Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

TheGhost9919

Rozwiązany: Podział łącza pomiędzy poszczególne urządzenia

Polecane posty

Witam, czy jest możliwość podziału łącza pomędzy poszczególne urządzenia podłączone do internetu, tak aby urządzenie A miało np. 80%, B 10%, a C i D po 5%?

Albo żeby urządzenie A miało zawsze największy priorytet wykorzystania łącza?

Wartości są umowne, a z grubsza chodzi o to, żeby jak jedna osoba gra online, a druga ogląda film na YT to żeby gra działała płynnie, nawet kosztem dłuższego buforowania filmu

Router to TP-Link TD-W8901G, jeżeli potrzeba schematu sieci to napiszcie, zaraz się zrobi

Na poziomie sprzętowym (przez panel administracyjny routera) nie mam pojęcia jak to zrobić, szukałem jakiś programów do tego ale nic nie znalazłem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej kwestia znalezienia instrukcji do routera niż dodatkowego oprogramowania

http://www.tp-link.com/resources/software/201161016042811.pdf

interesuje cię rozdział o QoS od strony 40

dawno temu miałem z tym do czynienia, więc nie chciałbym ci coś źle doradzić, ale wyjdaje mi się, że dodanie reguły dla MACa komputera (destination MAC - chyba, że masz IP ustawione na sztywno, to można dać IP, destination, bo raczej ściąganie jest twoim problemem) i bodajże ustawienie IP precedence na 1 powinno załatwić sprawę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale po tym co napisałeś, to mam tylko więcej pytań :D

Po pierwsze - jak sprawdzić czy mam IP ustawione na sztywno?

http://forum.cdaction.pl/index.php?showtopic=187752&st=0&p=2737741&hl=+podzia%C5%82entry2737741

W tym temacie znalazłem, że lepiej na sztywno przypisać to IP

Po drugie, utworzenie reguły dla którego komputera - tego, który ma mieć priorytet, czy wręcz przeciwnie?

Po trzecie, podczas tworzenia tej reguły jest kilkanaście pół, czy wszystkie oprócz tych, które wymieniłeś ma zostawić puste?

Po czwarte, jak wchodzę przez Interface Setup >> LAN to mam listę wszystkich (?) urządzeń korzystających z tego routera, ale niektóre są po dwa razy, z różnymi adresami IP i MAC. Który wybrać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypominam, że ja tu trochę zgaduję :) ale raczej priorytet pierwszy ustawiamy urządzeniu, które ma mieć pierwszeństwo

ustawić adres na sztywno to musisz na poziomie każdego urządzenia - na ruterze tylko wyłączasz DHCP i ustawiasz adres i maskę sieci. Dla ułatwienia możesz to ustawić tak jak na obrazku w instrukcji, a w poszczególnych urządzeniach tylko ostatnią cyfrę ustaw inną (byle nie 0 ani 255)..chociaż pewnie mógłbyś nawet DHCP zostawić i niektóre urządzenia zostawić jak są, tylko początkowy IP dla zakresu obsługiwanego przez DHP ustaw tak, żeby urządzenia ze stałym adresem się do niego nie łapały

większość z tych pól w regułach pewnie można zostawić puste, to co obowiązkowe to raczej ci wskaże przy próbie zatwierdzenia

z ostatnim nie wiem co zrobić, w instrukcji nie widzę tego co opisujesz

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, ale QoS w tanich routerach jest dosyć ograniczony i albo nie działa w ogóle, albo działa, ale nie tak jak użytkownik by sobie tego życzył. Niekiedy sytuację da się uratować wgrywając alternatywny soft (np. Tomato), ale nie w tym przypadku.

Sensownego podziału łącza na tym routerze się zrobić nie da. Byś musiał albo znaleźć jakiś router ADSL z sensownym softem (lub taki, do którego na którego da się wrzucić otwarty soft, ale z tym może być problem) albo dołożyć jeszcze jeden router i tego TP-Linka używać jak modemu.

Najtańszą opcją jest znalezienie routera, na który można wrzucić Tomato, DD-WRT lub inny alternatywny soft i instalacja na niego takiego softu. Jest to nieco ryzykowne, dlatego od siebie polecam routery ASUSa, których nie da się trwale uwalić złym flashowaniem, Tu masz listę routerów wspieranych przez Tomato by Shibby. Konkretnego modelu w tej chwili nie podam, bo sporo zależy od tego ile byłbyś w stanie wydać i jakie są Twoje oczekiwania (tylko podział łącza, czy jeszcze dodatkowe bajerki typu klient torrent, jakiś mini serwer, VPN itp.).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się, ale jest to średnio skuteczne. Tzn. można zrobić filtrację po MACu (w instrukcji powinno być napisane jak to zrobić). Wtedy tylko urządzenia, które mają odpowiedni MAC mogą się połączyć, ale adres MAC można zmodyfikować. Jeśli chcesz tak odsiać kogoś, kto nie zna się na kompach, to powinno zadziałać. Przeważnie dużo lepszym rozwiązaniem jest po prostu ustawienie bezpieczniejszego hasła na WiFi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...