Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Hyper

Anti Surge restartuje komputer pod obciążeniem

Polecane posty

Cześć,
kupiłem niedawno używane części do komputera. Konkretnie:

https://www.olx.pl/oferta/asus-r9-380-4gb-gwarancja-33-miesiace-gratis-CID99-IDhHFIL.html
http://allegro.pl/asus-h87m-e-intel-i5-4440-3-1-ghz-hyper-x-8gb-i6515507098.html#thumb/5

Na początku, gdy kupiłem te części było wszystko OK. Puściłem test GPU CPU Linkpack w OCCT na 20 minut (wiem, krótko) i było dobrze. Temperatury w porządku. Grałem trochę w Fife 17 i też było ok.

Wczoraj pojawiły się jednak problemy. W nowym NFS 2015 na ustawieniach ultra (lub okolice ultra) zrestartował się komputer. To samo się stało po około godzinie grania w Fife 17 (również ultra, fullHD).

Pojawia się komunikat o niestabilnych napięciach zasilacza. Jest to zabezpieczenie Anti Surge od Asusa.

HWmonitor:

http://ifotos.pl/z/arnnewn

Robiłem również test PSU w OCCT, włączając fullscreen. Pojawiają się skoki napięcia na linii 12V - między 11,23 do 11,7 (więcej jak 11,7 chyba nie). W spoczynku jest między 11,8-11,9.

Inne linie również skaczą, ale różnice są raczej dużo mniejsze. Najwięcej wytrzymał około 90sek w/w testu PSU, a potrafił się też zrestartować już po 30sek.

Aktualizowałem BIOS, czyściłem komputer, odłączyłem i podłączyłem na nowo kable zasilacza od karty graficznej, płyty głównej i ten obok procesora. Podłączałem komputer w innym pokoju. Dalej to samo.

Wspomnę jeszcze, że ze względu na to, że RAM chodzi na napięciu 1,65 w BIOSIE ustawiłem tryb XMP i prędkość RAM 1600MHz. Przed aktualizacją BIOSu też było tak chyba ustawione.

No i najważniejsze.

Zasilacz: Corsair VS 450W - na gwarancji do stycznia, bo chyba ma 3lata gwarancji. Komputer podłączony do zwykłej listwy zasilającej (raczej nie ma większych zabezpieczeń).

 

Czytałem na zagranicznych forach, że mogą to być złe odczyty napięć przez płytę albo że Anti Surge po prostu nie działa prawidłowo. Postaram się załatwić sobie jakiś woltomierz, żeby porównać napięcia pokazywane przez BIOS i programy, a tymi rzeczywistymi, jeśli jest taka potrzeba.

Macie jakieś porady? Jeśli potrzebne są jeszcze jakieś informacje, to mówcie. Wszystko podam.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że te przekłamane pomiary mogą wywoływać niepotrzebne działanie tej ochrony Anti Surge? Zapewne korzysta z tych samych odczytów, co programy na Windows.

W każdym razie postaram się załatwić sobie taki multimetr i wrócę z wynikami. Będę mierzył w spoczynku i pod obciążeniem.

Jeśli okazało by się, że wszystko jest w porządku, to czy w takim razie powinienem po prostu wyłączyć Anti Surge w BIOS? Czy lepiej jeszcze jakieś inne rzeczy posprawdzać dokładnie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

wracam z wynikami pomiarów multimetrem.

Napięcia w spoczynku (tylko uruchomiona przeglądarka)

Napięcie 3.3V mierzone z wtyczki 20+4pin - 3.40V

Napięcie 5V mierzone z wtyczki Molec - 5.19-5.20V

Napięcie 12V mierzone z wtyczki przy procesorze - 11.89-11.90V

Napięcie 12V mierzone z wtyczki PCI-E - 11.89-11.91V

Jak widać napięcia 3.3V i 5V ledwo mieszczą się w bezpiecznych przedziałach, które znalazłem w internecie, a to dopiero spoczynek.

Pod obciążeniem w OCCT przez PowerSupply zmierzyłem napięcie przy wtyczce PCI-E - 11.18 - 11.22V. Spadało powoli i w tych podanych granicach oscylowało pod koniec. Po chwili komputer się zrestartował. Jest to dużo poniżej dopuszczalnej normy, prawda?

 

Robiłem test GPU ostatnio. Przy limicie 60FPS komputer chodził przez ponad 10 min. Przy limicie 200FPS padł prawie od razu. Ustawiłem taki limit, ponieważ około 200-250 FPS mam przy teście PowerSupply. Tutaj wtedy jeszcze nie mierzyłem napięć.

Podejrzewałem z początku, że może zasilacz nie wyrabia z tą kartą przy takim obciążeniu. W NFS 2015 przy zmniejszeniu ustawień grałem przez ok. 3h bez żadnych restartów.

Na zasilacz powinienem mieć 3 lata gwarancji, która kończy się w styczniu. Mogę spróbować go dać na gwarancję.

Jeśli mam zmierzyć pozostałe napięcia pod obciążeniem, to to zrobię. Jednak dzisiaj już mi się nie chciało - każdy pomiar to kolejny restart kompa, a ja na dodatek się trochę boję tych pomiarów ^^

Dzisiaj (już jest po północy, więc czwartek) kolega może podjechać ze swoim zasilaczem, chociaż nie wiem czy to ma sens. On ma LC Power, a konkretnie LC600H-12 v2.31

Zasilacz z czarnej listy, więc właściwie żaden z niego konkretny test.

Myślałem, o tym żeby dać zasilacz na gwarancję, a potem ewentualnie sprzedać. Sobie bym kupił coś mocniejszego trochę może.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hyper napisał:

Pod obciążeniem w OCCT przez PowerSupply zmierzyłem napięcie przy wtyczce PCI-E - 11.18 - 11.22V. Spadało powoli i w tych podanych granicach oscylowało pod koniec. Po chwili komputer się zrestartował. Jest to dużo poniżej dopuszczalnej normy, prawda?

To napięcie jest stanowczo za niskie. Zasilacz na gwarancję. Dla pewności możesz się jeszcze wcześniej skontaktować z Corsairem, ale oni raczej nie robią problemów w tego typu sytuacjach.

1 godzinę temu, Hyper napisał:

On ma LC Power, a konkretnie LC600H-12 v2.31

Zasilacz z czarnej listy, więc właściwie żaden z niego konkretny test.

Czarne listy mają to do siebie, że nie warto na nie patrzeć. To jest zasilacz wyprodukowany przez Great Wall, czyli nie musi być znowu aż tak źle. Nie spodziewałbym się niczego wybitnego po tym zasilaczu, ale też nie powinien nic spalić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...