Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

freah333

Problem z zacinającym się systemem.

Polecane posty

Witam, mam ten problem od prawie 2 miesięcy i narazie niestety fundusze nie pozwalają mi na udanie się do "specjalistów" by mi obadali co jest dokładniej i dlatego chciałbym Was drodzy użytkownicy forum zapytać czy to coś poważniejszego. Ogólnie to zazwyczaj jak chcę włączyć komputer to praktycznie zawsze [tak 99%] się zawiesi w biosie i pokazują się takie dziwne znaczki zamiast napędu DVD, po "paru" [no czasem 2/3 starcza] w końcu rusza i odpala system, ładuje wszystko itd. ale potrafi i tu na pulpicie złapać "zwieche" [gaśnie także czerwona dioda obok zielonej ale czasem też non stop świeci pokazując późniejszy blue screen].. i znów muszę używać klawisza resetu.. a w blue screenie widnieje taka wiadomość: [u góry piszę to] PFN_LIST_CORRUPT [później dalej ściana tekstu i w informacjach technicznych stop:] STOP: 0x00000007, 0x000096BC , 0x0000000001 , 0x00000000 [liczę iż nie pomyliłem się bo to z aparatu przepisałem, niestety zdjęcia nie mam jak dać gdyż nie czyta mi smartfona system].

Dodam do tego iż po resetach system nie widzi napędu DVD, wątpie iż to wina napędu ale samemu mało obeznany jestem w tym temacie i liczę na waszą pomoc odnośnie co może być uszkodzonego.

ps. dysk twardy jak sprawdzałem jednym programikiem [crystal coś już wypadło mi z głowy] pokazywał stan good no i czas pracy to prawie 32 tysiące a on sam ma z 7/8 lat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa podaj pelną konfigurację komputera(najważniejsza sprawa to zasilacz). Zainstaluj program HD Tune i sprawdź czy nie wzrasta parametr C7 Ultra DMA CRC Error Count, jeśli tak będzie uszkodona może być przewód sata(oby) lub kontrolel na dysku twardym lub na plycie. Spróbuj także podłączyć dysk pod inne złącza sata. Jeszcze może najprostsze rozwiązanie odłącz napęd dvd calkowicie i sprawdź czy problemy te nadal bedą występować. Jeśli nie będziemy pewnie że problem powoduje napęd DVD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, dzięki za odpowiedź w temacie, co do konfiguracji to: system: windows xp 32 bit ram: 2gb ram drr2 procesor: amd 4000+ 2,1 [dwu rdzeniowy] dysk: 160 gb [i tu nie wiem jaki jest gdyż wszędzie numerki zamiast nazwy piszą..] karta graficzna: nvidia geforce 630 gt 1 gb a zasilacz niestety nie wiem i osobiście nie zaglądam do komputera bo za każdym razem źle się to kończy, jedynie co wiem to ma 500 watów i był wymieniany jakiś rok temu razem z kartą graficzną, więc raczej odpada, co do hd tune to się nieźle zdziwiłem jak zobaczyłem iż wszystko jest ok według programiku, przeskanowałem ostatnią opcją co bodajże naprawia i zielone wszystko.. nie wiem czy to wina dysku a może biosu czy systemu? ps. system dość dawno już nie był formatowany [może 6 lat albo i więcej.. ] i wiem iż potrzebuje zapewne go jednak formata nie wykonam bo jestem "kaleką" w tym zakresie, znam się na tyle by odpalić coś z poziomu pulpitu ale bios to czarna magia krecka_dostal.gif . dodam iż napęd dvd czasem czyta [czyli system go widzi bo zazwyczaj jakby go nie było w cale bo ikonki nie ma i w sprzęcie nie wykrywa], jednak by coś zainstalować z niego odpada gdyż zawsze podczas instalacji komputer łapie "zwiechę"...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do hd tune to się nieźle zdziwiłem jak zobaczyłem iż wszystko jest ok według programiku

HD Tune ostatnią aktualizację miał przeszło 7 lat temu. Do sprawdzenia odczytów S.M.A.R.T. lepiej użyć czegoś bardziej na czasie (np. HDDScan lub CrystalDiskInfo). Poza tym jak chcesz już sprawdzać, to wklej na forum logi odczytu. To, że program oznajmia, że jest OK, wcale nie musi tego oznaczać.

zasilacz niestety nie wiem

W taki razie zajrzyj do kompa, bo inaczej się nie dowiesz. Chyba, że jakimś cudem zachowała się faktura i na niej będą dane PSU.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...