Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

karol93

Temperatury procesora i5 4690K

Polecane posty

Witam. Mam pytanie odnośnie moich temperatur podczas obciążania na procesorze wymienionym w tytule, który działa na stockowych wartościach. Dziś grając w GTA V maksymalna temperatura na dwóch rdzeniach wynosiła 69 stopni, na dwóch pozostały zaś 67-68. Martwi mnie to, bo nie wiem, co o tym do końca sądzić, czy podane temperatury mieszczą się w normie, tym bardziej, że poważnie zastanawiam się nad OC procesora. Prawie od dwóch lat korzystałem z coolera o nazwie Silentium PC Spartan Pro HE 924 i temperatury sięgały przykładowo w okresie zimowym maksymalnie 63 stopnie. Od paru dni zmieniłem chłodzenie na Silentium PC Fera 3 i oprócz bardziej równomiernej temperatury na wszystkich rdzeniach nie zauważyłem znaczącej różnicy w osiąganych temperaturach w stresie, w idle temperatury spadły względem poprzedniego chłodzenia o 3-5 stopni. Chłodzenie jest odpowiednio zamontowane, pasta chłodzące jest ta, która jest dołączana do chłodzenia czyli Pactum PT 2. Obudowa jest przeczyszczona, posiada dwa wiatraczki: przód i tył, jutro do nich dołącza kolejny na topie. Niżej zamieszczam spis moich komponentów. Z góry dziękuję za odpowiedzi. 

Zalman Z5

MSI Z97-G55 SLI

Intel Core i5 4690K

MSI Geforce 970

16 GB Ram

Thermaltake SE 730W

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie miałeś kiedyś w upalne dni?

Moim zdaniem mogły by być niższe, najlepiej jak się ma nie więcej niż 60..
W przypadku Twojego procesora, maksymalna (bezpieczna) temperatura wynosi 72 stopni. Czyli nie ma się czym martwić jeśli się jej nie przekracza.
Jeśli masz około 68 stopni w gorące dni, to raczej źle nie jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś napisać, jakie temperatury osiąga porządnie obciążony procesor przy nieobciążonej karcie graficznej (proponuję LinXa w wersji 0.6.4, na jakieś ~10-20 min, najlepiej z przyzwoitą zajętością pamięciową rzędu 1+GB)?

Właściwie najlepiej, jakbyś wrzucił kompletny log z HWiNFO64 (Sensors only przy uruchomieniu, przed testem przycisk Logging Start i wybierasz plik docelowy, po teście Logging Stop i możesz wrzucić zapisany plik csv).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto plik z wykresami z programu HWiNFO64. Dodam, że za test posłużyło mi po raz kolejny GTA V oraz że komputer znajduje się w małym pokoju, co zapewne też wpływa na temperatury podzespołów. Jak dotąd, a komputer ma praktycznie 2 lata, nie miałem problemów z jego nagłym wyłączaniem, drastycznym, nienaturalnym spadkiem ilości fps'ów i podobnymi rzeczami. W takim razie zastanawiam się nad sensem OC, które i tak miało być niewielkie, ale jaki jest sens, skoro temperatury w upalne dni mogą być zbyt wysokie.

HW.CSV

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Arcanem napisał:

Spadki ilości fpsów to pewnie thermal throttling

Przy takich temperaturach? Same spadki temperatur zbyt dobrze pokrywają się ze zmniejszonym obciążeniem procesora (w sumie chyba HWiNFO tak to liczy, że zużycie procesora wiele nie mówi) (i czasami również zwiększoną aktywnością dysku), więc winy nie zrzucałbym na throttling.

5 godzin temu, Irenez napisał:

Spartan Pro

Chyba nie zauważyłeś - kilka dni temu autor zdecydował się na zmianę Spartana. Na Ferę 3...

Wracając do problemu - 80°C na karcie graficznej to może jeszcze nie jest powód do paniki, ale jednak MSI Gaming (po taktowaniach zakładam, że to ta wersja) w testach była albo nieco, albo całkiem wyraźnie chłodniejsza. Jeżeli kartę masz już od dłuższego czasu, to sugerowałbym nieco przeczyścić układ chłodzenia. No i proponowałbym poszukać w UEFI ustawień obrotów wentylatorów i nieco je podkręcić - ~1200rpm (zamiast obecnego ~1000) powinno być jeszcze w miarę akceptowalne akustycznie (jeżeli hałas Ci nie przeszkadza, to możesz sobie pozwolić na jeszcze agresywniejsze ustawienia), a pewnie pozwoli nieco zbić temperatury.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to druga wersja tej karty od MSI i 80 stopni to jej normalna,domyślna temperatura. Domyślnie RPM na karcie ustawione są na 1800, ale je zmniejszyłem, gdyż nie wpływa to na temperatury karty. Ta karta to MSI Geforce 970 potocznie zwana Tiger. Wracając do tematu, to czy moje obawy odnośnie aktualnych temperatur procesora bez OC są poważne? Nie ukrywam, że spędza mi to sen z powiek i odbiera radość z grania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady i odpowiedzi. Moje ostatnie pytanie dotyczy tego, na ile mniej wiecej mogę sobie pozwolić w zakresie OC i o ile stopni teoretycznie zwiększy się temperatura oraz  ile stopni temperatury mieści się w bezpiecznym zakresie, gdyż w Internecie trafiam na różne informacje i nie jestem pewien, jak to jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałbym kręcić tak, żeby zbyt regularnie nie przekraczać ~70°C - spodziewam się, że pewnie zbyt mocno nie przekroczysz 4GHz. Jak temperatury otoczenia wrócą do nieco "normalniejszych" wartości, to i procesor powinien nieco na tym zyskać, więc może za 2-3 miesiące będziesz mógł pomyśleć o trochę mocniejszym kręceniu.

2 godziny temu, karol93 napisał:

Domyślnie RPM na karcie ustawione są na 1800, ale je zmniejszyłem, gdyż nie wpływa to na temperatury karty.

A, nie uściśliłem - chodziło mi o wszystkie wentylatory poza tymi od GPU (czyli od coolera, a także te na obudowie).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, webtom napisał:

Przy takich temperaturach? Same spadki temperatur zbyt dobrze pokrywają się ze zmniejszonym obciążeniem procesora (w sumie chyba HWiNFO tak to liczy, że zużycie procesora wiele nie mówi) (i czasami również zwiększoną aktywnością dysku), więc winy nie zrzucałbym na throttling.

Nie wiadomo przy jakich temperaturach to się działo, mogły być większe. Autor nie sprecyzował jak często ma te spadki. Ale spotkałem się z throttlingiem już przy 50 stopniach, bo nagrzewała się zbyt mocno sekcja zasilania płyty głównej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Arcanem napisał:

Autor nie sprecyzował jak często ma te spadki.

Tak właściwie to mam wrażenie, że autor wcale na spadki fps nie narzekał ;)

8 godzin temu, Arcanem napisał:

Ale spotkałem się z throttlingiem już przy 50 stopniach, bo nagrzewała się zbyt mocno sekcja zasilania płyty głównej.

Ale bez przesady, sekcja w Z97-G55 to nie jest jakaś popierdółka, żeby mieć problemy z niepodkręconą i5.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niezrozumiale napisałem, gdyż nie mam żadnych spadków fps itd, ogółem nie mam żadnych problemów z działaniem komputera, niezależnie czy to idle, czy w coś gram. Obecnie w pokoju temperatura wynosi prawie 30 stopni, więc to też jakoś wpływa na temperatury podzespołów

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg poradnika kręcenia Haswelli: http://www.overclock.net/t/1411077/haswell-overclocking-guide-with-statistics 
Maksymalne temperatury różnią się w zależności od zastosowań. Nie w każdym zastosowaniu procesor rozgrzewa się równie mocno, bo nie zawsze 100% użycia to 100% uzyskiwanej temperatury.
Dobrze jest mieć poniżej 80C w czasie normalnych zastosowań 24/7, aby mieć pewność, ale nie jest to obowiązek.
Mój i7 4790K 4,6 GHz potrafi dobić na jednym z rdzeni nawet do 85C podczas konwersji video H264/H265 (jedne z najbardziej obciążających zadań dla CPU), ale przecież nie konwertuję na codzień video 24/7, żeby się tym przejmować...

Quote

Anything under 80C is absolutely OK for 24/7 running even for the paranoid. 90C or higher is only acceptable during a stress test. Please avoid 100C, that is dangerous and the CPU will attempt to throttle. It's bad practice to have the CPU so hot, it throttles.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...