Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Arnoldo

Nie mogę ustawić trybu AHCI

Polecane posty

Do tej pory cały czas miałem w biosie ustawiony tryb AHCI. Wszystko śmigało bez problemu. Pamiętam, że podczas przestawiania w ten tryb komp od razu zastartował i zainstalował wszystkie potrzebne sterowniki.

Niedawno musiałem instalować od nowa system (Win 7 x64). I sama instalacja nie chciała ruszyć. Musiałem w biosie z powrotem zamienić na IDE. Teraz, na postawionym już systemie (tak jak robiłem to poprzednio) chciałem ustawić tryb AHCI. I niestety nie mogę tego zrobić. Po przestawieniu odpowiedniej opcji w biosie, dysk nie bootuje. Bios cały czas wyświetla posta a na nim komunikat, że dysk jest "detecting". Żeby było ciekawiej nie da się wtedy w ogóle wejść do biosa. Pomaga tylko zworka i ustawianie wszystkiego od nowa :(

Płyta to Foxconn P35A-s

Dysk to Samsung HD103SJ 1TB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


HD Tune: SAMSUNG HD103SJ Health
ID Current Worst ThresholdData Status
(01) Raw Read Error Rate 100 100 51 0 Ok
(02) Throughput Performance 252 252 0 0 Ok
(03) Spin Up Time 71 69 25 8989 Ok
(04) Start/Stop Count 99 99 0 1985 Ok
(05) Reallocated Sector Count 252 252 10 0 Ok
(07) Seek Error Rate 252 252 51 0 Ok
(08) Seek Time Performance 252 252 15 0 Ok
(09) Power On Hours Count 100 100 0 3808 Ok
(0A) Spin Retry Count 252 252 51 0 Ok
(0B) Calibration Retry Count 252 252 0 0 Ok
(0C) Power Cycle Count 99 99 0 1977 Ok
(BF) G-sense Error Rate 100 100 0 3 Ok
(C0) Power Off Retract Count 252 252 0 0 Ok
(C2) Temperature 64 62 0 720927 Ok
(C3) Hardware ECC Recovered 100 100 0 0 Ok
(C4) Reallocated Event Count 252 252 0 0 Ok
(C5) Current Pending Sector 252 252 0 0 Ok
(C6) Offline Uncorrectable 252 252 0 0 Ok
(C7) Ultra DMA CRC Error Count 59 59 0 21806 Ok
(C8) Write Error Rate 100 100 0 485 Ok
(DF) Load/Unload Retry Count 252 252 0 0 Ok
(E1) Load/Unload Cycle Count 100 100 0 1992 Ok
Power On Time : 3808
Health Status : Ok

Tak wygląda smart.

Na razie nie próbowałem przepinania kabelków. Wszystko jest poskładane tak jak było na poprzedniej instalacji systemu. Czy jeśli już by zatrybił na innym kanale sata to potem można podpiąć z powrotem pod 1?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SMART jest ok (ale się rozjechał...). Przepnij i zostaw - czasem dany egzemplarz dysku na danym egzemplarzu płyty głównej na danym gnieździe nie będzie współpracowwał i koniec. Podepniesz pod inne mobo - jest ok. Zmienisz kanał SATA - jest ok. Podepniesz jakikolwiek inny dysk pod podejrzany o uszkodzenie kanał SATA - działa. A ten nie i już. Mechanizmu usterki nie znam, wiem tylko, że to się zdaża.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmienianie kabelków nic nie dało. Na wszystkich kanałach SATA jest to samo. I jeszcze pytanie o CRC. Szukałem w necie jak to ma wyglądać, ale nic się nie dowiedziałem. Jak to ma prawidłowo wyglądać w takim razie? Jeszcze dla pewności dołączę screena.

post-25819-0-18550000-1342282256_thumb.p

post-25819-0-31356500-1342282347_thumb.p

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie trybów AHCI/IDE i Windows 7 - klik i klik (szczególnie - komentarze).

Natomiast jeśli chodzi o diagnostykę dysku i szczegóły dotyczące S.M.A.R.T. to też klik. :)

BTW, kluczowe są wartości dla atrybutów 05 i C5. Na Twoim dysku trochę niepokojące są błędy (strasznie ich dużo) o których wcześniej pisałem, poza tym masz również niemało błędów zapisu (485) i minimalną ilość G-sense (3). Generalnie jednak najważniejsze są atrybuty, wyżej przeze mnie wymienione, a tu jest ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za porady.

Wartość ta na szczęście nie rośnie.

Co do sztuczek z rejestrem to są mi doskonale znane. Zmiana wartości na 0 kompletnie nic nie daje. Jak już zresztą pisałem sęk w tym, że to BIOS w ogóle nie może zatrybić dysku ustawionego w tryb AHCI. Nie mogę nawet wejść z powrotem do setupa. Trzeba go resetować zworką. Czyli przestawienie na AHCI z IDE > F10 > ponowny rozruch > nic się nie dzieje (cały czas post) > ręczne zerowanie ustawień CMOS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przeskoczyłem na AHCI bez reinstalki systemu. Do pomocy użyłem programu Windows 7 Manager. Gdy mamy włączony program wybieramy zakładkę Optimizer > System Speed i w tym panelu ostatnią opcją jest enable AHCI. W chmurce jako podpowiedź wytłumaczone jest co trzeba zrobić:

1. Zaznacz opcje enable AHCI.

2. Zrestartuj komputer i nie uruchamiając windowsa wejdź do biosu

3. Zmień kontroler IDE na AHCI, zapisz ustawienia i uruchom ponownie

4. Po włączeniu windowsa stery AHCI zainstalują się automatycznie, system poprosi o kolejny restart

5. Po restarcie cieszymy się z nowych driverów :)

Chyba najbanalniejszy sposób na zainstalowanie AHCI. Testowane na Win7 x64

Inna sprawa, że na WinXP AHCI też działa, tylko owy sterownik trzeba zintegrować z płytą instalacyjną, np programem nLite. Jak to zrobić? Wystarczy pogrzebać w google, są ładne tutki na ten temat.

 Nie odkopuj starych tematów. ~y 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...