Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Vilk7

Freeze przy każdej grze... Help!

Polecane posty

Witam.

Potrzebuję pomocy. Po włączeniu gry (Shogun 2, Rome, Far Cry 3, itp) wszystko się zacina, bez możliwości Ctrl+Alt+Del. Dochodzi do tego natrętny dźwięk, no i manualny wymuszony reboot...

A jak nie freeze, to po prostu pc się rebootuje, i nie potrafi odpalić z powrotem (próbuje, lecz się znów wyłącza po paru sekundach)...

Próbowałem grać na najniższych detalach i rozdzielczościach, zaktualizować sterowniki karty graficznej, formata i instalację nowego Windowsa7... Nic nie pomogło. Procesor nie wygląda na przeciążonego, RAM wyciąga max 3,5/8gb, temperatura pc nie osiąga więcej niż 42 stopni.

Nie wiem co mam robić sad_prosty.gif Proszę o pomoc. Społeczność CDA złożyła tego pc, mam nadzieję że też da rady go ożywić

--------------------------

Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL(9-9-9-24) Unbuffered NON-ECC 1.5V Procesor Intel Core I5-4570 3.2GHz LGA1150 BOX HASWELL

Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 760 OC, 2GB DDR5 256 Bit HDMI, DP, DVI, BOX

Zasilacz Thermaltake Smart SE Modular 530W

Płyta główna ASRock B85 PRO4 LGA1150 ATX : HDMI+DVI+VGA+SATA3 IN (B85 PRO4)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że częstotliwość procka sięga non-stop 115%, na samym pulpicie bez odpalonych programów... Zmieniłem priorytet windowsa na wydajność, nie wygląda za ciekawie, no ale mam częstotliwość ok. 25%. Po odpaleniu gry skacze znów do 115%.

Czy to normalne?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapewne Turbo, które załącza się automatycznie przy obciążeniu procesora. Wzrostem do tych 115% bym się nie przejmował.

Zmieniłem priorytet windowsa na wydajność, nie wygląda za ciekawie, no ale mam częstotliwość ok. 25%.

Co nie wygląda za ciekawie? Jeżeli przy braku obciążenia procesor chodzi na 25% nominalnego taktowania, to jest to całkiem normalne.

Ta temperatura 42 stopnie, to w spoczynku, czy pod obciążeniem? I jakim programem ją badałeś (i których podzespołów ta temperatura dotyczy)?

Jeżeli nie wiesz, jak porządnie obciążyć komputer, spróbuj odpalić jakieś benchmarki (np. LinX, czy Furmark) i podaj maksymalne temperatury osiągane przez każdy z podzespołów (procesor, karta graficzna, płyta główna, dysk).

Jeżeli nie jesteś pewien swojego programu do sprawdzania temperatur, sprawdź HWMonitor.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem na programie oferowanym z płytą główną AsRock (nie mam pewności że info są wiarygodne).

Mówiłem że nie wygląda za ciekawie, chodziło mi o wygląd win7 po dezaktywacji opcji graficznych. ^_^

DOBRZE, a więc biorę się za szukanie tego Furmarka, podam dane po analizie. Cya

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie dopytałem jeszcze, czy komputer pada od razu po uruchomieniu gry, czy dopiero po kilku minutach?

Te 78 stopni to jeszcze nie tragedia (to już było maksimum, czy można było zaobserwować tendencję wzrostową?), ale podejrzanie dużo jak na tą kartę, szczególnie że przy samym FurMarku procesor nie wspomaga jej przesadnie w podgrzewaniu atmosfery.

Zajrzyj do obudowy i sprawdź aby na pewno wszystkie wiatraki (tak przy okazji, to gdzie na obudowie (jak rozumiem Zalman Z3) masz umieszczone wentylatory?) się kręcą i czy nie ma w środku zbyt wiele kurzu.

I jakby Cię jeszcze naszło na sprawdzenie procesora LinX'em (lub innym wielowątkowym benchmarkiem), to daj screeny z HWMonitora, bo te ~1,5MB raportów nie mówi nic na temat temperatury najważniejszych podzespołów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie pc siada pod koniec pokazówki, tuż po włączeniu New Game.

Karta graficzna osiągnęła 78 stopni, ale mogła wzrosnąć, choć już pewnie nie dużo.

Pc jest całkiem nowy, czyli kurzu dużo nie ma, a wentylatory są wszystkie sprawne (łącznie z tymi trzema z karty graf.)

-----

Okej, sprawdzę temperatury LinX'em. Póki co, daję inne doc związane z moim kompem. Są tam zasilania oraz temperatury, tylko że bez katowania sprzętu (sam pulpit+GChrome). Nara

DxDiag.txt

NVIDIA System Information 06-04-2014 20-56-19.txt

Monitoring.rtf

Dane pc.rtf

Drivers.rtf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem szybki test, używając opcji dotępu do 1000Mb pamięci, na 20 razy (ok.7min). Nie było błędów.

Zaś, robiąc test z pełną pamięcią (ok. 8200Mb) na 20x, miało to trwać ponad 10 godzin... Niestety nie mogłem na tyle zostawić PC :/ Obserwowałem temperaturę procka przy tym test'cie, wyniosła ona 62 stopni na pierwszym rdzeniu, 59 na drugim, 57 na trzecim oraz czwartym. (sprawdzone programem RealTemp)

Mogą z tego panowie wyciągnąć jakieś wnioski?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm być może problem tkwi właśnie tu. PC się zaciął po włączeniu LinX'a, a nie zdążyłem nawet włączyć FurMark'a... Miałem HWMonitor pod ręką, lecz wątpię że mogę odzyskać dane po manualnym reset'cie kompa. Dammit! Spróbuje jeszcze raz...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...