Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Wilczysko

Wolno działający dysk talerzowy

Polecane posty

Cześć!

 

Jakiś czas temu, za radą chłopaków z forum, złożyłem następujący zestaw:

https://www.morele.net/inventory/info/X4twe2/

Różnica - mój procesor to i5 6600K.

 

Problem jest następujący - dysk talerzowy pracuje dziwnie wolno. Problem najlepiej opisać chyba tym, że gry chodzące z talerza albo żabkują (np. The Division) albo bardzo (naprawdę bardzo) wolno się wczytują (np. WoW). Rozwiązaniem w każdym przypadku jest przerzucenie gry na SSD - wtedy wszystko jest ok. 

Co może być przyczyną? Jak to zdiagnozować? Jestem pewny, że dysk powinien pracować lepiej.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym radził szybciutko ten dysk (ST1000DM003)  zwrócić/wymienić na WD10EZEX.
Sam miałem problem z tym dyskiem jak i moi znajomi. Wymieniłem na WD i odczułem dużą różnicę i Tobie też polecam to zrobić, gdyż w przyszłości możesz mieć z nim jeszcze większe problemy.

Testowałem oba dyski na różne sposoby, np. przy wypakowywaniu winrarem seagate potrafił niektóre pliki RAR rozpakowywać 3minuty, gdy na WD10EZEX zajęło to kilka sekund.

// Rok po zakupie (temat) to byłby naprawdę szybciutki zwrot [webtom]

Dnia 5.10.2016 o 21:53, Wilczysko napisał:

"Jakiś czas temu"

Uhh, spodziewałem się paru dni a nie roku ;) Tematu nie widziałem jestem na forum od maja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ten dysk nie jest dyskiem systemowym, to nie powinno być takich spadków na benchmarku, chociaż bad sektorów nie ma to niektóre wartości SMART są nieciekawe..

Można by było zrobić aktualizację firmware, tylko nie wiem czy przez to nie poleci gwarancja..
Można też sformatować, zrobić skan MHDD, ale pewnie to nie wiele da.

Sprawdź czy dysk nie wydaje jakichś niepokojących dźwięków, np takie https://www.youtube.com/watch?v=mZcfUaIJaXo

Najlepiej oddać na gwarancję, zakupić dysk WD10EZEX, a seagate po gwarancji używać jako dysk do magazynowania danych..

Mimo, że wczytuje normalnie na SSD, to możliwe, że to jest wina sterownika graficznego i spowalnia dysk seagate. Spróbuj zainstalować sterownik w wersji 16.6.2  "Crimson Edition 16.6.2 Hotfix WHQL" i sprawdź czy nie ma różnicy..

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę nowy post, ponieważ znalazłem kolejny objaw. Występował już wcześniej, po prostu o nim zapomniałem.

Zainstalowałem nowe stery i wywaliłem The Division, żeby zainstalować go od nowa na talerzu. Podczas instalacji (ściągania plikó z uplay) w pewnym momencie ekran zrobił się czarny (widać tylko kursor, który porusza się skokowo i znika) a dioda od dysku pali się cały czas. Jedyne rozwiązanie to wyłączenie komputera przyciskiem POWER.

Teraz mi się przypomniało, że kilka razy miałem już coś takiego. Wydaje mi się, że też może być związane z dyskiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przepiąć dysk do innego portu SATA i zobacz wtedy co się będzie działo.

Dalej - odpal Monitor zasobów, przejdź na zakładkę Dysk. W zakładce Aktywność dysku posortuj tabelę po kolumnie Razem i wrzuć na forum screen tak, żeby było widać wszystkie kolumny (można uciąć nieco kolumnę Plik, w razie czego potem się dojdzie co to jest) i możliwie jak najwięcej wierszy. Zobaczymy, czy jakiś proces nie obciąża nadmiernie dysku w tle. Najfajniej by było, gdyby udało Ci się zrobić tego screena gdy występuje ścinka.

 

9 godzin temu, Arcanem napisał:

Skoro ten dysk nie jest dyskiem systemowym, to nie powinno być takich spadków na benchmarku, chociaż bad sektorów nie ma to niektóre wartości SMART są nieciekawe..

Które?

9 godzin temu, Arcanem napisał:

Można by było zrobić aktualizację firmware, tylko nie wiem czy przez to nie poleci gwarancja..

Gwarancja nie poleciałaby, ale i tak nie ma nowszej stabilnej wersji firmware'u.

9 godzin temu, Arcanem napisał:

Najlepiej oddać na gwarancję, zakupić dysk WD10EZEX, a seagate po gwarancji używać jako dysk do magazynowania danych..

Z której to gwarancji zostanie odesłany na koszt klienta, ponieważ najpewniej nie kwalifikuje się do naprawy gwarancyjnej (do sprawdzenia programem SeaTools - jeśli on stwierdzi, że dysk się nie kwalifikuje, to Seagate stwierdzi tak samo).

A i ten WD wcale nie jest lepszy. Jest nieco szybszy, ale i nieco bardziej awaryjny. Jeśli autor chciałby coś lepszego, to raczej coś od HGST lub Toshiby, ewentualnie WD Black.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Arcanem napisał:

Jaki masz windows? Czy instalacja sterownika 16.6.2 zmieniła długość ładowania?

Win 10, zaktualizowany na maksa.

Tu dość duży zwrot akcji - po instalacji sterownika, który podpowiedziałeś i zainstalowaniu The Division od nowa na talerzu, gra działa bez zarzutu (ale w trakcie jej pobierania z uplay 2 razy stało się tak, że dioda dysku cały czas się paliła, a komputer zwisał). Overwatch też ładuje się wyraźnie szybciej, WoW mniej więcej tak samo, tu nie zauważyłem jakiejś istotnej różnicy.

Puściłem benchmarki. Pierwszy z włączonym Chromem, potem puściłem go jeszcze raz świeżo po restarcie komputera.

 

 

disk_benchmark_chromeon.png

disk_benchmark_porestarcie.png

 

Cytat

Spróbuj przepiąć dysk do innego portu SATA i zobacz wtedy co się będzie działo.

Dalej - odpal Monitor zasobów, przejdź na zakładkę Dysk. W zakładce Aktywność dysku posortuj tabelę po kolumnie Razem i wrzuć na forum screen tak, żeby było widać wszystkie kolumny (można uciąć nieco kolumnę Plik, w razie czego potem się dojdzie co to jest) i możliwie jak najwięcej wierszy. Zobaczymy, czy jakiś proces nie obciąża nadmiernie dysku w tle. Najfajniej by było, gdyby udało Ci się zrobić tego screena gdy występuje ścinka.

Siądę do tego wieczorem, w ciągu dnia postaram się gdzieś kupić nowy kabel SATA, tak na wszelki wypadek. Screen w trakcie ścinki może być problemem, bo po zmianie sterownika grafy jest wyraźnie lepiej (tam gdzie było wyraźnie źle). Ale postaram się coś złapać.

Nadal pozostaje do wyjaśnienia sprawa tych dziwnych zwisów systemu w trakcie pobierania (czyli jak mniemam ciągłego zapisywania danych przez dłuższy czas). Wydaje mi się, że te dwie sprawy są powiązane, a problem nadal nie jest do końca rozwiązany.
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Sevard napisał:

Które?

"Liczba błędów odczytu" ma niskie atrybuty, powinno być 100-120, chyba że coś seagate pozmieniał, tak samo "liczba błędów pozycjonowania", wartość "Błędy w locie" też pokazuje, że coś się stało. Oczywiście SMART wygląda ok, ale ja mam swoje teorie ;d

11 godzin temu, Sevard napisał:

Z której to gwarancji zostanie odesłany na koszt klienta

Cóż no to reklamacja w zakupionym sklepie.  - Spróbuj zapytać o możliwość wymiany, albo wymiany na WD lub jaki wolisz.. Może się dogadasz z kimś w sklepie morele w którym kupiłeś dysk.

11 godzin temu, Sevard napisał:

A i ten WD wcale nie jest lepszy. Jest nieco szybszy, ale i nieco bardziej awaryjny. Jeśli autor chciałby coś lepszego, to raczej coś od HGST lub Toshiby, ewentualnie WD Black.

Z tym się nie zgodzę, seagate to najbardziej awaryjne dyski jakie spotkałem, sypią bad sectorami jak szalone, już nie jeden poleciał mi jak i moim znajomych, dyski od WD mam już wiele lat i jeszcze nie było z nimi problemów. Mam też 2 WD10EZEX z którymi nigdy nie było problemów. Nie wiem kto wymyślił że WD jest bardziej awaryjne skoro większość postów z problemami dysków tycza się seagate. Autor ma z nim problem już od samego początku, sam byłem w tej samej sytuacji, problemy zaraz po zakupie.. Mi osobiście żaden seagete mi nie przetrwał. Ale decyzja należy do autora tematu jaki dysk wybierze ;)  

Ja wciąż polecam WD10EZEX, HGST też jest ok ale nieco droższy i nie wiem czy nie wolniejszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Arcanem napisał:

"Liczba błędów odczytu" ma niskie atrybuty, powinno być 100-120, chyba że coś seagate pozmieniał, tak samo "liczba błędów pozycjonowania", wartość "Błędy w locie" też pokazuje, że coś się stało. Oczywiście SMART wygląda ok, ale ja mam swoje teorie ;d

Co jest całkiem normalne w przypadku dysków Seagate od nie wiem jak dawna (na pewno było tak w serii Barracuda.10, bo taką mam pod ręką i ma takie dziwne wartości w tych polach i ma je takie od nowości, a jeszcze nic z tym dyskiem się nie stało). Seagate trzyma tam jakieś swoje własne dane diagnostyczne i nikt nie wie co one tak właściwie oznaczają.

 

1 godzinę temu, Arcanem napisał:

Cóż no to reklamacja w zakupionym sklepie.  - Spróbuj zapytać o możliwość wymiany, albo wymiany na WD lub jaki wolisz.. Może się dogadasz z kimś w sklepie morele w którym kupiłeś dysk.

Sklep wyśle dysk do Seagate i skończy się dokładnie tak samo.

O wymianie po takim czasie od zakupu możesz zapomnieć. Co oni by zrobili z tak starym dyskiem?

1 godzinę temu, Arcanem napisał:

Z tym się nie zgodzę, seagate to najbardziej awaryjne dyski jakie spotkałem, sypią bad sectorami jak szalone, już nie jeden poleciał mi jak i moim znajomych, dyski od WD mam już wiele lat i jeszcze nie było z nimi problemów. Mam też 2 WD10EZEX z którymi nigdy nie było problemów. Nie wiem kto wymyślił że WD jest bardziej awaryjne skoro większość postów z problemami dysków tycza się seagate. Autor ma z nim problem już od samego początku, sam byłem w tej samej sytuacji, problemy zaraz po zakupie.. Mi osobiście żaden seagete mi nie przetrwał. Ale decyzja należy do autora tematu jaki dysk wybierze

Nie bardziej awaryjne, tylko na tym samym poziomie. A skąd wiadomo? Parę większych serwerowni co jakiś czas wypuszcza raporty na temat awaryjności dysków. Od lat WD i Seagate biją się jak równy z równym o palmę najbardziej awaryjnego producenta. HGST od lat jest najmniej awaryjny, a Toshiba jest zazwyczaj nieco gorsza, ale jednak na podobnym poziomie. I między HGST oraz Toshibą, a WD i Seagate jest przepaść w statystykach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Spróbuj przepiąć dysk do innego portu SATA i zobacz wtedy co się będzie działo.

Dalej - odpal Monitor zasobów, przejdź na zakładkę Dysk. W zakładce Aktywność dysku posortuj tabelę po kolumnie Razem i wrzuć na forum screen tak, żeby było widać wszystkie kolumny (można uciąć nieco kolumnę Plik, w razie czego potem się dojdzie co to jest) i możliwie jak najwięcej wierszy. Zobaczymy, czy jakiś proces nie obciąża nadmiernie dysku w tle. Najfajniej by było, gdyby udało Ci się zrobić tego screena gdy występuje ścinka.

Dysk przepięty, jest bez zmian. Czyli w tej chwili wyraźnie lepiej, niż było. Może te sterowniki rozwiązały problem? Tylko skąd te dziwne zwisy?

 

Monitoruję, ale nie udało mi się jeszcze wywołać przycięcia. Martwi mnie to, że chyba nie da się tych danych logować do pliku, a jeśli wszystko mi zwiśnie, to pewnie nie będę mógł dostać się do okna Monitora zasobów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę jako nowy post żeby nie umknęło uwadze.

Udało mi się doprowadzić do zwiechy systemu. Ponownie w ten sam sposób - pobierając The Division z uplaya. Tym razem ciekawe, nie było czarnego ekranu, a dioda dysku mrugała normalnie. Ale system wisiał, pomógł dopiero przycisk power.

Miałem odpalony Monitor zasobów. Zrobiłem zdjęcie komórką:

 

IMG_7916.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, sytuacja się nieco skomplikowała.

Pożyczyłem inny dysk, podpiąłem go i odpaliłem pobieranie The Division z uplay.

W pewnym momencie, nie zarejestrowałem dokładnie w którym, bum i znowu to samo. Tym razem na screenie jest zrzut z pamięci. 

 

Z tego wynika, że to na pewno nie dysk. Gniazdo SATA też już testowałem inne, więc to raczej też nie to. Z rzeczy najbardziej oczywistych został mi kabel SATA, jutro spróbuję z innym, ale szczerze mówiąc nie wierzę, że to rozwiąże problem. 

Pomóżcie to rozwiązać dobrzy ludzie, mi chyba w tym momencie skończyły się pomysły.

monitorzasobow_pamiec.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...