Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

BombelKrowka

Problem z czujnikiem czy to faktyczna temperatura ?

Polecane posty

Witam mam takie pytanie czy to możliwe żeby temperatura procesora była większa niż rdzeni i czy powinienem się martwić. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/4a54974422453347.html

Chodzi mi o to że Aida pokazuje mi temperaturę 58 stopni w spoczynku a rdzeni 38 stopni czy możliwe żeby były aż tak duże różnice? W stresie dochodzą temperatury do 71 stopni w stresie a rdzeni 53 stopni. Prosiłbym o odpowiedź

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z komputerami nigdy nic nie wiadomo, więc wszystko jest możliwe. ;)

Po pierwsze może być zaniżona temperatura na rdzeniach, co w przypadku procesorów od AMD nie jest rzadkością... Jednak nie ma sensu wyliczać kolejnych możliwości, najpierw sprawdź jak wygląda temperatura procesora w Biosie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w biosie pokazuje taką jaka jest na rdzeniach. Procesor testowałem OCCT 20 min i pokazało mi temperature 71 stopni procka i 53 stopnie na rdzeniach odrazu uruchomiłem i wszedłem do biosu temperaturę pokazało 49 stopni pozatym czytałem że ten TMPIN 1 może pokazywać temperaturę chipsetu płyty głównej i bądź tu mądry ;p

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczego to nie dowodzi, temperatura procesora szybko spada, więc w Biosie mogło być pokazywane to samo co w programach. Niepotrzebnie w tym momencie odpalałeś OCCT, bo to jeszcze bardziej zamuliło sprawę. =] Uruchom "nierozgrzanego" kompa i wtedy sprawdź najpierw temperaturę w Biosie (powinna być trochę wyższa niż w idle), a potem w programach.

BTW, to oczywiste, że TMPIN 1 nie musi być temperaturą procka, ale w tym przypadku inne programy pokazują, że jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra sprawdziłem tak jak powiedziałeś wyłączyłem kompa i zostawiłem go na 2 godziny po włączeniu sprawdzam temperatury i w biosie było 38 stopni po wejściu do pulpitu i sprawdzeniu temperatury znowu wyszło że TMPIN1 ma 45 stopni a na rdzeniach 32 stopnie ok to uruchomiłem ponownie i znowu sprawdziłem temperatura 40 stopni a w windowsie 51 a na rdzeniach bez zmian 32stopnie. Nie wiem ale wydaje mi się że to jest niemożliwe żeby była tak duża różnica między temperaturą samego procka a rdzeni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to w miarę prawidłowo (jeśli chodzi o temp. w Biosie). Przypuszczam, że w programach jest nieco zawyżona temperatura procka, natomiast rdzeni - zaniżona. Pięć stopni w tą czy w tamtą to granica błędu i nie jest to w zasadzie nic nadzwyczajnego, acz w tym przypadku różnica jest trochę większa. Jeśli masz boxowe chłodzenie, skłaniałbym się ku temu, że na rdzeniach bardziej zaniża.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam chłodzenia boxowego . Jestem właścicielem chłodzenia Pentagram Karakorum dokładnie takie http://www.ceneo.pl/1380102 pozatym zauważ że HW monitor wartość napięcia 12V+ jest ponad 14V co jest też absurdalne i nierealne mnie się wydaje że czujniki na płycie są zwalone.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się trochę nad tym gdyż u siebie sam mam wyższą temperaturę CPU niż rdzeni... I chyba znalazłem odpowiedź. Prawdopodobnie jest zależne od procesora i płyty głównej jaką się posiada, ale do rzeczy. Temperatura oznaczona jako CPU to nie odczyt samego procesora lecz jest to czujnik umieszczony na laminacie płyty głównej pod socketem, natomiast temperatura rdzeni to właściwa temperatura procesora i może być niższa niż CPU gdyż ma styczność z radiatorem. Oczywiście nie wiem na ile to prawda i raczej nie odnosi się to do wszystkich konstrukcji, ale może nieco rozjaśnić sytuacje i w pewnym stopniu tłumaczy Twoje odczyty. Zatem najbliższa rzeczywistości powinna być temperatura rdzeni i tym bym się sugerował przy pomiarach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra już chyba wszystko wiem sprawdziłem temperatury w programie MSI control center i pokazuje te same temperatury co w biosie procesor wykręcony na 3.8 ghz z napięciem 1.45 osiągał 66 stopni i 54 stopnie rdzeni i niestety wywalał blue screen w programie OCCT to by wyjaśniało dlaczego dostawałem ostatnio blue screeny w losowych miejscach w grach . Teraz ustawiłem taktowanie 3.4 ghz przy napięciu 1.3V temperatura procka 53-54 stopnie a rdzeni 40 po 30 minutowym teście w OCCT .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...