Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

JCraft

C2Q Q6600 problem z obniżaniem zegarów

Polecane posty

Nie dawno wymieniłem mojego leciwego dwurdzeniowca na czterordzeniowego Q6600 (rev G0) i od razu pojawił się pewien problem.

Otóż kiedy temperatura jednego z rdzeni przekroczy konkretną wartość, mnożnik procesora spada na pewien czas do x6 (normalnie jest x9) co skutkuje oczywiście spadkiem częstotliwości z 2,4GHz na 1,6GHz (procesor nie kręcony, na mojej płycie głównej i tak OC wartego wiele nie zrobi). Z początku wyglądało na to, że owy spadek następuje zawsze kiedy temperatura rdzenia przekroczy 65 stopni, ale postanowiłem jeszcze zrobić test z rana kiedy temperatura w domu jest niższa i tym razem temperatury były ciut niższe (o 4-6 stopni), ale co ciekawe mnożnik zmniejszał się tym razem już po przekroczeniu 62 stopni. Próbowałem wyłączać w BIOSie funcje C1E i EIST ale niestety problem jak był tak dalej jest.

Chłodzenie to SilentiumPC Spartan LT HE922, które miałem dodane do procesora.

Temperatury na idlu - kiedy jest chłodno w pokoju: 38/38/34/34 - kiedy jest cieplej: 44/44/39/39

Temperatury w stresie - chłodno: 62/62/58/58 ciepło: 66/66/60/60

(oczywiście te w stresie niezbyt dodkładne bo procek zaczyna skakać pomiędzy x6 a x9 kiedy zaczyna dochodzić do tych temperatur - ale w każdym razie takie osiąga maksymalne)

Wszystko testowane w OCCT.

Procesor: Intel C2Q Q6600 @2,4GHz (rev. G0)

Karta graficzna: Gainward GF GTX 460 GS-GLH

Płyta główna: P5G41T-M LX3

Zasilanie: OCZ StealthXStream 2 - 500W

EDIT: Spróbowałem dodatkowo ustawić cooler procesora tak aby ciąglę chodził na maks obrotach - temperatury są dodatkowe 2-3 stopnie niższe... ale zmiana z x9 na x6 następuje jeszcze niżej bo na 60 stopniach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko - sprawdzałem też pod IntelBurnTest i dodatkowo Cinebench. Efekty podobne, temperatura przekracza 62/63 stopnie i mnożnik spada na x6. (w tych wypadkach temperatury mierzone za pomocą RealTemp)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrzebałem jakiś stary wentylator z moich komputerowych śmieci, chodzi jak suszarka, ale efekty są - temperatury w stresie na OCCT stabilizują się na 66/66/61/61 (10-minutowy test) i procek trzyma się mocno na x9. W IntelBurnTest temperatury dochodziły do 67, ale też wszysztko jest stabilne. Co prawda owy cooler dmucha bardziej na radiator procesora niż na sekcję zasilania (w tamtych okolicach bardzo ciasno mam w obudowie, więc inaczej nie było rady go wcisnąć), ale strumień powietrza przechodzi zaraz ponad sekcją zasilania, a to najwyraźniej wystarcza.

Pomijając montowanie tego (stanowczo zbyt głośnego) wentylatora da jeszcze się coś z tym zrobić? Polećcie mi przynajmiej jaki by cichszy cooler można by było zakupić smile_prosty.gif

EDIT: I jeszcze przy okazji - przy zamkniętej obudowie i pececie wsuniętym pod biurko temperatury stabilizują się na 71/71/67/67 (test 66/66/61/61 był robiony przy otwartej obudowie i wysuniętym PC). Czy to normalne temperatury jak na ten procesor i chłodzenie (które z czego się orientuje ma podobne osiągi jak BOX) czy niestety jest trochę za gorąco?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli buda nie jest zbyt przewiewna, to temperautury wyglądają normalnie.

Co do chłodzenia sekcji, to przede wszystkim by wypadało pomysleć o kupnie radiatorków i naklejeniu ich na sekcję. Zmiana coolera na procku nic nie da, bo i tak nie bedzie wiał na sekcję (pomijając wynalazki typu Arctic Freezer 13 Pro, które mają dodatkowy wentylator wiejący na sekcję).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No obudowa niestety do najprzewiewniejszych nie należy, a i umiejscowienie peceta nie daje mu porządnie "oddychać" i możliwości postawienia go inaczej niestety za bardzo nie mam.

A co do coolera - nie chodziło mi o wentylator do procesora, a taki montowany na obudowę. Ten który zamontowałem aktualnie żeby dmuchał na sekcję zasilania chodzi stanowczo za głośno i potrzebuje jakiegoś cichszego modelu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...