Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Strko

Częste blue screeny - uszkodzony dysk?

Polecane posty

Cześć,

od wczoraj mam problem z częstym pojawianiem się blue screenów. System uruchamia się normalnie i najczęściej po około 10 minutach mam bluescreena (czasem pojawia się zaraz po załadowaniu się pulpitu, a czasem nawet po 30 minutach). Kod błędu to: 0x00000F4; wcześniej był jeszcze: 0x000007A. Co może być przyczyną? Uszkodzony dysk twardy lub RAM? Dodam jeszcze, że teraz komputer wolniej działa, a podczas uruchamiania dysk wydaje dźwięk jakby rozruchu (wcześniej go raczej nie było).

Załączam screeny z CrystalDiskInfo i HD Tune.

crystaldiskinfo1.jpg

HDTune_Health_ST3500418AS.png

HDTune_Health_ST3500418AS_2.png

HDTune_Error_Scan_ST3500418AS.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reszta konfiguracji by nie zaszkodziła. Co do dysku zaś - 2 błędy parzystości, 15 realokowanych sektorów, kłopoty z zasilaniem, latająca głowica, błędy CRC itd.

Prawdę mówiąc nie wiem czy by mi się chciało coś z takim dyskiem robić. Jako że to Seagate, to możesz go jeszcze sprawdzić za pomocą SeaTools. Ale żywota długiego bym mu nie wróżył.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna: Asus P5Q PRO

Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 2,4 GHz

Grafika: Asus GeForce GTX 660 Ti

6 GB RAM GOODRAM

Zasilacz: OCZ 700 W

Program SeaTools w analizie SMART nic nie wykrył. Kłopoty z zasilaniem, o których pisałeś, mogą być spowodowane zasilaczem czy raczej jakimiś wewnętrznymi układami dysku? Kupiłbym już nowy dysk, ale wolałbym być pewien, że to dysk jest uszkodzony. O dziwo, dzisiaj już od godziny nie pojawił się żaden bluescreen.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kłopoty z zasilaniem, o których pisałeś, mogą być spowodowane zasilaczem czy raczej jakimiś wewnętrznymi układami dysku?

Trudno wyczuć. Równie dobrze może je powodować niedociśnięty lub uszkodzony kabelek.

Tak przy okazji - dopiero teraz zauważyłem, że dysk ma troszkę stary firmware. Na stronie Seagate jest dostępny CC49, nie zaszkodzi uaktualnić (przy czym z racji BS-ów skorzystałbym z opcji przez iso). Co zaś do samego dysku - zgrałbym z niego najważniejsze dane, parę dni poobserwował czy się mu nie pogarsza i rozglądał się za nowym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer działał jakieś 6 godzin. Wyłączyłem monitor i zostawiłem go na jakiś czas, po ponownym włączeniu monitora nie odbierał sygnału z karty. I teraz mam zagwozdkę czy to też było spowodowane dyskiem. Jak nie to do listy podejrzanych dochodzi zasilacz i grafika (do tej pory nie było z nią problemów, temperatura pod obciążeniem max. 64 stopnie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkopuję temat. Dysk do tej pory działa a bluescreeny pojawiają się po dłuższej pracy.

W końcu jednak zamontowałem nowy dysk - Seagate ST1000DM003. Proszę o sprawdzenie, czy wszystko z nim w porządku. Czy nadal są problemy z zasilaniem dysku? Wklejam screeny z HDTune.

 

1.jpg

2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Czy nadal są problemy z zasilaniem dysku?

Jeden malutki się pojawił, poza tym nic szczególnego nie widać. Z jednej strony to jeszcze nie powód do większych trosk, z drugiej - obserwacja i/lub ew. zmiana wtyczki zasilającej (zakładam że PSU ma więcej niż jeden wtyk SATA) nie zaszkodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...