Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Cryobraz

Białe/czarne kwadraciki w grach

Polecane posty

Mam niemały problem z komputerem. A wszystko zaczęło się od gwałtownego wyłączenia prądu podczas gry. Następnego dnia komputer, gdy grałem w WRC, samoczynnie się zrestartował. Po ponownym uruchomieniu postanowiłem sprawdzić temperatury. Na karcie była kilka stopni większa niż zazwyczaj (było 85*C [oczywiście podczas gry, z reguły jest 80/81*C]), więc postanowiłem go przeczyścić. Jednak gdy po czyszczeniu (nic nie wyjmowałem, jedynie przedmuchałem) próbowałem uruchomić komputer, cały ekran jakby szumiał i był czerwony. Już się przestraszyłem, że pewnie karta siadła i koniec. Ponownie go rozkręciłem i trochę docisnąłem kable, bo zdawało mi się, że może podczas czyszczenia coś zruszyłem. Niestety komputer wtedy już się nie uruchamiał. Było słychać tylko wiatraczki. Nie było charakterystycznego piknięcia na początku ani obrazu. Co ciekawe po podłączeniu go pod CRT obraz był i uruchamiał się normalnie oO.

Po paru godzinach prób komputer w końcu normalnie się uruchomił i na LCD. Dla sprawdzenia czy wszystko w porządku postanowiłem odpalić Armę 2. Co ujrzałem? Oczywiście wspomniane w nazwie tematu białe kwadraciki. które pojawiają się na ułamek sekundy i znikają (screeny 1 i 2). Czasami jest ich więcej, czasami mniej, a bywa że widzę je tylko gdy z bliska patrzę na roślinność (wtedy są wielkości piksela). Co ciekawe, gdy odpaliłem WRC żadnych kwadratów już nie uświadczyłem. Gram, obserwuję, zatrzymuję grę, ale kompletnie nic nie widać. W Borderlandsie widziałem za to czarne kwadraciki. Występowały bardzo sporadycznie i jak już to tylko na podłożu (screen 3 z jednym czarnym kwadratem po prawej stronie). W Resident Evil 5 dopiero po którymś uruchomieniu uświadczyłem czarne kwadraciki w Benchmarku jednak było to raz na kilka uruchomień. Występowały też w Cryostasis (screeny 4 i 5 [czarne]) i Gothicu 3 (tylko na czarnych głazach i rzadko [białe]). Grałem też przez ten czas (dziś mija tydzień) w Penumbrę, FIFĘ 12, Thiefa i w nich niczego nie spostrzegłem. Parę screenów jak to wygląda:

1. http://s4.ifotos.pl/...201_xssphnx.png

2. http://s6.ifotos.pl/...201_xsasqse.jpg

3. http://s6.ifotos.pl/...2-0_xsasqxs.jpg

4. http://s4.ifotos.pl/...asi_xsaapwa.jpg

5. http://s6.ifotos.pl/...asi_xsaapwq.jpg

Instalowałem już sterowniki do karty, przeinstalowałem directX, sprawdzałem pojedynczo pamięci (po których miałem podobny problem co po czyszczeniu i dopiero ponowne włożenie karty graficznej pomogło), zmniejszałem taktowanie grafiki o 200MHz (procesora karty i jego pamięci), wyjmowałem bateryjkę na płycie aby zresetować bios ale nic nie pomogło. Zrobiłem 15 minutowy test w FurMarku w FullHD, jednak ani nie uświadczyłem żadnych kwadratów ani nie było innych problemów. Komputer zawiesza mi się tylko co śmieszne w grze, w której tych kwadratów nie ma, a mianowicie WRC. Obraz wtedy gaśnie i po kilku chwilach komputer się resetuje. Dzieje się to tylko, gdy na jednej z tras wezmę wolną kamerę i obracam ją dookoła samochodu(nigdy podczas wyścigu czy na innej trasie). W podglądzie zdarzeń zobaczyłem, że zawiechy dotyczyły dwóch plików: atikmdag.sys i dxgkrnl.sys.

Napięcia i temperatury są w porządku. Będąc na pulpicie czy w internecie też jest ok. Już sam nie wiem o co może chodzić. Karta? Zasilacz? Płyta? A może jeszcze coś innego?

Wiem, że sporo tekstu, ale sądzę że lepiej dokładnie opisać problem, żeby osoba, która go czyta miała jaśniejszy obraz sytuacji. Cały sprzęt w sygnaturce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teoretycznie się nie przegrzewa... a jakby ją dłużej pokatować? Po jakim czasie się gry krzaczą? Po godzinie? To może na godzinę burn in test zarzucić?

Jak to nic nie da to trzeba by szukać problemu w innych podzespołach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kwadraty można powiedzieć, że pojawiają się od początku rozgrywki. Bywa, że nasilenie ich wzrasta, a bywa też, że maleje praktycznie do 0.

Gry się nie zawieszają i nie wywalają bsodów. Jedynie tak jak wspomniałem w WRC jest pewien moment, że można zawiechę samemu sprowokować. Myślę, że katowanie FurMarkiem nie przyniesie żadnej odpowiedzi, bo temeratury po kilku minutach się stabilizują i test leci bez najmniejszych problemów. Wczoraj zapuściłem taki test dwa razy po 15 minut w tym raz w Full HD i jak już wspomniałem nic złego nie wykazał.

A może coś z faktem, że komputer został wyłączony wtedy, gdy potrzebował najwięcej prądu? Bo to właśnie od tamtego momentu pojawiły się problemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie twoja karta to dwurdzeniówka jak w jednych grach sa problemy a w innych nie ma to może być wina sterów lub samych gier moim zdaniem. A furmark obciąża oba rdzenie? Moim zdaniem albo się coś przegrzewa albo wina sterów/gier. A ściągnij jeszcze catzillę może :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W benchmarku Catzilli też spostrzegłem parę kwadracików. Ciężko było zobaczyć to w pierwszym teście, gdzie się sporo działo, ale za to na 100% widziałem kilka we Fluid Teście. Obawiam się, że któryś z podzespołów (a w szczególności grafika) mógł zostać nadszarpnięty. Może tak już po prostu zostanie. Chyba jedynym wyjściem będzie sprawdzić to w jakimś serwisie, bo niestety nie mam podzespołów na wymianę by móc to samemu zdiagnozować. Co do Furmarka to raczej obciążał oba rdzenie, bo w sumie skoro w grach nie uświadczyłem spadku wydajności to i FurMark nie robiłby z tym problemów. Czy to wina sterów/gier to bym powątpiewał. Każda z nich jest oparta na innym silniku graficznym i w każdej problem jest nieco inny. Rozmawiałem z kumplem to, powiedział mi, że takie artefakty to wina dogorywającej karty, a konkretnie jej rdzeń może być uszkodzony. No cóż i tak na pewno tego nie będę wiedział dopóki inna grafika nie wyląduje w mojej płycie głównej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja wiem te kwadraty to bardziej problemy z pamiątkami na nich nigdy nie dają sondy i nie wiesz jaką mają temperaturę a mogą się zagrzewać od gpu. Catzilla używa obu rdzeni wg mnie i tu jest problem przy użyciu drugiego gpu są artefakty albo od za dużych częstotliwości albo od przegrzewania. Czy to się pogorszy to nie wiem ale może pora rozglądnąć się za nową kartą? Tym razem lepiej jednordzeniówką bo z 2 są problemy zawsze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś z faktem, że komputer został wyłączony wtedy, gdy potrzebował najwięcej prądu? Bo to właśnie od tamtego momentu pojawiły się problemy.

Podaj SMART dysku. Artefakty mogą być też wtedy, kiedy pliki z teksturami są uszkodzone.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja karta to jednak jednordzeniówka. Już trochę czasu minęło kiedy w tym siedziałem i zdążyłem zapomnieć ^^ Wydajność tej karty jest bardzo zadowalająca, nawet po tych prawie 4 latach, więc ciężko będzie mi się z nią rozstać, tym bardziej kupić coś porównywalnego. Obecnie najbardziej podobną będzie chyba HD6790.

No nic dzięki za pomoc. Oczywiście dopóki się całkowicie nie pogorszy nie będę jej wymieniał. Jeżeli ktoś miałby jakieś rady, opinie na temat mojego problemu z chęcią ich wysłucham wink_prosty.gif

EDIT: Pisałem tego posta przed Twoją odpowiedzią helmud7543. Zaraz podam.

EDIT2: SMART dysku: http://s6.ifotos.pl/img/dyskpng_xsqpxnx.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość sporo mam ważnych danych. Mimo że to 750GB to jednak szybko się zapełnia. Wiadomo gry swoją drogą, ale mam też masę zdjęć, filmików czy innych mniejszych/większych dokumentów czy plików. Jak rozumiem proponowałbyś sformatować dysk?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można - jeśli nie masz wyjścia, tym niemniej najważniejsze dane zgraj na inny nośnik. Użyj programu MHDD i zrób skanowanie z procedurą ERASE DELAYS (wyzeruje tylko sektory z problemami z odczytem) a potem remapowanie. Po wszystkim podaj SMART, zrób samo skanowanie i podaj SMART po tym skanowaniu.

Jest też drugi sposób - wygodniejszy i prostszy ale program jest płatny i - jeżeli dysk okazałby się poważnie uszkodzony - również istnieje ryzyko utraty danych (poważnie uszkodzony dysk może paść całkiem w trakcie testów). Jeśli jednak chcesz to program nazywa się Spin Rite 6, testujesz całość dysku poziomem 5. Po zakończeniu podaj wynik i SMART.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...