Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Orzech767

Za wysokie temperatura Phenoma?

Polecane posty

Witam

Posiadam Phenom'a II X4 955 i od jakiegoś czasu gry zaczęły się samoczynnie zawieszać. W takich momentach komputer chodzi jak odkurzacz, a grę muszę wywalić z procesów. Według producenta maksymalna temperatura dla tego procesora to 62 stopnie. Teraz komputer słychać na cały dom (chociaż już wcześniej był głośny - uroki boxowego chłodzenia), i do tego jeszcze te zwiechy. Do tej pory nigdy nie sprawdzałem temperatury, jakoś nie bardzo chciało mi się zabierać za OC, więc takiej potrzeby nie było. Kilkanaście minut temu pobrałem CoreTemp, odpaliłem Civilization 5 (czyli średnio wymagająca gra) i temperatura oscyluje między 60 a 64 stopniami celcjusza. Wcześniej odpaliłem BO2 i komputer był wiele głośniejszy, niestety nie zdążyłem zmierzyć temperatur zanim się zawiesił. Szczerze powiem, że trochę boje się go ponownie odpalać. Ta temperatura jest normalna, czy jest się czego obawiać? Kupować nowe chłodzenie? Skoro producent do tego procesora dołączył takie a nie inne chłodzenie, to chyba nie może być ono niebezpieczne dla procka? Te zwiechy gier mogą mieć związek z za wysoką temperaturą procesora?

@edit Dodam że w spoczynku temperatura sięga około 40-45 stopni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam E8400, 2 rdzenie po 3.00 GHz i u mnie procek w spoczynku ma ok. 60 stopni. Mysle ze twoje temperatury sa w porzadku, biorac pod uwage boxowe chlodzenie i 4 rdzenie. Co do restartow, to mialem to samo. Komputer po kilku minutach gry wlaczal tryb "odkurzacza". U mnie pomoglo wymiana kabli zasilajacych od karty graficznej. Gdy mi komputer montowali dali przejsciowke(po co to nie wiem), i ta przejsciowak mi sie spalila(oslonka jednego z kabli sie spalila i bylo wiadc juz metal), i gdy karta pobierala wiecej pradu to nastepowaly skoki napiecia i komputer w celu ratowania karty, wylaczal sie. Sprawdz kable czy nic sie nie odpielo, osmalilo. U mnie to pomoglo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź dokładnie wszystkie połączenia kabli zasilających czy nie ma luzów z naciskiem na zasilanie karty graficznej. Chłodzenie zawsze można wymienić, ale chłodzenie box'owe ma spełniać swoje zadanie, niestety głośno to robiąc, ale ma. Jeśli uda się odpalić CoreTemp to podaj nam dokładny screen (osobiście polecam program SpeedFan). Sprawdź także, czy pasta termo przewodząca nie wyschła na procesorze. Masz przewiewną obudowę? Nie zaszkodzi także przeczyszczenie obudowy oraz chłodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompa jeszcze nie czyściłem, zrobię to dziś wieczorem lub jutro. Za chwilę podam screeny z CoreTemp i Speedfana. A i jak to w końcu jest z tą temperaturą? Kolega Invar napisał, że nie ma się czego obawiać, więc temperatury są w porządku? Jest taka możliwość że karta graficzna zaczęła się przegrzewać i przenosić w jakiś sposób ciepło na CPU? Chociaż żadnych artefaktów, ani nic podobnego nie mam.

Screen zrobiony podczas gry w BF-a 3 na multi, a więc chyba najbardziej sprzętożernej gry, jaką posiadam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym stawiał na kurz. Mam procesor AMD Athlon II X3 460 z chłodzeniem z boxa i po wyczyszczeniu i przesmarowaniu pastą termo-przewodzącą temperatura w spoczynku wynosi ok 19o a w Mechwarior Online przy średnich detalach ok 40o .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężone powietrze zawsze lepiej wyczyści obudowę niż szmatka. Przy czyszczeniu szmatką nie powinno się nic stać, ale radiatora od procesora raczej dobrze się nie wyczyści. Dlatego lepsze jest sprężone powietrze. Najlepiej by było gdybyś odkręcił radiator, wytarł starą pastę, nałożył nową, radiator przedmuchał sprężonym powietrzem i wszystko złożył. Jeżeli wtedy procesor grzał by się za mocno można by zacząć myśleć o innym chłodzeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Aalard A więc jutro idę po sprężone powietrze. Myślę, że na razie nie będę zdejmował radiatora, bo musiałbym zamawiać nową pastę, za dużo z tym roboty. Przeczyszczę i sprawdzę temperatury, jeśli nie pomoże to wtedy będę się bawił w zdejmowanie radiatora i nakładanie nowej pasty. Na pewno niczego nie uszkodzę? Może jest jakieś miejsce, w które nie powinno się dmuchać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dmuchać można wszędzie, przed przedmuchaniem odłącz komputer od prądu i najlepiej wyjdź z nim na balkon, albo klatkę schodową jeżeli mieszkasz w bloku i tam go przedmuchaj, bo nieraz jest tam pełno kurzu i lepiej nie czyścić w mieszkaniu. Dmuchaj krótkimi seriami wtedy lepiej wyczyścisz, ogólnie możesz poszukać poradników w googlu, pełno tego jest. A i poczekaj przed czyszczeniem aż komputer trochę ostygnie, żeby nie był gorący.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała rada, jeżeli chcesz przeczyścić radiatory bez sprężonego powietrza to użyj jakiegoś pędzelka i poczyść radiator i wentylatory. Zawsze tak czyszcze komputer. Oczywiscie dodatkowo czyszcząc pędzelkiem podkładam odkurzacz żeby zebrał wszystkie drobinki kurzu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem też trochę na innych forach i dowiedziałem się, że odkurzaczem można bez problemu czyścić wszystko, natomiast pędzla nie używać, bo może coś uszkodzić. Rzekomo spowodowane jest to tym, że na włosiu zbierają się jakieś ładunki elektryczne, czy coś w ten deseń. To mam trochę mętlik w głowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...