Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

t3tris

Przegrzewający się Athlon X2 6000+

Polecane posty

No elo.

Sytuacja wygląda następująco:

klejnot mych oczu, skarb mego serca - kompjutor mój w skrócie, zaczął ostatnio rok temu odstawiać cyrki straszliwe. Wyłączał się sam z siebie, często nawet bez włączonych programów obciążających podzespoły - ot, firefox i <=10 tabów, 5 minut i bach, czarny ekran, do widzenia, poprzeglądał pan na dzisiaj.

Sytuacja nieco się wyklarowała po rozkręceniu blaszaka - tony kurzu, zdechłe myszy, bursztynowa komnata, zaginione zwoje z Biblioteki Aleksandryjskiej, wszystko tam było.

Wyczyściłem, wymieniłem pastę pod prockiem i wszystko było spoko. Przez 3 miesiące. Potem ten sam cyrk. Teraz komputer zaczyna odstawiać te numery miesiąc po tym, jak wymieniłem mu pastę i wyczyściłem go gruntownie. Procesor po godzinie normalnego funkcjonowania komputera ma 80 stopni na każdym rdzeniu, a jak spróbuję włączyć jakąś grę, to pogram sobie może 2 minuty, może 15, w zależności od humoru kompa, ale więcej na pewno nie - wyłączy się dziad brzmiąc przedtem jak startujący helikopter.

Pytanie zatem brzmi - czy jeszcze mogę z nim coś zrobić, czy już tylko zaorać i kupić nowy, bo ewidentnie wszystko się zużyło?

Bebechy:

Athlon X2 6000+, niekręcony

EVGA GeForce 9800 GTX 512 MB DDR3

Gigabyte M61PME-S2P

2 x 2GB DDR2 800 MHz Kingstona

Modecom FEEL III 500W

Całość hula pod Win8 x64

Chłodzenie mam tylko takie, jakie mi dorzucili do procka.

Wszystko wyżej ma 6 lat, poza płytą główną, która ma 3 lata.

Jeżeli jest dla niego nadzieja, to prosiłbym, żeby była w miarę cicha, bo on już brzmi jak turbina z silnika Dreamlinera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę tu robić za eksperta od sprzętu, bo nim nie jestem (jakbym się na tym znał, to bym wiedział co zrobić), ale czy fakt, że przez 6 lat nie miałem ani pół problemu z zasilaczem nie świadczy na jego korzyść? Poza tym co ma zasilacz do przegrzewającego się procka?

Wentylator na tył obudowy - spoko, ale zdaje się, że nie mam miejsca.

Co do wymiany chłodzenia na procek - spoko, mogę kupić, tylko co? Zależy mi na tym, żeby było w miarę wydajne, nie kosztowało powyżej 400 zł (tyle to cała ta skrzynka jest pewnie teraz warta), i w miarę możliwości nie budziło sąsiadów w bloku obok jak włączam komputer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz nic nie ma do przegrzewania, ale do wyłączania się sprzętu jak najbardziej może mieć.

Co do chłodzenia to najtańszy jest SilentiumPC Spartan LT, ale się niezbyt opłaca - za niewiele więcej jest sporo lepszy Spartan Pro, a za niewiele więcej od Pro jest jeszcze lepsza Fera 2 (i to ona mi się wydaje najbardziej opłacalnym wyborem, o ile się zmieści do obudowy. Alternatywą dla Fery jest Raijintek Themis.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem - odnośnie hajsu jestem gotów wydać do 400 zł, najfajniej by było, jakbym miał możliwość zmieścić się poniżej 200, ale jeżeli wydajność ma być kosmicznie większa - te 400 też mogę wyłożyć.

Obudowa którą mam to Tracer Luster. Tam mam taki zabawny komin z bocznej ściany do chłodzenia na procku, ale mogę to "zdemontować" albo nie mieć założonej bocznej klapy.

Mam zmierzyć sobie miejsce pod obudową, czy coś?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu tyle wydawać, nawet chłodzenie za te 100zł (jak SilentiumPC Fera 2 czy Raijintek Themis) to pod względem wydajności przesada, no ale w mojej ocenie się najbardziej opłacają. No chyba że by od razu obudowę i zasilacz zmienić (spokojnie by dało rade się w tym wszystkim zmieścić w 400zł).

Co do obudowy, to air duct oczywiście trzeba zdemontować. W miarę możliwości zmierz odległość od procesora do bocznej ścianki obudowy (by było wiadomo jak wysokie chłodzenie się zmiesci). Z tego co widzę obudowa ma miejsce na wentylator pod zasilaczem - zmierz rozstaw otworów montażowych (pewnie będzie 92x92mm, ew. 80x80 lub 120x120). Wentylator na froncie obudowy masz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zdemontowaniu air ductu i athlonowego chłodzenia od procka do obudowy jest pi razy drzwi 17 cm. Tak więc przypuszczam, że wymiary to nie będzie problem.

Zasiłki i obudowy nie chcę zmieniać - i tak pewnie będę nowego kompa kupował latem, więc chcę tylko doprowadzić tego do stanu używalności.

Okazało się, że mam nie tylko działający wentylator na froncie, ale i niekręcący się wiatrak z tyłu pod zasilaczem. Wymyłem go gruntownie i jutro jak wyschnie to spróbuję go podpiąć. Może to był problem.

Tym niemniej chłodzenie na procka i tak chciałbym zmienić - co polecasz jako najwydajniejsze z cichej półki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...