAMING-M3.html#down-bios, nie mam w nim nic oprócz pliku tekstowego i czegoś, czego w ogóle nie mogę otworzyć! A MSI Live Update nie wykrywa żadnych nowych sterów jako dostępnych. Brak mi słów... Pomocy, bo ja się tu załamię...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze wrzucić screena z zakładki OC w UEFI?

31 minut temu, tymikolo napisał:

Chciałem zaktualizować stery MOBO, ale jak pobieram zip-a z tej strony: https://www.msi.com/Motherboard/support/B150-GAMING-M3.html#down-bios, nie mam w nim nic oprócz pliku tekstowego i czegoś, czego w ogóle nie mogę otworzyć!

Żeby zaktualizować BIOS, musiałbyś wrzucić ten plik na np. jakiegoś pena i wskazać go później bezpośrednio w UEFI.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak, zgrałem plik na pena 8GB w FAT32, na którym oprócz pliku właściwego były też folder z plikami instalacyjnymi systemu (korzystałem kiedyś z tego pena przy pierwszym uruchamianiu kompa i wgrywaniu Win 10) i zip z tej stronki MSI. Ale to chyba nie problem, po prostu wybrałem instalkę i zaczął się update. Procenty rosły, a w pewnym momencie, jak nie patrzyłem na ekran, ten zgasł. Myślałem, że wszystko się udało, ale mijają już chyba 2h i komp włączony, a obrazu nie ma. Oczywiście nic nie ruszałem, ani kompa, ani pena, prąd też cały czas był i jest. Jednak mam obawy, że coś poszło nie tak i teraz będę musiał robić reset MOBO. To jak, CMOS czy coś innego robić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, udało się postawić kompa na nogi, po uprzednim wyjęciu karty graficznej, jednej kości pamięci i odpięciu DVD i SSD. Bebechy już z powrotem wsadzone. Tylko że teraz mam grafę podpiętą przez HDMI, bo DisplayPort nie chciał działać... Także kolejna rzecz do rozwiązania.

A główny problem nadal pozostaje, proc nie idzie więcej niż 800 MHz. Zrobiłem też test programem IntelProcessor Diagnostic Tool i wszystko jest super, więc o kwestię hardware'u bym się nie martwił. Ja dalej obstawiam, że to coś przez aktualizację Win 10/sterownik/program w tle/wtyczki (może Adobe Flash Player, czytałem o problemach z tym). Co proponujecie koledzy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.06.2017 o 19:21, webtom napisał:

ewentualnie możesz też spróbować aktywować tryb "Wysoka wydajność"

Tego próbowałeś?

Poza tym wrzuć może jeszcze log z HWiNFO (Sensors only przy uruchomieniu, przed odpaleniem gry przycisk Logging Start i wybierasz docelowy plik csv, po teście Logging Stop i możesz wrzucić zapisany plik csv) zarejestrowany przy jakimkolwiek obciążeniu komputera (odpal przeglądarkę, czy coś w ten deseń), a nuż coś się rzuci w oczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...