Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Altherion

Nagłe spowolnienie pracy komputera

Polecane posty

Otóż problem jest taki: Komputer nagle bardzo spowolnił. Włącza się ok 2-3 razy dłużej niż przedtem. Wszystkie programy otwierają się bardzo powoli, jeżeli próbuję odpalić ich kilka na raz efektem jest np. chwilowa zwiecha i klatkujący ruch myszki. Gry mają długie loadingi i ogólnie wolniej działają. Najlepiej widać to "zamulenie" podczas próby odpalenia muzyki (jakiejkolwiek, czy w programie z dysku czy np. film na youtube) - dźwięk czasami bywa metaliczny i niemal zawsze przerywany, gdy rozmawiam z kimś na skype to przypomina to rozmowę z zepsutym robotem :happy: . Jeśli wystawiam komputer na niewielkie obciążenie - np. piszę ten post, jednocześnie rozmawiam z kimś na Skype i słucham muzyki to takie spowolnienie nie jest mocno odczuwalne. Jeżeli jednak odpalę w tym momencie stronę internetową z dużą zawartością do załadowania to muzyka i głos rozmówcy już ostro przycina.

Jak to się stało? Otóż grając w League of Legends (nie wiem czy to istotne) i rozmawiając dwoma kumplami na Skype, wszystko było tak jak należy. Skończyłem rozgrywkę i w tym momencie coś się stało - wszystko zamuliło. Zrestartowałem komputer, włączał się bardzo długo i aktualnie jest tak jak wyżej opisałem.

P.S. Kiedyś miałem nieco podobny problem, również wszystko spowolniło. Nie pamiętam dokładnie, ale wiem że wtedy dysk twardy przerzucił się na jakiś tryb czy coś w tym stylu. Zmieniłem wg. zaleceń coś w ustawieniach sprzętu i pomogło. Może tym razem to to samo?

Poniżej konfiguracja sprzętu: Windows XP Professional SP3, Intel Core 2 Duo E4300 @2.34Ghz, Scythe Mugen 2, ATI Radeon HD4870 512mb, Gigabyte GA-965P-DS3, Goodram Pro 1066 2x2GB, OCZ ModXStream Pro 500W, Dysk twardy ST3250820AS (250 GB, 7200 RPM, SATA-II)

Proszę o pomoc i dziękuję z góry za zainteresowanie tematem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie było montowane bardzo dawno, przynajmniej rok temu a procesor jest bardzo stary (ok 2007) rok i po zabawach w podkręcanie. W tym momencie również nie jest na normalnym taktowaniu które wynosi 1.80 GHz. I tak, to temperatury w spoczynku.

Więc najpewniej znalazłbym jakiś błąd w montażu, nie wiem jednak czy do tego nie musiałbym zdjąć chłodzenia i założyć go od nowa, bo na oko nie jestem w stanie niczego dostrzec, a w aktualnym momencie nie mam czasu na rozkręcanie. Czy może jednak można sprawdzić źle zamontowany element bez rozkręcania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz coś rozkręcać i zdejmować chłodzenie, zaopatrz się w pastę. Coś z tą "ciepłotą" trzeba zrobić. Jednak nie ma pewności, że to z tego powodu masz problemy. Podaj temperatury pod obciążeniem (pograj w coś z pół godziny, a HWM niech działa w tle). Ponadto sprawdźmy jeszcze, czy historia się nie powtórzyła (przełączenie pracy dysku na tryb PIO). Wykonaj benchmark w HD Tune i daj screena.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, to był tryb PIO. Oczywiście link pomógł i wszystko chodzi jak dawniej. Dziękuję antros22 za spostrzeżenie oraz wszystkim innym w temacie za cenne rady, które wezmę sobie do serca. Czyli w wakacje czeka mnie zmiana pasty i sprawdzenie poprawności zamontowania chłodzenia.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim i serdecznie pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nieprzyjemne przypadłości (opisane w pierwszym poście tego tematu) dotknęły mój sprzęt ponownie. Okazało się, że dysk pracował w trybie PIO. Postąpiłem według instrukcji pod adresem http://www.hotfix.pl/sprawdzenie-trybu-pracy-dysku-dma-pio-a348.htm . Problem na ok. pół godziny zniknął, po czym powrócił, mimo odinstalowania podstawowego kanału IDE, który pracował w trybie PIO. Pozostałe dwa niby są ustawione na DMA. Spróbowałem oczyścić komputer ze zbędnych programów, użyłem również programu Odkurzacz, mimo tego - komputer nadal szwankuje. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Poniżej podaję linki do wyników z benchmarka HDTune wykonanego kilka minut temu oraz screen z HWMonitor.

HDTune: http://tinypic.com/view.php?pic=2q313ja&s=6

HWMonitor: http://imageshack.us/photo/my-images/546/hwmonitorj.png/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to nieładnie i dziwnie, problem z dyskiem zapewne jest (być może firmware pada). Nigdy z tego nie korzystam, ale skoro ze "Smartu" nie można się dokładnie dowiedzieć, czy występują bady, zrób na początek skan w HD Tune (tyle że nie - quick) i wrzuć obrazek. Na razie nie proponuję użycia programu MHDD, gdyż wymaga to nieco zachodu, a nie wiem, czy chcesz próbować ratować dysk, czy też postawisz na nim krzyżyk i będziesz rozglądał się za nowym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałbym ratować dysk, decyzję uzależniam od tego czy ta cała robota będzie tego warta. Przy okazji spytam - czy to normalne, że error scan trwa ponad 3 godziny a sprawdzone pola (wszystkie jak na razie zielone) to dopiero ok. 25% całości?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej prędkości to niestety normalne, na dodatek nie wiadomo, czy skan zostanie w ogóle ukończony... :|

Czy format wchodzi w grę? Być może przeprowadzenie go na jakiś czas poprawiłoby sytuację i można by się zająć diagnostyką/naprawą dysku, w obecnym stanie będzie to trwało wieki i - jak pisałem - bez gwarancji sukcesu (a tak czy owak, jeżeli chcesz spróbować coś z tym dyskiem zrobić, użycie programu MHDD będzie konieczne, a naprawą - jeśli okaże się zasadna - będzie zerowanie, a to będzie oznaczało "głębszy" format).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...