Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Pewker

Rozwiązany: Zawieszanie się komputera podczas gry.

Polecane posty

W czasie gry w League of Legends, Hitman Absolution czy Bioshock Infinite po jakimś czasie komputer się zawiesza- ekran się robi czarny lub kolorowy(różnie), dźwięk się zacina(ostatni dźwięk się powtarza bez przerwy) a ja muszę resetować komputer. Z drugiej strony- w GTA IV, Batman Arkham City, Mortal Kombat i nowym Devil May Cry nie ma żadnego problemu.

Problem występuje już dosyć długo, tutaj jest link do tematu gdzie go dawno temu opisywałem: http://forum.cdaction.pl/index.php?showtopic=174157&st=0&p=2570230&hl=+kartaentry2570230

Co do możliwych pytań:

W podpisie widać że mam podkręcony procesor, przed podkręceniem problem też występował.

Obecne temperatury sprawdzałem, są ok.

Obciążałem wczoraj OCCT (power supply test, czyli na wszystko), puściłem na godzinę, nic się nie dzieje. Puszczałem również 3Dmark 06 ze wszystkimi opcjami na full, to samo.

Porównując tematy, widać że miałem kartę HD 5750, wysłałem na gwarancję(bo praktycznie byłem pewny że to karta), zamienili mi na HD 6750(parametry te same), nic to nie dało.

Istotne - w tamtym temacie na końcu napisałem że wymieniałem kondensator na płycie, wczoraj przy czyszczeniu komputera zauważyłem kolejny nieco wypukły, też w tym rządku obok procesora. Dwa miesiące temu kondensatory wyglądały ok.

Pewnie teraz stwierdziliście - no to oczywiste, problem z płytą. Tylko że tamtą HD 5750 przed wysłaniem na gwarancję sprawdzałem u kolegi i występowały u niego takie same zwiechy wymuszające reset, co z kolei wskazywałoby na problemy z kartami. Tyle że jak wspominałem- karta była wymieniona.

Aaa... i na zasilaczu Modecom MC 350W problem też występował, więc zasilacz jest "czysty".

I tutaj człowiek głupieje. Oczywiste jest że chyba coś jest z płytą skoro istotny kondensator jest lekko wypukły... ale co w momencie gdy te same problemy powodowała poprzednia karta graficzna u kolegi? Nie mam na wymianę zarówno płyty(co wymaga też wymiany przestarzałego już procesora i RAMu) jak i karty. Macie jakieś teorie, pomysły?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAM sprawdziłem u kolegi, wymieniliśmy się i dalej komputer zawieszał mi się tam gdzie wcześniej z jego pamięciami, a u kolegi nie było problemów z moimi. HDD nie montowałem u niego, ale pamiętam że dawałem kiedyś odczyt z podobnego programu na inne sprawdzone forum, nikt nie zauważył nic niepokojącego. Stawiałbym raczej na to że to te zwiechy mogły odbić się na nieidealnym stanie dysku. Przypominam też że w normalnej pracy na komputerze nie występują żadne problemy, tylko w grach, i to nie we wszystkich. Programy obciążające różne części komputera nic nie wykazują, a testowałem w OCCT, Orthosie, Furmarku, 3Dmarku.

A i jeszcze coś, nie wiem jakie to ma znaczenie, ale ze dwa miesiące temu podczas(a właściwie tuż po) zawieszenia się komputera w czasie gry w league of legends u samej góry monitora pojawił się ledwo widoczny martwy piksel, który już pozostał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak informacyjnie. To karta graficzna. Wysłałem kiedyś na gwarancje(do Holandi, gdzie mieści się serwis TUL(VTX 3D) ) bubel, najwidoczniej dostałem z powrotem bubel. Zmieniłem system, płytę, ram i procesor, problem się powtarza.

Podsumowanie:

W niektórych grach problem(czarny + kolorowy ekran + potarzanie dźwięku z głośników, konieczny reset) się pojawia, w innych, podobnie lub bardziej wymagających- nie. Nie ma problemów w długim katowaniu kompa programami obciążającymi kartę.

Sterowniki zmieniałem mnóstwo razy, to też nie to. Karta na pewno się nie przegrzewa.

Moja sugestia:

Jako że programy obciążające kartę obciążają jej rdzeń a nie pamięci, a i w grach obciążanie pamięci jest różne- mam wrażenie że to może być jakaś usterka owych pamięci karty. Dodatkowo- porównując moje wyniki w 3Dmarku do wyników innych z podobnymi konfiguracjami zauważyłem że pamięci karty VTX3d pracują z częstotliwością 1150, w kartach innych firm było to 1000.

Pytania(z ciekawości):

1. Jak myślicie, mogę mieć racje z tymi pamięciami?

2. Czy może być to powodowane np.teoretycznie niewłaściwymi fabrycznymi napięciami karty?

3. Czy można odrzucić popularne zimne luty? Karta chyba wtedy by nie działała/nawalała wszędzie/wyświetlała artefakty, nie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wygląda na to że sam rozwiązałem problem.

Napisze co zrobiłem, bo widzę że sporo ludzi ma podobne problemy(zawieszenie ekranu i buczenie z głośników przy niektórych grach).

Chyba miałem rację.

Pamięć karty graficznej. Analizując to co napisałem, czyli że wielu producentów(w tym powercolor, czyli właściwie to samo co vertex3D) przy HD 6750/5750 stosuje taktowanie 1000 mhz dla pamięci- ściągnąłem MSI Afterburner i zmniejszyłem maksymalne taktowanie z fabrycznego 1150 mhz do 1000 mhz. Rezultat? Wcześniej zawieszenie następowało w każdej rozegranej grze w League of Legends, czasem po 2-3 razy (wracałem do rozgrywki na prośby kolegów), niezależnie czy ustawiałem minimalne detale czy najwyższe. Po zmianie taktowania grałem dobre 10 razy na maksymalnych ustawieniach bez najmniejszego problemu.

Zainstalowałem też Bioshock Infinite w którym występował ten sam problem, zwykle kilka minut ot początku(w drodze do latarni) grałem teraz godzinę na detalach pomiędzy średnimi a wysokimi i problem nie wystąpił.

Jeśli nikt nic nie ma do dodania- temat można zamknąć. Oby na zawsze icon_wink.gif .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z biosem nie mam co kombinować, w razie czego nie mam teraz integry. A zresztą- nie chce. Różnica byłaby tak minimalna że nie ma co bawić się napięciami. Komputer w końcu działa jak należy, wymiana procesora (przed "naprawą" karty miałem starego Athlona X2 64 4600+) dała na tyle dużego kopa że tych 150Hz na pamięciach karty bym nie zauważył, mogę w końcu spokojnie pograć bez zwiech.

Można zamknąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...